Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bir ilamda yazan para, taşınır ve taşınmazlar tek bir takibe konu edilebilir mi ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-09-2015, 20:03   #1
MARAHUKUK

Önemli Bir ilamda yazan para, taşınır ve taşınmazlar tek bir takibe konu edilebilir mi ?

Bir anlaşmalı boşanma davası kararında tarafların anlaştığı protokol mahkemece tasdik edilmiştir. Protokole göre erkek eş, kadın eşe bir ev alacak, kullandığı arabayı devredecek ve aylık bir miktar yoksulluk nafakası ile bir miktar da iştirak nafakası ödeyecektir.

Erkek eş bu yükümlülüklerini yerine getirmemiştir. Aralarındaki protokol İİK 38. gereğince ilam niteliği taşıdığından, bu alacaklar için icra takibi yapacağım ama; tüm bu alacakları tek takipte isteyebilir miyim?
Old 10-09-2015, 18:32   #2
Av. Caner Arıcı

Bildiğiniz üzere para alacağının icrasında borçluya örnek 4-5 icra emri; menkul ve/veya gayrimenkul tahliye ve tesliminde ise örnek 2 icra emri gönderilir.

Tek bir takip dosyası ile, takip talebinde para alacağı ve diğer belirttiklerinizi talep edebilir, takip yolunu "haciz + teslim + (tahliye)" olarak belirtir, ve de borçluya para alacağı yönünden örnek 4-5 icra emri, diğerleri yönünden ise örnek 2 icra emri tebliğini isteyebilirsiniz.

Mükerrerlik söz konusu olmayacağından iki ayrı takip de başlatabilirsiniz.

Bu arada, "Erkek eş, kadın eşe bir ev alacak" şeklindeki talebi icra dairesi cebri-icra yoluyla nasıl yerine getirecek; sonucu merak ediyorum.

Saygılarımla...
Old 11-09-2015, 13:12   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Caner Arıcı
Bu arada, "Erkek eş, kadın eşe bir ev alacak" şeklindeki talebi icra dairesi cebri-icra yoluyla nasıl yerine getirecek; sonucu merak ediyorum.

Saygılarımla...

Benim de dikkatimi burası çekmişti. "İlam böyle değildir, meslektaşımız kısa sormak için yazmıştır" diye düşündüm. Eğer ilam böyle ise, infaz kabiliyeti bulunmamaktadır.
Old 11-09-2015, 14:45   #4
Av. Caner Arıcı

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Benim de dikkatimi burası çekmişti. "İlam böyle değildir, meslektaşımız kısa sormak için yazmıştır" diye düşündüm. Eğer ilam böyle ise, infaz kabiliyeti bulunmamaktadır.

Yazdıklarınıza aynen katılıyorum üstadım. Soruyu okuduğumda ben de öncelikle sizin gibi düşünmüştüm; o kısma dikkat çekmek istedim. Sanıyorum ve umuyorum düşündüğümüz gibidir. Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi