Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

boşanmada cevap dilekçesi ile nafaka tazminat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-11-2008, 13:46   #1
zeynepcosgun

Varsayılan boşanmada cevap dilekçesi ile nafaka tazminat

Arkadaşlar merhaba, boşanma davasında davalı vekiiyim. adli yardımla görevlendirldim. müvekkill esasa cevap süresinden sonra geldiği için ilk itiraz olarak karşı dava açamadım. adli yardımdan görevlendiirldiğim için başka boşanma davası açıp birleiştirme talep edemem.
Ben de cevap dilekçesi ile tarafların boşanmlarını ve nafaka ile tazminat talep ettim.
Taleplerimibu şekilde yapabilir miyim?
Old 25-11-2008, 15:29   #2
avukat zeynep

Bildiğim kadarıyla, nafaka ve tazminat taleplerini sadece ilk itiraz olarak değil her zaman talep edebilirsiniz.
Old 25-11-2008, 15:40   #3
Av.Özlem Ayçiçek

Sayın Meslektaşım,
Boşanma davasının fer'i niteliğindeki nafaka,maddi ve manevi tazminatlar cevap dilekçesi ile istenebilir.Bu talepler için karşılık dava açılması gerekli değildir.Ancak evlilik birliği içinde elde edilen mallar için tazminat talep ediliyorsa ( mal rejiminin tasfiyesi niteliğinde olması sebebiyle ) ayrı dava açmak gerekir.Bu tip davalarda cevap dilekçesi genelikle terditli olarak yazılır.Örneğin:" boşanma davasının reddine ,talep kabul edilmezse ...maddi,...menavi tazminatın hüküm altına alınması" şeklinde.Benzer yönde Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun 2007/2-494 sayılı kararı.Ayrıca forumda da bu yönde görüşler var.
Saygılarımla
Old 25-11-2008, 16:43   #4
zeynepcosgun

Varsayılan sorunma boşanma talebinde

Sayın meslektaşlarım, öncelikle verdiğiniz cevaplar içn teşekkür ederim.

Ancak sorun nafaka ve tazminatta değil.Nafaka ve tazminat her zaman istenebilir.

Sorun cevap dilekçesi ile boşnma talep etmekte. Çünkü karşı dava açmadım, birleştirme durumu da yok. Ben sadece "tarafların boşanmalarını" cevap dilekçesiyle, karşı dava veya birleştirmeye gitmeden talep edebilir miyim?

THS de bu konuda bir tartışma var. Ancak sonucu net değil. O tartışmada ağırlıkı olarak cevap dilekçesi ile karşı dava veya birleştirme olmadan boşanma talep edemeyeceğim görüşü hakim. Ancak kesin net değil.
Old 25-11-2008, 17:57   #5
halit pamuk

Boşanma konusu ilgi ve uzmanlık alanım değil ama usul hukuku anlamında merak ettiğim için şöyle bir karar buldum:

T.C.
YARGITAY
2. HUKUK DAİRESİ
E. 2005/15871
K. 2006/232
T. 24.1.2006
• BOŞANMA ( Davalının Cevap Dilekçesinde Boşanma Talebini Kabul Ettiğini Bildirmesi/Karşı Dava Açıldığını Göstermeyeceği - Davalı Tarafın Boşanma Davasının Kabulü Tarafların Boşanmalarına Şeklinde Hüküm Kurulamayacağı )
• CEVAP DİLEKÇESİNDE BOŞANMA TALEBİNİN KABULÜ ( Davalı Tarafın Boşanma Davasının Kabulü Tarafların Boşanmalarına Şeklinde Hüküm Kurulamayacağı - Karşı Dava Açıldığını Göstermeyeceği )
4721/m. 170
ÖZET : Davalı tarafından harcı verilerek usulüne uygun açılmış bir karşı boşanma davası bulunmamaktadır. Davalının cevap dilekçesinde boşanma talebini kabul ettiğini bildirmiş olması, karşı dava açıldığını göstermez. Bu yön gözetilmeden "davalı tarafın boşanma davasının kabulü ile tarafların boşanmalarına" şeklinde hüküm kurulması usul ve yasaya aykırıdır.

DAVA : Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hüküm temyiz edilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : 1-Dosyadaki yazılara kararın dayandığı delillerle kanuna uygun sebeplere ve özellikle delillerin takdirinde bir yanlışlık görülmemesine göre davacının, kendisi tarafından açılan dava ile ilgili kurulan hükme yönelik temyiz itirazları yersizdir.

2-Davalı tarafından harcı verilerek usulüne uygun açılmış bir karşı boşanma davası bulunmamaktadır. Davalının cevap dilekçesinde boşanma talebini kabul ettiğini bildirmiş olması, karşı dava açıldığını göstermez. Bu yön gözetilmeden "davalı tarafın boşanma davasının kabulü ile tarafların boşanmalarına" şeklinde hüküm kurulması usul ve yasaya aykırıdır.

SONUÇ : Hükmün yukarıda 2. bentte gösterilen sebeple BOZULMASINA, davacının kendi davası ile ilgili kurulan hükme yönelik temyiz itirazlarının yukarıda 1. bentte gösterilen sebeple reddi ile hükmün bu bölümünün ONANMASINA, davacının sair temyiz itirazlarının, 2. bentteki bozma sebebine göre incelenmesine yer olmadığına, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, iş bu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere, 24.01.2006 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 25-11-2008, 18:07   #6
zeynepcosgun

Adnan Koray teşekkürler.

Tarafların üzerinde tasarruf edemeyeceği davalarda kabul olmaz.Bu konuda çok karar var.

Ancak acaba benim anlattığım durumun lehine bir karar mı?
Old 25-11-2008, 22:45   #7
Av.Nevra BAŞKAL

Sn. Meslektaşım,

Ayrı bir boşanma davası açmak istiyorsanız Adli Yardım bürosuna başvurarak "ek yetki" talep edebilirsiniz, ikinci dava için size ayrıca vekalet ücreti ödenecektir. Açacağınız yeni dava HUMK 45. md.si uyarınca bağlantı sebebiyle birleştirilebilir.

Av. Nevra BAŞKAL
Adli Yardım Kurulu (artık eski) üyesi
Old 26-11-2008, 08:40   #8
halit pamuk

Alıntı:
Ancak acaba benim anlattığım durumun lehine bir karar mı?

Aleyhinize bir karar

Yani kararda da açıkça ifade edildiği üzere "Davalı tarafından harcı verilerek usulüne uygun açılmış bir karşı boşanma davası bulunmamaktadır. Davalının cevap dilekçesinde boşanma talebini kabul ettiğini bildirmiş olması, karşı dava açıldığını göstermez." ifadesinden anlaşılacağı üzere davalı tarafından boşanma davasının açıldığının kabul edebilmesi için süresinde karşı dava açılması zorunludur.

Bu nedenle sayın Başkal'ın önerdiği yönteme başvurulması faydalı olacaktır, diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi