Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Taşinmaz Satiş Vaadine Aykiri Davranma - Tapu Iptal Davasi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-08-2013, 13:58   #1
avferats

Önemli Taşinmaz Satiş Vaadine Aykiri Davranma - Tapu Iptal Davasi

Değerli meslektaşlarım, taşınmaz satım vaadi sözleşmesiyle ilgili görüşlerinize ihtiyacım bulunmakta olup olayımız şöyledir;

Müvekkilim 06.05.2011 tarihinde kardeşiyle arasında noterde düzenleme şeklinde gayrimenkul satım vaadi sözleşmesi yapmıştır.Yapılan sözleşmeye göre gayrimenkulün yapılacağı arsa üçüncü bir kişiye ait olup kat karşılığı inşaat sözleşmesine göre binanın 07.09.2012 tarihinde tamamlanmasından sonra abisi olan müvekkilime tapu devri konusunda 80.000 TL bedeli peşin ödenmek suretiyle anlaşmaya varmışlardır.Sözleşmenin düzenlendiği tarihten 6 ay sonra müvekkilim tapu sicil müdürlüğüne gitmiş, ilgili yerin henüz arsa vasfı devam ettiğinden ve tapu üçüncü kişi adına olduğundan tapuya şerh düşülememiştir. Satım vaadi için belirlenen tarihte müvekkilim tapuya gittiğinde henüz gayrimenkul vasfına ve anlaşılan kat mülkiyeti hükümlerinin uygulanabilirliği olmadığından şerh düşülmesi yine mümkün olmamıştır. 01.08.2013 tarihinde müvekkilim tapu sicil müdürlüğüne tekrar gitmiş,ilgili tapuların çıkmış ve kardeşi adına kayıtlı olduğunu görmüştür.Ayrıca taşınmaz üzerinde bir bankaca ipotek konulduğunu öğrenmiştir. Buna mükabil tapuya taşınmaz satım vaadini şerh düşmüştür.

Şu aşamada müvekkilim ile kardeşi arasında yapılan taşınmaz satım vaadi sözleşmesine, vaad eden kardeş tapunun devrini müvekkilime yapmaktan kaçınmaktadır.Bu durumda tapu iptal ve tescil davası açacağız.Acaba davayı açtıktan sonra, mahkemece gayrimenkul üzerine satışın önlenmesi için tedbir konulmasına rağmen, banka tarafından konulan ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile satış yapılabilir mi? Müvekkilim ile kardeşi arasında yapılan taşınmaz satım vaadi sözleşmesinin imzalandığı tarihin, her ne kadar tapuda şerhi düşülmemiş olsa da, bankaca konulan ipotek tarihinden önce oluşu satışı engeller mi? Şayet engellemezse, tapu iptal davası devam ederken ipoteğin paraya çevrilip ilgili gayrimenkulün satımı gerçekleştikten sonra, tapu iptal davasının seyri ve sonucu ne olabilir? Görüşlerinizi bekler, teşekkür ederim.
Old 07-08-2013, 20:35   #2
Mehmet Mustafa ÖZÜNVER

Alıntı:
Acaba davayı açtıktan sonra, mahkemece gayrimenkul üzerine satışın önlenmesi için tedbir konulmasına rağmen, banka tarafından konulan ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile satış yapılabilir mi?
Evet yapabilir.İhtiyati tedbir kararı, borçluya ait taşınmazların üçüncü kişilere rızaen devir ve temlikinin önlenmesine yönelik olup, bu taşınmazların cebri icra ile satılmasını önleyici nitelikte değildir.HD 12 Esas : 2004/007667 Karar: 2004/010410 Tarih: 27.04.2004

Alıntı:
Müvekkilim ile kardeşi arasında yapılan taşınmaz satım vaadi sözleşmesinin imzalandığı tarihin, her ne kadar tapuda şerhi düşülmemiş olsa da, bankaca konulan ipotek tarihinden önce oluşu satışı engeller mi?
Hayır engellemez.Çünkü taşınmaz satım vaadi sözleşmesi nispi niteliktedir. Tapuya şerh verilmediği için üçüncü kişilere karşı sözleşme dermeyan edilemez.

Alıntı:
tapu iptal davası devam ederken ipoteğin paraya çevrilip ilgili gayrimenkulün satımı gerçekleştikten sonra, tapu iptal davasının seyri ve sonucu ne olabilir?
Tapuya satım vaadi sözleşmesi şerh edildiği için, sözleşme taşınmazı satın alan kişiye karşı da ileri sürülebilecektir.
Kanaatindeyim...
Old 10-08-2013, 13:39   #3
avferats

Sayın üye tektutan, verdiğiniz bilgiler için teşekkürler...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi