Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Duruşmada Kravat Takmak Zorunlu Mu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-05-2007, 18:46   #31
Av.Y.Selim ÜSTÜN

Bu konuda naçizane bir kaç şey söylemek istiyorum. Sayın Yargıtay dairesi hakimlerinin yaptığı gerçekten büyük bir ayıptır.
Gelelim gravat meselesine. Bence bir avukatın gravat takıp takmadığından çok şık olup olmadığına kılık kıyafetinin düzgün ve temiz olmasına dikkat edilmeli. Bayan avukatlar alınabilir ama bilhassa yaz aylarında bazı bayan meslektaşlarımız kıyafetlerine dikkat etmiyor.(Ayrıntı vermek istemiyorum)
Old 22-05-2007, 20:46   #32
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Hukukun kendisi şekilcilik değil mi?

Kurallar bütünü manzumesinin okuyucu ve uygulayıcıları iken, şekle ilişkin kuralın tartışılmasını doğrusu anlamlı bulmuyorum.

Ayrıca yaka bağır açık yargılama yapana saygı duymakta zorlanıyorsam, aynı şekilde bana saygı duyulmasını beklemem mümkün değil. Kaldı ki bu beklentinin öznesi gerçekte bizler veya kürsüdekiler de değil.Böyle bir lüksümüz olmadığı inancındayım.

Var olanı ileri götürmek adına, tartışırız elbette.Ama uygularız da tartışırken. Uygulamama hakkımız olmaksızın. Ama eğer "başlı başına uygulamayışımız nedeniyle" tartışıyorsak, en başa dönmemiz kaçınılmaz.

Saygılarımla...
Old 23-05-2007, 10:37   #33
ParanoidAndroid

Şimdi bu tartışmaya ilişkin benim de düşüncelerim var ama ben sadece şunu söylemek istiyorum: Kravat meslektaşlarıma çok yakışıyor Saygılar..
Old 23-05-2007, 17:31   #34
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan medenikal
Sayın Konyalı'nın
Avukat bir kuralı istediği gibi anlama hakkına sahip değildir; hele meslek kurallarının yorumunda hiç değildir
söylemi ,bana kuralların dogma olduğunu ; tartışmamamız gerektiği şeklinde bir kanaat gibi geldi;
Sayın medenikal
'Kuralları tartışmak' ile 'kuralları takmamak' arasındaki farkı ben görebiliyorum. Yine de 'size öyle' geldiyse ben yanlış ifade etmişim demektir. Düzeltiyorum:
Kuralları değiştirmek için tartışılabilir ama kurallara boş verenlerin haksızlığı tartışmasızdır.

Saygılarımla
Old 23-05-2007, 18:06   #35
medenikal

sayın gunergok diyor ki;

Alıntı:
Öğrendiğim kadarıyla 11. HD. bu konuda hassasmış ve kapıda askıya kravat koymuşlar.

yani diğer dairelerde böyle bir uygulama olduğuna dair; bir açıklama yok.Demekki daireler arasında da bir birlik yok

sayın ışıl yılmaz diyor ki;

Alıntı:
ve evvelsi gün Ankara'da sıcak ve bunaltıcı bir hava vardı gerçekten. )

yani hava kıravat takmaya elverişli olmayacak düzeyde

sayın cesur-yürek diyor ki;

Alıntı:
Bizim bölgede yaz aylarının ortalama sıcaklığı 45 dereceyi bulur

sayın zafer tunca diyor ki;

Alıntı:
bence kravat takmamanız (hava sıcaklığı nedeniyle) sizin takdirinizde olan bir durum.

sayın suat ergin;diyorki;

Alıntı:
burasının bu kadar soğuk olduğunu bilseydim, mutlaka takardım

sayın armağan konyalı diyor ki;

Alıntı:
Kravat takma zorunluluğu bir meslek kuralıdır. Neyse ki, iklim koşullarına göre zorunluluk yumuşatılmıştır.

yine sayın zafer tunca alıntı da diyor ki;

Alıntı:
avukatlık meslek kuralları 20. madde:
"avukatlar ve avukat stajyerleri mesleğe yaraşır bir kılık ve kıyafetle başları açık olarak mahkemelerde görev yaparlar. duruşmalara TBB' ce şekli saptanmış cübbe ile ve temiz bir kıyafetle çıkarlar. erkek avukatlar iklim ve mevsim koşullarının elverdiği ölçüde kıravat takarlar."

sayın av-ispir diyor ki;

Alıntı:
Bu konuda müsadenizle yorumu kendimiz yapacak yetide olduğumuzdan, yorumlayalım.

sayın armağan;

hüküm açıkken;

kuralları takmamak demek anlamsız olmuyor mu?

avukata meslek ilkeleri madde 20 de;

Alıntı:
erkek avukatlar iklim ve mevsim koşullarının elverdiği ölçüde kıravat takarlar."

kuralı da açıkken;

ve avukat bu meslek ilkeleri ile bağlıyken;

nasıl olur da ; siz kuralları takmamak olarak nitelemede bulunuyorsunuz;gerçekten anlamadım.

var olan bir hak ise; bunu kullanmak ne zamandan beri ;kuralları takmamak oldu.

siz kıravatla tercih olarak ; yazın sıcağında duruşmaya girmeyi tercih edebilirsiniz.sizin tercihinizdir.buna saygı duyarım.

ama takmayanlar; kendilerine bu hak tanınmışken;ve yürürlükte iken; kuralları takmamak ifadesi biraz ; zorlama olmadı mı
Old 23-05-2007, 18:12   #36
Av.Bülent AKÇADAĞ

Sayın Konyalı

Avukat olan kişi nerde nasıl davranacağını çok iyi bilir ve bilmelidir. Avukatlık mesleğinin temel özelliklerinden biri -sizinde bildiğiniz üzere- Yasaları yorumlama yetisini bünyesinde barındırmasıdır.

Avukat,yasaları hele hele kendi meslek kurallarını yorumlamayı çok iyi bilir ve buna göre mesleğini icra eder.

Sayın medenikal'in sizin söyleminiz hakkında yapmış olduğu yoruma katılmamak elde değil. Hukuk kurallarını temel kalıplara sokmak bunları değişemez yorumlanamaz olarak görmek pek doğru bir mantık değil diye düşünüyorum. yukarıda sizinde dediğiniz gibi sanırım siz kendinizi yanlış ifade etmişsiniz.
Old 23-05-2007, 18:32   #37
Armağan Konyalı

Sayın medenikal
Yaz sıcağında kravat takmak zorunludur. Hem de iki kravat birden takılmalı.

Sayın Akçadağ
Avukatlar kuralları yorumlayamaz. Hukuk kuralları değişmez, yorumlanamaz. Hatta zembilde saklanmalı.

Şimdi bu yazdıklarımı yine tersten okumanızı umuyorum.

Saygılarımla
Old 23-05-2007, 21:50   #38
av.sally

İyide bende hernekadar kravat takma zorunluğum olmasada hakim kürsüsünde cübbesinin yakası başı bir yana gitmiş,asabi görünüşlü hatta bazen cübbeyi ara verdiğinde savurrarak koltuğuna atan gelince zaman zaman giyme lülsü bile göstermeyen hakimlerden şikayetçiyim.Neolcak o zaman bende hakim bey lütfen derhal yakanızı düzeltip cübbenizi giyiniz yüce mahkemeye saygısızlık yapıyorsunuz mu demeliyim!!!Hadi dedim diyelim ben bir daha iflah olur muyum o adliyede
Old 01-06-2007, 08:29   #39
Av.Eren Şener

Buradaki üstatların yazılarının tamamını okuduktan sonra bende kendi fikrimi beyan etmek isterim.
Özelde Avukatlık mesleği, genelde de hukukçu kimliği yapısı gereği özel bir yeri ve farklılaşmayı gerektirmektedir. Yurtdışında özellikle İngiltere de görülen şekli şartlar ve teamüller bu yapının bir sonucudur. Bu sadece hukukçunun kimliği ile ilgili olmayıp aynı zamanda hukukun uygulandığı alanlarda da örneğin adliye binalarında da söz konusudur. Tecrübe eden arkadaşların bileceği üzere özellikle yurtdışında bir çok adliye binası geniş bir hol ve yüksek girişe sahiptir. (Kötü bir örneği için Bakırköy Adliye Sarayını örnek verebilirim) Bütün bunların amacı bu işin çok ciddi olduğunu ve adalet dağıtıldığını herkese göstermektir. Özelde kravat konusuda bu durum ile paralellik gösterir. Avukatın giyiminden konuşmasına sahip olduğu tavır onu oradaki alelade birinden ayıracak ve bir hukukçu kimliğine sokacaktır. Civciv sarısı gömlek altına kapri pantolon ile dolaşmak ve "Önemli olan dış görünüş değil, fiiliyatta ne yaptığınızdır" demek asla yeterli olamaz. Mesleğimizde olduğu gibi bazı meslek grupları sadece sonuca ulaşmak için icra edilemez. Bu işin belli bir "merasim" içinde yapılması ve bunun korunması gerekmektedir.
Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi