Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kamulaştırılan alanın daha fazla olduğunun anlaşılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-07-2014, 11:58   #1
lawyer0202

Dikkat kamulaştırılan alanın daha fazla olduğunun anlaşılması

Merhaba sayın meslekdaşlarım.
DSİ tarafından, 1990 tarihinde, müvekkillerin 108 dönümlük alanın 102 dönümü kamulaştırılmış ve kamulaştırma bedeli hesaplarına yatırılmıştır.(Geriye 6 dönüm kalmıştır.) 1 ay kadar önce kadastro müdürlüğü tarafından yapılan ölçümde söz konusu taşınmazın 6 dönüm değil de 4 dönüm olduğunun tespiti yapılmış ve taşınmazın 4 dönüm olarak tescil edileceği müvekkillere tebliğ edilmiş.
Fiilen 104 dönüm kamulaştırıldığı halde müvekkillere 102 dönümün parası veren DSİ ye karşı kalan 2 dönüm için nasıl bir dava açılmalıdır?
Old 16-07-2014, 23:45   #2
Av. Aykut Toklu

Burada esas konu 6 dönüm olduğu halde DSİ tarafından 4 dönüm olarak tescil edileceği konusudur.

Siz bu konu için tespit davası açın. Kalan arsanın 4 değil 6 dönüm olduğunu tespit ettirin ve karar ile DSİ den 6 dönüm parası isteyin yani kalan 2 dönümün de parasını isteyin.

DSİ bu şekilde işlem tesis etmez de 6 dönüm yerine 4 dönüm parası verirse kalan 2 dönüm için DSİ bu işlemini iptal için İdare Mahkemesine dava açarsınız işlemin iptalini sağlarsınız.

Ancak dediğim gibi önemli olan DSİ nin 4 dönüm olarak tescil etmek istediği kalan arsanın 6 dönüm olduğunun tespitidir.
Old 16-07-2014, 23:56   #3
Av. Yasin Yıldız

Bence 2 donumluk kisim icin fiili el atma vardir. Kamulastirmasiz el atma nedeniyle tazminat davasi acabilirsiniz diye dusunuyorum. Zira anladigim kadariyla tum kamulastirma islemleri ve tebligatlar 102 donum icin yapilmis. 102 donum ustunde kalan yer ile ilgili usulune uygun yapilan bir kamulastirma islemi yok bence.
Old 17-07-2014, 00:10   #4
Av. Aykut Toklu

Sayın meslektaşım gözden kaçırdığınız bir husus var tekrar okursanız farkedeceksiniz

"yapılan ölçümler" diyor

DSİ ölçüm yapıyor ve 6 dönüm değil kalan arsa 4 dönüm diyor bir hesap hatası var burada bunun düzeltilmesi tescilin tekrar 6 dönüm şeklinde yapılması var
Old 17-07-2014, 00:10   #5
Av. Aykut Toklu

DSİ arsayı 4 dönüm olarak hesap ediyor ancak arsa 6 dönüm burada DSİ nin tescil işleminde hata var...
Old 17-07-2014, 00:11   #6
Av. Aykut Toklu

Sizin dediğiniz kalan 6 dönümün 4 dönümü için ödeme yapıp kalan 2 dönümü de kamulaştırmasız olarak el atması durumunda söz konusu olur...
Old 17-07-2014, 12:02   #7
lawyer0202

Sayın Toklu sonradan ölçümü yapan DSİ değil,kadastro ekipleridir. Kadasto müdürlüğü, Tarlanız 6 dönüm değil 4 dönümdür ve bu şekilde tescil işlemi yapılacaktır diyor. Sayın Yıldız'ın dediği gibi kamulaştırmasız el atma ihtimali var.
Old 17-07-2014, 13:17   #8
Av. Aykut Toklu

Ölçümü kim yaptıysa yaptı sonuçta ortada 6 yerine 4 dönüm ölçülen bir arazi var

Bana söyler misiniz olmayan bir yere kamulaştırma ile ya da kamulaştırmasız nasıl el atılabilir?

Diyelim ki sizin 10 dönüm arsanız var Kadastro geldi 6 dönüm olarak ölçtü. DSİ de 6 dönüm olarak el koydu. Şimdi kalan 4 dönüm kamulaştırmasız olarak mı el atıldı?

Yapmayın yahu...
Old 17-07-2014, 14:15   #9
lawyer0202

Ortada anlaşılmayan bir durum var galiba. Taşınmaz 108 dönümse, DSİ 102 dönümü kamulaştırırsa geriye 6 dönüm kalması gerekir. Ama yapılan ölçümde 4 dönüm çıkıyor. Demek ki DSİ fazladan 2 dönüme el atmış. Bu durumda 2 dönüm için kamulaştırmasız el atma olmayacak mıdır sayın Toklu?
Old 17-07-2014, 14:18   #10
Av. Aykut Toklu

Merhaba sayın meslekdaşlarım.
DSİ tarafından, 1990 tarihinde, müvekkillerin 108 dönümlük alanın 102 dönümü kamulaştırılmış ve kamulaştırma bedeli hesaplarına yatırılmıştır.(Geriye 6 dönüm kalmıştır.) 1 ay kadar önce kadastro müdürlüğü tarafından yapılan ölçümde söz konusu taşınmazın 6 dönüm değil de 4 dönüm olduğunun tespiti yapılmış ve taşınmazın 4 dönüm olarak tescil edileceği müvekkillere tebliğ edilmiş.
Fiilen 104 dönüm kamulaştırıldığı halde müvekkillere 102 dönümün parası veren DSİ ye karşı kalan 2 dönüm için nasıl bir dava açılmalıdır?
Old 17-07-2014, 14:21   #11
Av. Aykut Toklu

Bu sizin yazdığınız ilk mesaj değil mi?

Bir daha okuyalım;

108 dönümlük alanın 102 dönümü kamulaştırılıyor kamulaştırma bedeli hesaplarına yatıyor DSİ nin fazladan 2 dönüme el atması söz konusu değil!

Sonra kalan 6 dönüm için Kadastro tekrar ölçüm yapıyor 6 dönüm değil 4 dönüm kalan arsa diyor

Sonra DSİ de kalan 4 dönümü kamulaştırıyor

Yine 2 dönüm kayıp

Kamulaştırmasız el atma nedir?? Bir bu konuyu tam açıklığa kavuşturmak gerek

Kalan bu 2 dönüme de bir şekilde kamulaştırmasız el atma bile olsa bunu hem arsa sahibi bilir hem de DSİ zaten bunu söyler
Old 17-07-2014, 14:23   #12
Av. Aykut Toklu

Yani sessiz sedasız ben şu 2 dönüme el atayım Kadastro da ölçümü 4 yapsın 2 dönüme de çökmüş olayım gibi bir durum olamaz yahu!

Ölçüm doğru olmak zorunda yani kalan arsa yine 6 dönüm ölçülür DSİ der ki ben sana 4 dönümün kamulaştırma bedelini veririm ama 2 dönümün vermem der bu durumda DSİ kalan 2 dönümü kamulaştırmasız şekilde el atmış olur

Siz de gider Kamulaştırmasız El Atma için dava açar tazminat istersiniz
Old 17-07-2014, 14:24   #13
Av. Aykut Toklu

Bu durumda zaten Kamulaştırmasız El Atma davası açılamaz öyle olmaz diye bir durum yok.

Sadece daha kolay sonuç alınabilecek bir durum var.

Anlatabiliyor muyum sayın lawyer0202??
Old 17-07-2014, 14:25   #14
lawyer0202

102 dönüm dışında sonradan bir kamulaştırma yapılmıyor sayın Toklu.
Old 17-07-2014, 14:26   #15
Av. Aykut Toklu

Yine dediğiniz gibi 102 değil de 104 dönüme el atmışsa DSİ yine hesapta hata vardır yani 102 dönüme el atıyorum diye 104 dönüme el atmıştır yine DSİ nin kamulaştırma işleminde hata vardır yine bunun düzeltilmesi gerekir

Bu durumda da DSİ ye kardeşim sen zamanında 102 dönüm diye kamulaştırma yaptın kalan arsam benim 4 dönüm çıkıyor sen 102 diye 104 dönüm el atmış ama 102 dönüm kamulaştırmışsın ver bana 2 dönüm daha kamulaştırma bedeli dediğinizde dava açmadan sonuca ulaşabilirsiniz...

Haksız mıyım?
Old 17-07-2014, 14:28   #16
lawyer0202

108 dönüm olan taşınmazın 102 dönümü DSİ tarafından 30 yıl önce kamulaştırılıyor. Kalan 6 dönüm tapuya ayrı bir parsel olarak tescil ediliyor. Geçen yıl kadastro müdürlüğü tarafından yapılan ölçümle 6 dönümlük tapu 4 dönüme indiriliyor. Umarım bu kez anlaşılmıştır.
Old 17-07-2014, 14:30   #17
Av. Aykut Toklu

Tamam işte yine benim dediğime geliyor bu durumda 30 yıl önce yapılan tescil işleminin iptalini tapuya tescil edilen 6 dönümün 4 dönüm olarak tescilini ve fazladan el atılan 2 dönüm arazinin kamulaştırma bedelini isteyeceksiniz

Ben de başından beri bunu anlatmaya çalışıyorum. İlk yazdıklarıma bakarsanız bunu söyledim zaten.

Doğru mudur?
Old 17-07-2014, 14:32   #18
lawyer0202

2 numaralı mesajınız pek öyle söylemiyor ama önemli olan doğru yolu bulabilmek. Gayretiniz için teşekkür ederim sayın Toklu
Old 17-07-2014, 14:33   #19
Av. Aykut Toklu

Yani DSİ 102 değil 104 dönüme el atmış ancak 102 dönüm için Kamulaştırma Bedeli ödemiş.

Bu durumda DSİ ve Tapu ve Kadastro bir yazı yazılarak mağduriyetin giderilmesi istenmelidir. DSİ de Tapu Kadastro da İDARİ bir birimdir.

Öncelikle İdareye yazı yazılmalı ve durumun düzeltilmesi fazladan el atılan 2 dönümün parasının da yatırılması yani toplamda 4 dönüm ile birlikte 6 dönüm parası yatırılması istenmelidir.

Eğer İdare bu şekilde işlem yapmazsa ancak yine yasal süresi içerisinde İdareden cevap alamadığınız zaman dava yoluna gidebilirsiniz.

Bu durumda da bu 2 dönüm için kamulaştırmasız el atma nedeni ile tazminat davası açabilirsiniz ancak doğrudan dava söz konusu olmayacaktır

Öncelikle ilgili İdareye yazı yazılmalı ve cevabı beklenmelidir.

Bu sefer anlaştık mı?
Old 17-07-2014, 14:35   #20
Av. Aykut Toklu

Alıntı:
Yazan Av. Aykut Toklu
Sayın meslektaşım gözden kaçırdığınız bir husus var tekrar okursanız farkedeceksiniz

"yapılan ölçümler" diyor

DSİ ölçüm yapıyor ve 6 dönüm değil kalan arsa 4 dönüm diyor bir hesap hatası var burada bunun düzeltilmesi tescilin tekrar 6 dönüm şeklinde yapılması var

Mesajım gayet açık 2 numaralı mesaj buysa

Hesap hatasının düzeltilmesi tescilin doğru şekilde yapılması gerektiğini yazmışım nesi öyle demiyor ya da size yanlış geldi?
Old 17-07-2014, 14:37   #21
Av. Aykut Toklu

Yapılan ölçümde Kadastro 4 dönüm diyor. DSİ 102 dönüme el atmış 6 dönüm kaldı diye tescil yapmış. Kadastronun ölçümünde 4 dönüm çıktıysa 6 dönüm yapılan tescil 4 dönüm olarak düzeltilecek.

Ben orada sizin yazdığınız ilk mesaja göre yapılan ölçümün yanlış olduğundan hareketle bu şekilde yazdım

Ancak siz sonra yapılan ölçümün değil 30 yıl önce yapılan tescilin hatalı olduğunu söyleyince yine aynı yere geldik...

Değil mi?
Old 20-11-2016, 22:32   #22
antipersonel

Devletin kusursuzluğu ilkesi, tapu kayıtlarının düzgün tutulmamasindan dolayı kusurlu idare hakkinda 6 dönüm üzerinden dava açılmalıdır diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi