Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma davası , kişisel ilişki

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-10-2023, 10:21   #1
Konuk

Varsayılan boşanma davası , kişisel ilişki

Merhabalar, çekişmeli boşanma davam devam ediyor henüz ön duruşmam olmadı, öncesinde uzaklaştırma kararım vardı bu sebeple babaları kişisel ilişki kurmak istediğinde çocuklarım ( 9 yaşında ve 8 yaşındalar ) babalarından gördüğü hem fiziksel,hem psikolojik,hem ekonomik vs, şiddetin her türlüsüne maruz kaldılar, bende dahil. Bu sebeple babadan korktuklarını görmek istemediklerini söylediler 8 aydır her ayın 1. ve 3.haftası görüş günlerinde çocuklar babalarıyla sadece 5-10 dakika görüşüyorlar oda benim ısrarımla,zorla götürüyorum babalarına teslim ediyorum. Bu sefer çocuklarım için danışmanlık tedbir kararı çıkarttılar, çocuk esirgeme kurumundan geldiler 1 kere evde çocuklarla görüştürler 1 ay sonra 2.görüşmede çocuk esirgeme kurumundan gelen bayan bana, çocuklarınızı şimdi tek başınıza büyütebilirsiniz ama bu çocuklar büyüdüğünde bakamazsınız bunların babayı rol model alması gerekiyor, çocuklarınızla konuşun babayla görüşmeye ikna edin yoksa çocuklarınıza sağlık tedbiri olarak psikoloğa gönderecem dedi aynı şeyi çocuklarımada söylemiş,
şimdi bu ülkede babası ölmüş, babasını tanımayan, hiç görmeyen çocuklara devlet kimi rol model aldırıyor. Diyorumki bu çocuk babasını rol model alırsa bu çocuk babadan sevgi görmemiş,ilgi görmemiş, ananesine ve kendisine şiddet uygulayan bir babayı rol model alıp yarın birgün evlendiğinde bu çocuklar babaları gibi eşine çocuklarına her türlü şiddetimi uygulayacaklar. Ben anlamadığım babaya hiçbir tedbir uygulanmıyor baba psikoloğa gönderilmiyor, ama şiddete maruz kalmış babadan korkan çocuklarıma tedbir uygulanıyor.
Sonrasında bugün babayla görüş günüydü çocuklar , gene çocuklar 5 dakika bile kalmadan geri geldiler, bu sefrde gene çocuklarınızla konuşup ikna edin babalarıyla görüşsünler bu durum sizin boşanma davanızı etkiler, velayetinide kaybedersizni demeye başladılar. ben çocuklarımı teslim ediyorum,çocuklar görüşmek istemiyorsa bunun bernim boşanma davama,velayet durumuna nasıl olumsuz bir durumu varki bununla tehdit ediliyorum.
Bu ülkede kadın olmak,çocuk olmak gerçekten zor yıllarca şiddetin her türlüsüne maruz kaldık,çocuklarımda bende gülmek nasıl birşey bilmiyorduk, oğluma fotoğraf çekeceğim zaman hadi tebessüm et biraz gül dediğimde anne nasıl gülünüyor bilmiyorum derdi. şimdi çocuklarımda bende normal yaşantımıza dönmeye, kendimize gelmeye başladık. Artık gülmeyi tekrar öğrendik. Bu şiddet uygulayan babalar hiçbirşey olmamış gibi hayatlarına devam ettiği gibi hiçbir tedbir babaya uygulanmadığı gibi, şiddete maruz kalmış çocuklar babasından korkan çocuklara zorla görüştürülerek böyle babayı rol model alması için baskı yapılmakta. Ben ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Ben bu çocukları nasıl zorla ikna edeyim,siz söyleyin bana. Çok teşekkür ederim böyle bir site kurup biz bayanlara yol gösterdiğiniz için hepinizden Allah razı olsun.
Old 18-10-2023, 13:20   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn. Katılımcı,

1-Boşanma davasında Mahkemece baba ile çocuklar arasında kişisel ilişki konusunda uzman raporu istenmesini ve çocukların görüş ve isteklerinin tespitini veya çocukların doğrudan mahkemece dinlenmelerini isteyebilirsiniz.

Uzman veya Mah. görüşmesinden sonra edinilen kanaatle kişisel ilişki konusunda her zaman yeni bir karar verilebilir.

2- Siz belirlenen kişisel ilişki gününde çocukları teslim etmekle yükümlüsünüz. Bunu da yapıyorsunuz. Çocuklar haklı gerekçelerle baba ile bir arada bulunmak istemiyorlar..

3-Görevlinin " velayeti kaybedersiniz" değerlendirmesi de yerinde değildir. Velayet kararı çocukların özgürce ifade edilmiş görüşleri doğrultusunda ve çocukların menfaati gözetilerek kararlaştırılacaktır.

4- Görevlinin hem sizi hem çocuklara yönelik zorlaması görev sınırlarını aşma anlamına gelebilecektir. Gerekirse görevli hakkında idari veya adli şikayette bulunabilirsiniz.

5-Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi