Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Beledİye Komİsyonu BorÇlandiĞi Taktİrde Sorumlu Kİm Olmalidir

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-07-2011, 15:20   #1
xploide

Varsayılan Beledİye Komİsyonu BorÇlandiĞi Taktİrde Sorumlu Kİm Olmalidir

Öncelikle tüm meslektaşlarıma yapacakları katkıdan dolayı peşin peşin teşekkürlerimi sunarım. Hukuki mesele şu biçimde;
Belediye Kanunu'na tabi bir ilçe belediyesi belediye encümeni ve belediye meclisi kararları ile ilçede bir toplu konut projesi yapılması yönünde karar alıyor ve bu maksatla işlemleri yapmak üzere yine meclis kararı ile bir komisyon kuruluyor. Toplu konut ile ilgili tüm işlemleri bu komisyon yürütüyor. Müteahhit şirket ile sözleşme yapan komisyonun sözleşme metninde şöyle bir hüküm mevcut "müteahhit firmaya iş yapıp da parasını alamayan ve bu durumu yazılı belge ile belgeleyen taşeronlara ödemeler komisyon hesabından yapılır".
Müteahhit şirket işlerine devam ederken müvekkil x şirketinden çek karşılığında 300.000-TL lik hazır beton satın alıyor ancak çekler ödenmiyor ve müteahhit firma işi bırakıp kaçıyor. Artık bu noktadan sonra sorular başlıyor.

1-) Belediye tarafından kurulan komisyonların borçlanma yetkisi var mıdır? Eğer borçlanma yetkisi açıkça belirtilmemiş ise bu komisyonun imzaladığı sözleşmede borç doğurucu maddelerin hukuki rejimi ne olacaktır? Bir an için komisyonun borç altına girmeye de yetkili olduğu düşünülürse, tüzel kişiliği olmayan komisyonun bu işleminden dolayı direkt olarak belediye mi sorumlu olacaktır.
2-) Ben bu soruları sizlere yöneltmeden önce ilgili çekler üzerinden belediye başkanlığını da borçlu gösterecek şekilde icra takibine geçtim. Ancak belediye başkanlığı borca itiraz etti. Bu durumda açacağım veyahut açmayı düşündüğüm itirazın iptali davasının muhtemel sonucu sizce ne olabilir.
3-) Yukarıda adı geçen çekler dışında yine komisyon başkanı olan belediye başkanı tarafından hem komisyon adına hem de kendi şahsi imzası ile bir bono düzenlenerek müvekkile verilmiştir. Ben bu bonoya dayalı olarak da icra takibine geçtim ve belediye başkanlığını direkt borçlu olarak gösterdim. İlgili belediye bu hususta bu güne kadar itirazda bulunmadı ve dosya kesinleşti. Yani belediyenin sözleşmeden kaynaklanan yükümlülüğünün sınırlarına ilişkin bir itirazı henüz yok. Bu durum diğer çek takiplerinde kullanılabilir mi? Saygılarımla
Old 19-07-2011, 13:16   #2
Armağan Konyalı

Sayın exploide

Sanıyorum bu toplu konut projesi Belediye Kanunu'nun 75.maddesine göre bir kamu kurumu ile ortak proje çerçevesinde yapılmaktadır. (Örneğin TOKİ)

Ortak projede "komisyon hesabı" dediğiniz kavramın tanımı olmalı. Bu tanım bilinmeden sorunuza ihale mevzuatı veya belediye mevzuatı çerçevesinde yanıt verilmesi yanıltıcı olacaktır.

Saygılarımla
Old 20-07-2011, 09:06   #3
xploide

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Sayın exploide

Sanıyorum bu toplu konut projesi Belediye Kanunu'nun 75.maddesine göre bir kamu kurumu ile ortak proje çerçevesinde yapılmaktadır. (Örneğin TOKİ)

Ortak projede "komisyon hesabı" dediğiniz kavramın tanımı olmalı. Bu tanım bilinmeden sorunuza ihale mevzuatı veya belediye mevzuatı çerçevesinde yanıt verilmesi yanıltıcı olacaktır.

Saygılarımla

Sayın Armağan, öncelikle ilginize teşekkür ederim. Ancak ne encümen kararlarında ne de meclis kararlarında komisyona ait bir hesap açılacağı hususu dahi mevcut değil. Esasen buradaki komisyon işin yürütülmesi için kimlerin görevlendirileceğine dair bir komisyon. Belediye başkanı ise aynı zamanda komisyonun da başkanı durum bu şekilde.

Öte yandan yapılan işin adı her ne kadar toplu konut olarak gözükse de işi yapan yüklenici özel bir limited şirket. Yani sui generis bir işlem yapıyor belediye. Ben daha önceden bu tarz bir toplu konut projesine hiç rastlamamıştım.
Old 20-07-2011, 10:52   #4
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan xploide
Öte yandan yapılan işin adı her ne kadar toplu konut olarak gözükse de işi yapan yüklenici özel bir limited şirket. Yani sui generis bir işlem yapıyor belediye. Ben daha önceden bu tarz bir toplu konut projesine hiç rastlamamıştım.
Bu durumda yapılan iş ihale mevzuatına göre yapılması gerektiğinden sözleşme de geçersiz olur kanısındayım.

Saygılarımla
Old 20-07-2011, 16:24   #5
xploide

Sayın armağan, ihale prosedürü kanuna göre gerçekleştiriliyor. Bu noktada bir problem yok. Ben ihale sonrası yapılan sözleşmede komisyon başkan ve üyelerinin imzasının belediyeyi bağlayıcı olacağını düşünüyor, bu noktada yorumlarınızı bekliyorum. Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi