Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Tedbir nafakası ve yargıtay'ın reddi...

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-12-2009, 18:10   #1
fatmacitlak

Soru Tedbir nafakası ve yargıtay'ın reddi...

Merhabalar
Bu siteyi internette tedbir nafakası ile ilgili bilgi ararken gördüm. Ve benim bilgi almak istediğim bir kaç sorum olacakdı.
Ben 2008 haziranında gece saat 01.30'da 1 çocuğumla evden atıldım. Ve ben 2008 temmuzunda nafaka davası açtım(önlem nafakası) dava sonucunda
"Dava tarihinden başlamak üzere aylık 800 tl tedbir nafakasının davalıdan alınarak davacıya verilmesine fazlaya ait istemin reddine" bu yönde bir karar alındı. ama eşim yargıtaya başvurdu. yargıtay kararı onadı ve nafaka miktarını 400 tl'ye düşürdü.
Yargıtayın nafaka bedelini yarıya düşürmesi nasıl bir gerekçedir. Eşim 2000 tl aylık emekli maaşı vardır. Kendi üstüne kayıtlı 2 evi vardır. ve 550 tl kira geliri vardır. ben evin birini aile konutu yaptırdım diğerini ise nafakayı vermediği için icra koydurdum ama icra koydurduğum evi satmış.
Yargıtayın nafakayı eşimin gelirleri gözönüne alındığında 400 tl ye indirmesi nasıl gerçekleşmiştir? Yargıtay gelirler gözönüne alındığında böyle bir karar verebilir mi? Yargıtaya tekrar temyiz başvurusu yapsam nasıl bir sonuç alabilirim? Eşim 1 evini satmış bununla ilgili ne yapabilirim? Bu konularda bana yardımcı olabilirmiyiz? Şimdiden teşekkür ederim.
Old 15-12-2009, 16:35   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Yargıtay'ın ilk derece mahkemesince takdir edilen nafakayı fazla görüp, indirme yetkisi vardır.

Bu karara karşı karar düzeltme yoluna başvurulabilir. Ancak sonucun lehinize olup olmayacağını bildirmek mümkün değildir.

Eşinizin evi satması karşılığında yapılacak bir şey yoktur.

Bu evlerin alımında, korunmasında ya da güzelleştirilmesinde bir katınız olmuş ise, bunun için değer artış payı alacağı davası açılması gerekmektedir.Boşanma kararının kesinleşmesinden sonra hemen açılmalıdır.

Yine bu iki ev, 2002 yılı sonrası karşılığı verilerek alınmış ise, bunlar üzerinde de edinilmiş mallara katılma rejiminden kaynaklanan tasfiye payı alacağınız vardır.Bunun için de ayrı bir alacak davası açma hakkınız vardır.

Lehinize hükmedilen tazminat ve nafakaları tahsil için icra takibi yapmanız gerekmektedir. Ve eşinizin mal ve gelirleri üzerine haciz işlemi uygulayarak tahsil etmeye çalışacaksınız.

Nafakanın tahsili için yapacağınız icra takibine rağmen, borcun ödenmemesi SUÇ'tur. İlgili ceza davasını da açabilirsiniz.

Sayın Katılımcı,

Tüm hukuki dava ve adımlarınızda MUTLAKA profesyonel avukat yardımı alınız.

Aksi halde hak kaybına uğramanız mümkündür.

Yoksul iseniz, bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Saygı ile,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi