Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

önalım hakkının kullanılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-10-2011, 11:46   #1
av.nesrinzeyneb

Varsayılan önalım hakkının kullanılması

merhabalar... müvekkilimin kardeşi miras yoluyla kendilerine kalan arazideki hissesini üçüncü kişiye satmıştır. hiçbir şekilde müvekkilime noterden ihtar vs gelmemiştir. ancak bildiğimiz kadarıyla fiili olarak kardeşler arasında arazi paylaşılmış herkesin payı belli olmuştur.. hatta satıştan müvekkilimin de haberi varmış ancak önce almayı düşünmediği halde sonradan karar vermiş yani satıştan haberi enbaşından beri varmış. süresi içerisinde davayı açtım ancak karşı taraf yargıtay kararları sunmuş ve demişki kardeşler aralarında fiili olarak paylaşım yaptılar. hakim de köyden yaşlı bilirkişiler istedi. şimdi benim bu davada yapmam gerken özel birşey var mı bilmiyorum. yada aralarındaki bu paylaşım herhangi bir sorun çıkararmı. teşekkür ederim yardımlarınız için. iyigünler
Old 27-10-2011, 12:33   #2
oguzhand0

Sayın av.nesrinzeyneb; daha önce bu davayla birebir aynı bir davada davalı vekili olmuştum. Müvekkilim arsasını 3. kişiye satmıştı ve kardeşi de şufa davası açmıştı. Biz de tarlaların fiilen ayrı ayrı kullanıldığını ve haricen taksim edildiğine ilişkin önce tespit davası ile tespit yaptırmış daha sonraysa keşif delili ile bunu tespit ettirmiştik.

Davayı kazandık; dava red oldu. Yüksek mahkemenin özellikle Y6HD' nin yerleşik içtihatları neticesinde eğer dava konusu taşınmaz uzun yıllardır fiili bir şekilde ayrı ayrı kullanılıyor ve haricen taksime ilişkin ciddi deliller mevcut ise dava reddoluyor.

Şu aşamada yapmanız gereken tarlaların ayrı ayrı kullanılmadığını ve kardeşlerin belli bir taksim konusunda anlaşmadıklarını ispat etmenizdir. Aksi halde dava reddolacaktır.

Saygılarımla
Old 27-10-2011, 12:47   #3
av_mkaraman

Sayın Meslektaşım,

Fiili taksimin varlığı şufa hakkına engeldir. Ispatlanması halinde davanız reddedilir. Mahalli bilirkişi ve tanıklar bu yönde, taksimin varlığı konusunda, beyanda bulunursa malefef davanız reddedilir. Tek yapacağınız aksini suvunmak olacaktır. İyi çalışmalar
Old 27-10-2011, 21:20   #4
avukat1980

Değerli meslektaşım;benzer bir davada davalı vekiliydim ve dava reddedilmişti.Yargıtaycada onandı.isterseniz kararı gönderebilirim.
Old 28-10-2011, 09:01   #5
gnchukukcu

Avukat 1980 o kararı gönderebilirseniz çok memnun olurum. smhozturkk@hotmail.com

Pekala sayın dayar benzer bir olayda karşı taraf 3. bir kişiye satışı yapalı 14 yıl olmuş ancak müvekkille taşınmazı beraber kullandıklarından(tam olarak fiili bir taksim söz konusu değil) taşınmaz üzerine altlı üstlü birer daire yapmayı kararlaştırmışlar.Ancak karşı taraf kendi dairesini yaptıktan sonra inşaatı durdurmuş engel olmuştur. Müvekkile herhangi bir bildirim de olmamış. Ön Alım davalarında satıştan pay sahibine bildirildiği tarihten itibaren 3 ay ve her halde 2 yıllık süre kafamı karıştırıyor. Müvekkilin satıştan haberi aralarında sözlü olarak yaptıkları taksime aykırı hareket etmesiyle oluyor. Dolayısıyla burada bir hak kaybı meydana gelmiyor mu? Sonuç olarak sürenin ıttıla tarihinden itibaren başlaması gerekmez mi? Uygulama da bunu hakimler nası değerlendiriyor?
Old 28-10-2011, 11:23   #6
av.nesrinzeyneb

ben bu davayı kesin kaybedeceğim ozaman cvaplardan öyle anlaşılıyor n yazık kii(( çok teşekkür ederim. sevgili meslektaşım avukat 1980 kararı görmek isterim size zahmet olmayacaksa. nesrinzeyneb@hotmail.com adresim herkese çok teşekkür ederim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi