Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tapuya İyİnİyet-yargitay Karari

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-05-2008, 17:35   #1
Seher

Varsayılan Tapuya İyİnİyet-yargitay Karari

Mirasçılardan Ayşe 1/3 miras hissesi olan dedesinden kalma taşınmazı kadastro tespiti sırasında kendi üzerine geçirir ve 1 sene sonra aynı köyden Ahmet'e 90.000 YTL'ye satar. Ayşenin mirasçıları:Ahmet kötüniyetlidir. Ahmet Güzel hisar köyündendir. Arsanın miraslı olduğunu ve mirasçıları bilmektedir.Arsanın gerçek değeri 90.000 YTL değildir. Ahmet arsayı değerinin altında fiyata kötüniyetli olarak Ayşe'den satın almıştır.Kadastro tarihi ile satış arasında 1 sene vardır diyerek tapunun iptalini tapu iptal edilmezse Ayşe'den arsanın parasını talep ederler.
Ahmet:Ben senelerdir yurt dışında çalışıyorum. Arsayı değerinden aldım. Arsanın miraslı olduğunu bilmem imkansız der keşfe gidilir.
-kadastro bilirkişisi:Ben Ayşe'yi tanırım.Dava açan mirasçı Efe'yi de tanırım. Efe bu arsaya su almaya gelirdi.Kadastro geçerken Ayşe geldi. Arsayı benim üzerime yazın dedi. Ben arsanın miraslı olduğunu biliyordum. Tespitten sonra mirasçılar çıkarsa ne yapacaksın dedim arsayı satarsam parayı mirasçılara veririm dedi.
Muhtar:Ben ayşeyide diğer mirasçılarıda tanımam arsayıda bilmem muhtar olduğum için kadastro tutanağını muhtarlıkta imzaladım dedi.
Davalı Ahmet'in tanığı musa:Ben Efe'yi bu arsada görürdüm sohbet ederdik burası bizim yerimiz derdi.4-5 asene önce Mehmet amcayla arsanın temizlenmesi için para yollamıştı.Ama Ayşe'yi daha sık görürdüm. Ayşe'nin bu yer ormana kaldığı zaman dava açtığını ve uğraştığını biliyorum.Ayşe bu arsayı temizletmişti.Bu köyde herkes birbirini tanır. Bu köyden arsa almak isteyen birisi bu köyden arsa alırken arsanın kime ait olduğunu bilir. Ahmet bu arsanın evveliyatında kime ait olduğunu bilir. Arsanın satış değeri normaldir. Ahmet bizim kapı komşumuzdur. 3-5 senedir burada ikamet temketedir. Askerlikten sonra almanyada işçi olarak çalışlmıştır.ARSANIN SATIŞ DEĞERİ NORMALDİR.
Davalı Ahmet tanığı:Ben ayşe'yi ve Efeyi tanırım. bu köyün yarısı Ahmet'in sülalasinindir. Bu arsa için Ayşe çok uğraştı. Arsanın değeri normaldir
Arsanın satış tarihinde değeri 90.000 YTL çıkar. Tescil yosuz tescil midir?Ahmet kötüniyetli midir?Tapu iptal edilir mi?Ahmet'in tanığı Musa ve kadastro bilirkişisi kardeştir. Musa dava konusu taşınmaza sınır olan arsasını Ahmet'e satmıştır.Musa ve Ahmet kapı komşusudur. Musa taşınmazın Efeye ait olduğunu bilmektedir.
Old 07-05-2008, 17:46   #2
echokosmos

Varsayılan TAPU-KADASTRO da ki fırsatcılık-ADALETİ devamlı zedelemiştir.

sevgili meslektaşım...davanın konusunu ve olayların akışını okudum...TAPU İPTALİ-TESCİLİ- DÜZELTME VEYA RAİŞ DEGER ÜZERİNDEN HİSSESİNE PAY.AKÇE ÖDENMESİ..davasını anımsatan bir hukuk davası niteliği taşımaktadır...ayrıca..kötüniyetli fırsatcıların cezalandırılması için dolanlı ve hileli işlem yapanlar hakkında c.savcılığına suç duyurusunda bulunursanız...sanırım şahitlerin ve görgü tanıklarının beyanları ile..kaldıracağınız yeni değer tespiti keşif..bilirkişi..tutanakları ile..DAVAYI KAZANIRSINI...kolay gelsin...başarılar..
ECHOKOSMOS(Hukukcu)
Old 08-05-2008, 14:44   #3
Av.Adem Eyidoğan

Seher Hanım,kusura bakmayın ama soruda ne soruluyor anlaşılmıyor. Anlatılan olayların hukuki sonucu ve çözmek istediğiniz mesele nedir.Soruyu bir hukukcu gibi sorarsanız tatmin edici cevaplar çıkabilir..
Old 08-05-2008, 15:09   #4
Seher

arsayı stın alan iyiniyetli mi tapu kaydına iyiniyetli güvenerek iktisap gerçekleşmiş mi
Old 09-05-2008, 11:16   #5
av.cemile

Sayın Seher; siz sorunuzla zaten dava sonucu hakimin vereceği cevabı bizden istemektesiniz.Soru şöyle sorulabilir: Ben bu davada filan tarafın vekiliyim. Bu durumda nasıl bir savunma geliştirebilirim. Bu konuda yargıtay kararı elinde olan var mıdır? gibi bir soru sorulsa daha kolay değerlendirebiliriz?Mesela Ahmet vekili iseniz bu durumda iyiniyetinizin nasıl ispat edileceği, Efe vekili iseniz tescilin yolsuz olduğu ve değerin azlığı, Ahmet'in kötüniyetini ispat edecek göstergeler ve bu konudaki yargıtay kararları gündeme gelebilir.
Old 13-05-2008, 16:50   #7
echokosmos

sevgili meslektaşım...ahmet..90.000ytl vererek..değerinin altında..rant elde etmek için..uyanık ayşe hanımdan.arsayı ele geçirir..uyanık çünki..kötü niyetlidir..ve tapu kadastro çalışmalarında.hak sahiplerinin rızasını almadan arsayı gasp etmiş yazılı belgeye dayalı üzerine geçirterek..bekleme süresi içinde..ahmet denilen 3 kişiye satış yapmış köşe yi dönmüştür..yurt dışında haberdar olan hak sahibi efe bey de haklarını aramak üzere dava açmıştır ve vekaleti size vermiştir...BANA GÖRE..kötü niyetlidir..sahitlerde bunu söylmektedir...ama..kötü niyetli..hakları gasp eden AYŞE hanımdır...1 ci derecede...sonra..değerinden cok düşük alan ahmet beydir..davayı bu seyirde tkipve açmalısınız. TAPU İPTALİ-DÜZELTME- VEYA RAİŞ DEĞER ÜZERİNDEN HAKSAHİBİ EFE YE ÖDENCE nin verilmesi.. kolay gelsin....echokosmos(hukukcu)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi