Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Müvekkil Müşteri midir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-06-2007, 10:27   #31
ayselari

Paranın gücü ile okuyanlar, işine de ticaret olarak bakar..

Liyakatin ve haketmenin geçer akçe olduğu günlere kavuşmak dileğiyle..
Old 06-06-2007, 10:56   #32
Av.Mehmet Yılmaz

Sayın Konyalı,
Benim avukatlığı ticaret ve avukatı tacir olarak tanımlarken hataya düştüğümü ifade etmişsiniz. Öyle bir tanımlamam olmadığı gibi, hiç bir zaman da öyle görmedim.
Tarafımdan söylenmek istenen şu:Hukuki bilgimizden istifade edenleri tanımlamak için kullanacağımız her bir kavramın, irdelendiğinde aslında tam olarak bahse konu kitleyi karşılayamadığıdır. İşi polemiğe dökersek içinden çıkılmaz bir hal alacağını ifade etmeye çalıştım. Zira her hangi bir biri, avukatlık sıfatı taşımayan herhangi bir birine de vekaletname vermekle, onun müvekkili haline girecektir.
Doktor-hasta örneğinde de belirtiğim gibi, o muayenehane gidip de ücret ödeyen herkesin hasta olmayacağı, ama mesleki kavram olarak kullanıldığı ve bazen belli bir konuda kullanılan kavramların kendi öz anlamından farklı bazen daha geniş, bazen daha dar yeni anlamlara bürünebileceğidir.
Müşteri kelimesi yanlıştır.Hiç kullanmadım, kullanmayacağım da ve kimse de bana bunun doğru olduğunu kabul ettiremez.
Müvekkil (hanım bile olsa ) kullanılması mümkün yegane kavramdır.Genel kabul görmüş ve bu kelimeyle toplumun bütün kesimi neyin anlatılmak istendiğini idrak edebilmektedir.
Hem bunun yerine ikame edilebilecek hem de müvekkil kelimesinin lügati anlamı içine dahil edemeyeceğimiz bazı kişileri kapsayacak bambaşka bir kavram ortaya konulamaz. Bunun olamayacağını düşündüğüm için müvekkil kelimesi kadar kabul görecek yeni bir kavram bulunursa bunu kullanacağım sözünü verdim.
Sonuç olarak "müvekkil" kelimesini eğip bükerek, sözlük ve ya gözlük anlamlarını irdeleme çabası beyhudedir.Bugün kullandığımız müvekkil kelimesi gerçek anlamını aşmış daha kapsamlı bir kelime halini almıştır. Bu da doğrudur çünkü canlı olduğu söylenen dil, böyle birşeydir.
Saygılarımla...
Old 06-06-2007, 11:14   #33
uye8490

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Ben Avukat Selim BALKU, ticaretle uğraşıyorum...

Parası olanların sorunlarını çözerim, bilgi satar emeğimi para karşılığında başkalarına sunarım,

dünyanın bir başka yerinde bir haksızlık varsa beni orada bulursunuz çünkü amacım hakkaniyeti para karşılığında sağlamak, parası olmayanın hakkaniyeti beni ilgilendirmiyor,

hukuku para kazanma için okudum, mesleğe başlarken, yemin ederken aklımdan hep bunlar geçiyordu...

Hukuksuzluğu hergün görüyorum, ancak para verirlerse el atıyorum, para vermezlerse serçe parmağımı bile oynatmıyorum,

haksızlığa karşı para aldığım halde susarsam kendimi hain bir şeytan, almadığım halde konuşursam enayi kahraman olarak görüyorum...

ruhumda söndüremediğim bir para hırsı var, büroma gelen müşterilerime paranın arkasından bakar gibi bakıyorum, para alamayacağım müvekkilimin işini yapmıyorum yapmak da içimden gelmiyor,

"biri bana anlatsın" dendiği için anlatıyorum, böyle doğdum, böyle öleceğim...

Çok önemli not: Yukarda anlatılar kendime haiz gözlemlerim, tüm hayatım boyunca benim gibi düşünen bir başka avukata rastlamadım...

Ben de avukatım.

Avukatlık onurunun her fırsatta yere çalındığı bir ortamda avukatlık yapmaya çalışıyorum.

Hakları gaspedilen insanların hukuk mücadelesinde eli ,ayağı ve dili olma yolunda emek veriyorum.

Emeğim ucuz değildir bu nedenle parayla ölçülemeyeceğini biliyorum.Ama yine de emeğime sahip çıkıyor ve emeğim onurumdur diyerek ,vicdanımı rahatsız etmeyecek ve yastığa başımı koyunca,beni karabasanlara boğmayacak, aynada yüzüme bakınca bakışlarımdan utandırtmayacak bir maddi karşılığı talep etme ve alma konusunda kendimi yükümlü sayıyorum.

Ama şunu asla unutmuyorum, alnımda dehşet bir güzellikle taşımaya çalıştığım onurum ,cebime ,cüzdanıma balık istifi doluşacak banknotlardan kat ve kat daha değerlidir.

Çaresiz olduğuna yüzde yüz kanaat getirdiğim insana gerekli hukuki yolları gösteriyorum.Diğer meslektaşlarımı zor duruma düşürecek olan "parasız iş alma"yoluna sapmıyorum.Ama o insanı da kesinlikle çaresiz bırakmıyorum.Hiç bir şey yapasam, o insanı hukuki bir yardımdan faydalanması için baroya yönlendiriyorum.Adli yardım denen bir müessese var bunu biliyorum.

Piyasa avukatı olamadım olmaya da niyetim yok.

Büroma gelen "insan" mutlaka darda kaldığı için geliyordur.Ya hakkı gaspedilmiş,ya emeği yağmalanmış ya yaralı, ya evlat,kardeş ,anne veya baba acısı yaşayan bir "insandır" bunu asla unutmuyorum.Elim vardığınca ,dilim döndüğünce acısını kucaklamaya ,hakkını savunmaya çalışıyorum.Ama asla ve asla emeğimi de yağmalatmıyorum.

Böyle doğdum,böyle yaşıyorum ve böyle de öleceğim.

Yaşamıma şöyle kıyısından durup baktığımda "insan"olduğumu ,yüreğim ışıktan ve güzellikten darmadağın bir halde,iliklerime kadar hissediyorum.

Mesleğe başlarken yeminimden sonra "bu cübbeyi taşımak ateşten bir gömlek taşımak gibidir.Bunu biliyorum,bunun farkındayım.Bu cübbeyi taşırken yanmak da var.Ama, büyük ustanın dediği gibi,sen yanmasan ben yanmasam biz yanmasak nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa"diyerek duygularımı ifade etmiştim.
Bu sözlerimi ve ettiğim yemini unuttuğum tek bir günüm olmadı.
Old 06-06-2007, 13:14   #34
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın Av.Selim Balku, CMK ücretlerinin ödenmemesi sürecinde, ücret ödenmediği için işin bırakılmasına karşı çıkan , hatta gönüllülük esasına dayalı bu iş ücretsiz olmalı diyenler arasındaydı. Bu forumdaki sözlerinin ironi olduğuna, ancak farklı ve yanlış anlaşıldığına inanıyorum.

Kendisi bir açıklama yapıncaya dek, konunun benim anladığım şekilde olabileceği inancıyla araya girme ihtiyacı hissettim.

Saygılarımla...
Old 06-06-2007, 13:32   #35
ecesaka

Alıntı:
Yazan ayselari
Paranın gücü ile okuyanlar, işine de ticaret olarak bakar..

Liyakatin ve haketmenin geçer akçe olduğu günlere kavuşmak dileğiyle..

Bence önyargılı düşünüyorsunuz. Ve bizleri haksız olarak zan altında bırakıyorsunuz... Bozulan bir eğitim sisteminin sonunda, ders çalışma gibi bir alışkanlık kazanamamış çocuklar, bir tek sınav sonucuna bakılarak çoğunlukla okumayı düşünmedikleri bir bölüme zorla kapağı atarken, okumak istediği bölüme ücret ödeyerek kaydını yaptıran/yaptırabilen kimselerin yapmak istedikleri mesleği yapacak olmalarından kaynaklanan bir coşku vardır içlerinde... Bunu da ne parayla, ne eğitimle elde edemezsiniz... Lütfen yazdıklarınızı bir daha gözden geçirerek içimizdeki bu azmi ve coşkuyu hırpalayabilecek cümlelerden kaçınınız... Saygılarımla...
Old 06-06-2007, 14:20   #36
Av. Mesut

Alıntı:

"Ama şunu asla unutmuyorum, alnımda dehşet bir güzellikle taşımaya çalıştığım onurum ,cebime ,cüzdanıma balık istifi doluşacak banknotlardan kat ve kat daha değerlidir."

Altına imzamı atıyorum.
Old 06-06-2007, 14:32   #37
ayselari

Neden üsütünüze alındığınızı anlamadım. Bu bir hayata bakış açısıdır. Paranın her kapıyı açtığını düşünen insanların müvekkilini müşteri olarak görmesi de doğaldır.
Meslek coşkunuzu kırdıysam üzülürüm.Böyle bir amacım yoktu.Ama yazdıklarımı tekrar okudum ve fikrim değişmedi.Elbette sizinkine de saygı duyuyorum. Yapılan her eleştiriden alınmanız mesleğinizde size çok zorluk yaşatır..

Sevgiler saygılar..
Old 06-06-2007, 14:54   #38
ecesaka

"Paranın gücü ile okuyanlar" kısmından ben özel okul mezunu avukatlardan bahsettiğiniz şeklinde bir anlam çıkartıyorum ki, bununla az önce bahsettiğiniz, "paranın her kapıyı açtığını düşünen insanlar" arasında dağlar kadar fark bulunmaktadır. Eğer sizi yanlış anlamışsam özür dilerim. Ancak eğer anlatmak istediğiniz bu son şekilde ise, önceki ifadenizde eksiklik bulunduğunu düşünüyorum. Eğer yanlış anlamamışsam ve sözleriniz üniversite eğitimini özel okulda tamamlayan kimseleri içermekteyse, bu bir eleştiriden ziyade, önyargı izlenimi bıraktı bende... Saygılar...
Old 06-06-2007, 15:29   #39
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Sayın Av.Selim Balku, CMK ücretlerinin ödenmemesi sürecinde, ücret ödenmediği için işin bırakılmasına karşı çıkan , hatta gönüllülük esasına dayalı bu iş ücretsiz olmalı diyenler arasındaydı. Bu forumdaki sözlerinin ironi olduğuna, ancak farklı ve yanlış anlaşıldığına inanıyorum.

Kendisi bir açıklama yapıncaya dek, konunun benim anladığım şekilde olabileceği inancıyla araya girme ihtiyacı hissettim.

Saygılarımla...

Emin olun ki herkes sizin gibi anladı sayın Demirel! İroni...

Dikkat ederseniz benim cevabım da aynı minvaldedir.

Saygılarımla.
Old 06-06-2007, 15:54   #40
Armağan Konyalı

Sayın Av.Mehmet Yılmaz

K O N U :
http://www.turkhukuksitesi.com/showp...2&postcount=32 adresindeki mesajınıza cevabımdır.

Aynı görüşte olduğumuza sevindim. Aslında size hitaben yazdıklarımın ilk yarısının size hitaben yazılmaması gerektiğini biliyordum ama başlıktan tasarruf etmek amacıyla böyle yapmıştım.

Son mesajınızla sizi daha iyi anladım. Sizi yeniden mesaj yazma zahmetine soktuğum için özür dilerim.

Saygılarımla
Old 10-06-2007, 11:27   #41
Av.Can

Avukatlığın temelinde insanların haklarını korumak yer aldığından müvekkil yerine müşteri kelimesinin kullanılması elbette rahatsız edici ama olan ve olması gereken diye bir ayrım yaparsak.Bugün her şeyin metalaştığı alınıp satıldığı bir ortamda avukatlar açık ve seçik olarak ticaret yapmakta ve kendisine iş getirenlerde müşteri olmaktadır.İstediğiniz kadar ben tacir gibi hissetmiyorum deyin yaptığınız iş ticari faaliyettir.Ben ilkelerime çok ters düşen işleri dahi mecbur olduğum için yapıyorum.Çünkü paraya ihtiyacım var.Özetle bu bir sistem sorunu.Serbest piyasa hükümlerinin geçerli olduğu bir ortamda ben piyasa avukatı olmadım ve olmayacağım demek çok gülünç.

İdeal olan bu işin hakkını savunduğumuz insandan para alınmadan yapılmasıdır.Ancak o zaman ticaretten kurtulursunuz.Bu da mevcut sistem ile olmaz.
Old 16-06-2007, 13:00   #42
özlem tek

müvekkil müşteri değildir dyorum
ama mezun olup iş hayatna atılınca ne derim bilmiyorum
Old 16-06-2007, 14:55   #43
akglkadir

Alıntı:
Yazan Av. Mesut
Sevgili Hukukçular,

Dün gece bir televizyon kanalında "Biri Bana Anlatsın" isimli programda "adaletin bu mu dünya" başlığıyla ağırlıklı olarak avukatların yer aldığı tartışma programı yayınlandı. İzlerken İsviçre! Hukuk sisteminin sorunları tartışıldı. Katılımcılardan bir üstadımız; Türkiye'de beş ayrı ilde, yurt dışında ise iki ülkede ofis/şubelerinin bulunduğunu, müşterilerinin, şirketlerinin kullandıkları compüter! sistemi sayesinde ofise gelmeden dosyalarını görebildiklerini, çalışanlarının bir kaç lisan bildiğini, yetiştirdikleri öğrencilerin! hakim savcı olduklarını ancak kendi davasına bakmadıklarını vs. uzun uzun anlattı. İzlerken kanım dondu. Ya benim bildiğim ve yapmaya çalıştığım avukatlık yanlış. Ya da anlı şanlı büyük bürolarımız alenen ticaret yapıyorlar. Hala kendime gelemedim. Lütfen doğrusunu da "Biri Bana Anlatsın."
Saygılarımla.

Ben o programı izlemedim ancak Avukat Bey eğer müvekkil yerine müşteri kelimesini kullanmamalıydı.

Teknolojik özelliklere gelirsek çok da güzel bir ofis sistemi kurmuşlar bence. Yapılması gereken de budur. Teknolojiden hayatın her alanında faydalanmak gerekir inancındayım. Nasip olur da büromu açarsam ben de online raporlama ve tava takibi sistemi kurmayı ve birden fazla yabancı dil bilen avukatlarla çalıştırmayı isterim.

Ülkemizdeki müvekkil potansiyeli mesleğimizin gerektirdiği profesyonelliği beslemiyor kanaatimce.
Old 18-06-2007, 05:20   #44
Deniz İpek

sayın ozlememTek yorumunuz benı cokkorkuttu dogrusunu eger lutfen anlamama yardımcı olunuzz!!!
yanı sızın ııcn aslında sımdılık muv. musterı degıldır bakısacısına sahıpsınız..
okul bıtıp ıs hayatınıza atıldıgınızda pıyasada avukatlık meslegı tıcarete donusmus ıse sızın ıcınde tıcarı ıs halıne gelebılecek bır meslek olarakmı goruyorsunuz avukatlıgı..?????????????
boyle dusunuyorsanız bız yandık cunku artık muv.lere musterı gozuyle bakılıyor,cogu zman.
'IS HAYATINA ATILDKTAN SONRA SONRA NE DERIM BILMIYORUM DEMENIZ' avukatlıgın tıcarı ıs donusmesıne fırsat verecegınızınmı bır ısaretı acaba?

bız nerde yanlış yapıyoruz arkadaslar ya egıtımde bı sorun var yada bazen meslegımızın onemını gormemızı engelleyen torpıleyen bır toplumda mı yasıyorsuz yada SORUNU KENDIMIZDEMI arayacagız?

benım kafam cok karıstı yaaaaa
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi