Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

CMK Alacakları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-05-2007, 11:46   #31
__av.zeynep__

2006 CMK ALACAKLARI YONETMELIGI YAYINLANDI

Resmî Gazete, Sayı:26506- 28 Nisan 2007 CUMARTESİ- CMK GEREĞİNCE 19/12/2006 TARİHİNDEN ÖNCE GÖREVLENDİRİLEN MÜDAFİ VE VEKİLLERİN ALMAYI HAK ETTİKLERİ ÜCRETLER İLE GÖREVİN İFASINDAN DOĞAN ZORUNLU GİDERLERİN ÖDENMESİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK yayınlanmıştır.
Old 16-05-2007, 20:52   #32
AV.ZAFER TUNCA

Varsayılan CMK ödemeleri

sevgili meslektaşlarım,
15 mayısta İstanbul Barosu' na uğradım. bekleme salonunda hiç görmediğim kadar hummalı bir çalışma vardı.genelde amerikan filmlerinde gördüğümüz "bir olay üzerinde çalışan avukatlar" manzarası vardı karşımda. şaşkınlığımı gizleyemedim ve "hayırdır?" dedim. avukatların üzerinde çalıştığı konu amerikan filmlerindekinden uzak olsa da, bizim çok aşikar olduğumuz bir meseleymiş: CMK ödemeleri...
ödemelerin yapılacağı ve bu nedenle avukatların belgelerini sunmaları istenmiş. haberi aldıktan sora biraz soruşturdum ne, nasıl olacak diye. yeni sistem aleyhe hususlar içermek yanında, en azından bu ilk aşamada bir parça külfet de getiriyor avukatlara. görevlendirmenin yapıldığı CMK dosyalarının dökümü barodan alınarak her dosyada "avukatın girdiği" duruşmaların zabıtları mahkemelerden "aslı gibidir" yapılarak alınacak. bundan sonra diğer masraf vs. belgeler eklenerek baroya verilecekmiş. burada avukatlar arasında ufak bir anlaşmazlık var. bazıları bir tane duruşma tutanağının alınması yeterli derken, kimileri avukatın girdiği tüm duruşma tutanaklarının alınmasını gerekli görüyor. CMK konusunda kıdemine güvendiğim bir avukat ağabeyime fikrini sordum. "bütün duruşma tutanakları aslı gibidir yapılarak alınmalı bence" dedi. gerekçesi ise girilen duruşma sayısına göre "zorunlu masraf" takdiri yapılacağı, avukatın beyanının artık yeterli görülmediği imiş.yani ben bir duruşma tutanağı götürürsem bu bir duruşmaya gitme masrafım "zorunlu yol masrafı" olarak bana ödenecekmiş. bana, avukatlara ödenecek ücretlerde kısıntıya gitme eğilimi karşısında bu görüş çok daha mantıklı geldi. ayrıca ücret takdirinde matbu rakamlar yine var. yani ağır ceza şu kadar, asliye ceza bu kadar gibi.
son olarak yeni düzenlemenin uygulamaya bir iki yansımasından da bahsetmek isterim.
1.bazı mahkemelerde, duruşmada ara karar yazdırılırken hakimler "sarf kararı yazdırılmasına" da karar vermeye başladı. bunu atlayan hakimlere, avukatlara kolaylık olması için, hatırlatmada bulunmakta fayda var diye düşünüyorum.
2. yine bazı mahkemelerde, zabıt katibinin önüne bir kaşe ve mühür konmuş; daha duruşma bitiminde, zabıt katibi duruşma tutanağını "aslı gibidir" diye kaşeleyip, mühürleyip avukata veriyor. bunlar da yeni uygulamaya (eleştirilmesi ayrı bir konu olan) çabuk ayak uydurarak pratik olmayı başaran sayın hakimlerimizin güzel uygulamalarına örnekler... bu açıdan da kendilerini tebrik etmeyi şahsım adına borç bildiğimi belirtiyorum...
Old 17-05-2007, 10:42   #33
Av.Mehmet Yılmaz

" 2. yine bazı mahkemelerde, zabıt katibinin önüne bir kaşe ve mühür konmuş; daha duruşma bitiminde, zabıt katibi duruşma tutanağını "aslı gibidir" diye kaşeleyip, mühürleyip avukata veriyor. bunlar da yeni uygulamaya (eleştirilmesi ayrı bir konu olan) çabuk ayak uydurarak pratik olmayı başaran sayın hakimlerimizin güzel uygulamalarına örnekler... bu açıdan da kendilerini tebrik etmeyi şahsım adına borç bildiğimi belirtiyorum..."

------------------

Dün bir duruşmada, hakim ve katibe, zaptı imzalarını rica ettim. Böylece sonradan onaylatma gereği duymam diye düşündüm. Hakim Bey,19.12.2006 sonrası CMUK alacakları için, zabıt gerekmeyeceğini, sarf kararının yeterli olduğunu söyledi. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan da görüş almak isterim.
Saygılar.

Not: bu alıntı yapma işini beceremedim,niye acaba
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi