Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hakimin görevini kötüye kullanması (icra dosyasındaki haczi haksız, sebepsiz yere fek etmesi)

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-09-2015, 09:09   #1
parezer3447

Varsayılan Hakimin görevini kötüye kullanması (icra dosyasındaki haczi haksız, sebepsiz yere fek etmesi)

Borçluya karşı kambiyo takibi yaptık. Takip kesinleşmesi üzerine banka hesapları ve tapu kayıtlarına haciz koyduk. Aradan bi süre geçtikten sonra borçlu imza itirazında bulunarak icra hukuk mahkemesinde dava açtı. Buraya kadar durum normal. İşin anormal tarafı borçlu dün mahkemeden bankadaki haczin tedbiren fekki için talepte bulunmuş hakim de anında fek kararı vermiş. Daha bankanın cevap dilekçesi dosyaya ulaşmadan hemde. Hakimle konuştum hangi gerekçeyle bu işlemi yaptınız. Delil durumu diyor. Hangi delil diye sorduğumda cevap veremedi. Hakim bey zaten dava süresinde açılmamış, delil de yok nasıl haczi fek edersiniz dediğimde ise bana, dava süresinde açılmamışsa zaten reddedilir neden kafaya takıyorsunuz diyor. Adam haczi fek etmiş ama benim kafaya takacak bi şeyim yokmuş. Dosya miktarı da yüksek. Bankadaki para gitti. Tapularda arsa büyük ihtimalle borcu karşılamaz. Sayın meslektaşlarım bu hakime karşı ne işlem yapayım. Sizce şikayet edeyim mi?
Old 09-09-2015, 04:46   #2
uğur deniz

Usulsüz tebligat ile birlikte imza itirazında bulunulmuş mu? eğer usulsüz tebliğ ile takip kesinleşmiş ise bu yönde değerlendirme yapılmış olabilir.Haczin kaldırılması yönünden gerekçeli ara kararının tarafınıza tebliğini içerir verirseniz gerekçesini anlama imkanınız olur
Old 09-09-2015, 12:18   #3
parezer3447

Meslektaşım kararın gerekçesi yok. Kararı veren hakimle uzun uzun konuştum. Ben davayı süresinde açtığını sandım diyebiliyor. Ayrıca tüm bunlar bi yana kambiyo takibinde mahkeme kafasına göre haczi fek edemez diye düşünüyorum. İlk duruşmada dava red edilecek. Müvekkilin zararını kim karşılayacak. 900 bin tl lik bir icra takibi söz konusu
Old 10-09-2015, 05:23   #4
uğur deniz

Bu nedenle hakimin haczin kaldırılmasına ilişkin gerekçeli ara kararını yazarak
tarafınıza tebliğini talep eden dilekçe vermenizi öneririm HMK ya göre hakim gerekçeli ara kararı yazmak zorunda ihtiyati tedbir ve ihtiyati hacizde olduğu gibi. Gerekçesini gördükten sonra en azından gerekçesi yok ise hakimin sorumluluğu açısından Devlet aleyhine tazminat davası açma süreciniz başlamış olur.eğer ki verilen karar nedeni ile alacağınıza başka etken olmaksızın ulaşamıyorsanız. HSYK ya şikayet hakkınız tabi var.Ancak inceleme görevi aynı adliyede görev yapan başka bir hakime veriliyor. Ne kadar sağlıklı olur bilemem.
Old 10-09-2015, 09:32   #5
parezer3447

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi ilk önce talepte bulunup işlemin gerekçesini görelim ondan sonra ne yapacağımıza karar veririz
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi