Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim bezdirme politikası ile benden anlaşmalı boşanmaya uğraşıyor

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-08-2023, 22:02   #1
Konuk

Varsayılan Eşim bezdirme politikası ile benden anlaşmalı boşanmaya uğraşıyor

Merhabalar ben 1,5 yıldır evliyim eşimle severek evlendim. eşimle ilk ilk evlendiğimiz günden beri kavga ediyoruz eşim çok cimri bana elbise alma konusunda sıkıntı çıkartıyor telefonda dokunmamı istemiyor onun nereye gittiğini nerede olduğunu sormamı istemiyor. ailem düğünüm esnasında çok fazla yardım olmadığı için her şeyi eşim yaptı şimdi her şeyi yüzüme vuruyor sen sahipsizsin senin anan baban yok senin arkanda anan baban yok sana sahip çıkan yok diyerekten bana psikolojik şiddet de bulunuyor. Çok kavga ediyoruz diye eşimin rızasını alarak ailemin yanına gittim kafa dinlemek için fakat oradayken bir tartışma çıktı ve eşim eve gelmemi istemedi bana telefonda boşol diyerek dinen boşadıeve gelmemi engelledi annemi babamı arayarak kızınız evime gelmesini istemiyorum dedi. Şimdi eve geldim fakat bana iyi davranmıyor en ufacık kavgamızda en küçük tartışmada evi terk ediyor eve gelmiyor benimle yemek yemiyor oturmuyor yüzüme bakmıyor. Ben sana eve gelme dedim seninle evliliğimizin 3.ayından beri boşanmak istiyorum anlamıyor musun diyor . Düş yakamdan gibi laflar kullanıyor .artık bende pes ettim boşanmak istiyorum . Nereden başlamalıyım ne yapmalıyım .
Old 21-08-2023, 18:30   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sayın Katılımcı,

1- En yakın Aile Mahkemesine başvurarak 6284 sayılı yasa gereği şiddet olarak tanımladınız söz ve davranışların yasaklanması ( ve diğer tedbirler ) için karar verilmesini isteyebilirsiniz. Karar eşinize tebliğ edildikten sonra karara uymaz ise kararı veren mahkemeye şikayet edebilirsiniz. Mahkeme koşulları varsa ilk defasında 3-10 gün arasında zorlama hapsine karar verebilecektir.

2- Boşanma davasını bir avukatla yürütmeniz yararınızadır. Boşanma davasını nerede yürütecekseniz ikametgahınızı oraya alarak davayı orada açmanız sizi kolaylaştıracaktır.

3- Bir avukata vekalet ücreti ödeyecek mali olanağınız yoksa davayı açacağınız yerdeki muhtarlıktan fakirlik belgesi alarak baro adli yardım servisine başvurabilir ve tarafınıza avukat atanmasını isteyebilirsiniz. Bu durumda avukata ücret ödemeyeceksiniz.

4-Eğer eşinizle beraber yaşadığınız yerde dava açacaksanız ve dava süresince konutta kalmayı ve nafaka istiyorsanız dava dilekçesinde olaylar deliller tanıkların bildiriminden başka dava süresince konutun size tahsisini ve dava süresince tedbir nafakası ödenmesini isteyebilirsiniz.

5-Koşulları varsa boşanma kararı ile beraber maddi manevi tazminat , yoksulluk nafakası da talep edebilirsiniz.

6-Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi