Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocuk görüşme merkezleri

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-02-2023, 18:36   #1
Konuk

Varsayılan danışmanlık tedbiri, tedbir nafakası

Uzaklaştırma kararı dilekçemde tedbir nafakası da istemiştim eşim 16 bin lira maaş alırken mahkeme 3 çocuk için sadece ,her birine bin tl toplam 3 bin tl nafaka bağlamışlar,3 tane çocuk okula gidiyor bu miktar normal mi, arttırılabilir mi, eğer arttırılabilirse ne yapmam gerekir
Birde mahkeme eşim ve benim için ayrı ayrı danışmanlık tedbiri almamızı, danışmanlık tedbiri yönünden ise 3 er aylık sürelerle tedbir kararının uygulanması, tedbirden beklenen gayenin gerçekleşip gerçekleşmediği ve uygulanan tedbirin çocuğun gelişimi hangi yönde etkileyeceği konularında incelenerek rapor düzenlemesine,
Geçici velayet, şahsi ilişki ve nafaka konusundaki tedbirlerin 6 ay süreyle uygulanmasına diye yazmışlar.
Ben uzaklaştırma kararı dilekçemi boşanma davası açmadan başvurmuşdum, burda çıkan kararlar 13 şubatta açtığım boşanma davasını etkilermi, daha duruşma tarihi belli değil. Boşanma davasında tekrar kişisel ilişki ve nafaka için karar verilirmi?
Bu kararda nafaka miktarına, danışmanlık tedbirine itiraz edebilirmiyiz. Yoksa mecburen danışmanlık tedbiri almamız gerekiyormu? Boşanma davamı açmış olmam itiraz sebebi olabilirmi?
Çok teşekkür ederim, hepinizden ayrı ayrı Rabbim razı olsun inşallah.
Old 25-02-2023, 23:34   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Uzaklaştırma kararında nafaka istendiğinde yargılama yapılmadığından nafaka miktarı da isabetli olmayabilir ve zaten bu kararla verilen nafaka kararın sona ermesi tarihinde nafaka da sona erer.

İyisi tedbir nafakası için ayrıca dava açmaktır. Böylece uzaklaştırma kararı sona erse dahi nafaka devam edecek ve bu davada duruşma yapılacağı için her türlü delili sunma imkanınız da olacaktır.

2-Boşanma davasında talep halinde konutun tahsisi nafaka kişisel ilişki ve velayet konusunda karar verilecektir. Bu kararların verilmesi için duruşma tarihinin belli olması gerekmez. Durumu anlatarak dilekçe ile bu konularda karar verilmesi için istekte bulunmanız yararınızadır.

Mahkemeye diğer dosyanızdan bilgi verirseniz uygun bulunması halinde dosyalar birleştirilecektir.

İsterseniz danışmanlık tedbirine itiraz edebilir ve kaldırılmasını isteyebilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 26-02-2023, 07:10   #3
Konuk

Varsayılan İtiraz dilekçesi

Danışmanlık tedbirine itiraz dilekçesini aile makemesine mi yazacağız, nasıl bir sebep yazmam gerekir dikekçemde, bu karar kaldırılır mı,
Birde danışmanlık tedbiri nedir, konu hakkında hiçbir bilgim yok, bu sebeple dilrkçeye ne yazacağımıda tam olarak bilemiyorum.
İyi ki varsınız, Rabbim işinizi gücünüzü rast getirsin,hayırlı sağlıklı,huzurlu ,mutlu ömürleriniz olsun,Rabbim her daim razı olsun sizlerden.
Old 26-02-2023, 12:43   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Özellikle çocuğu yanında bulundurmayan eş işe çocukların görüşmek istememesi veya çocuğa ilişki sorun olması halinde problemin çözümü için son dönemlerde danışmanlık tedbiri verilmektedir. Danışmanlığı da Sosyal Hizmetler müdürlüğündeki bir uzman vermektedir. Uzman taraflarla görüşerek destek vermektedir. Taraflar bu danışmanlığı almak istemezlerse sosyal hizmetlere dilekçe verebilecekleri gibi, kararı veren mahkemeye de itiraz yoluyla başvurabilirler.

Dilekçede neden danışmanlık tedbirini istemediğinizi gerekçeli olarak açıklamanız gerekir.

Yine de danışmanlık veren kurum ile görüşerek başkaca bir usul olup olmadığı öğrenilebilir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 26-02-2023, 14:44   #5
Konuk

Evliliğimiz boyunca bende çocuklarımda hem psikolojik hemde fiziksel şiddet gördük, eşim annesi tarafından dayakla büyütülmüş, kendiside kardeşlerini,yiğenlerini de dayakla terbiye ettiğini ve dayaktan başka yol bilmediğini söylerdi,çocuklarıma tokat atar, evdeki oklava ile ellerine vurur, bazen ayaklarına ,ben çocuklarımı eşimden korumak için çok mücadele ettim, en son olayda çocuklarıma sizi kendi memleketime kaçıracam deyince çocuklarımda çok korkmuşlar bana anlattıklarında uzaklaştırma kararı aldım. çocuklarım şuan babayla görüşmek istemediklerini ,korktuklarını psikoloğa söylemiş ama psikolog raporunda çocukları benim yönlendiriğimi,çocukları bu olaylara alet ettiğimi bu sebeple çocukların babayla görüşmek istemediklerini, danışmanlık tedbiri almamızı yazmışlar. çocuklarıma babanızla bu pazar 4 saat görüşmeniz var dedim,iki oğlumda bana anne bizi verme biz korkuyoruz, hem kaçırmasından hemde dayak yemekten korkuyorlar.
Danışmanlık tedbirini bu sebeplerle istemediğimizimi yazmamız gerekiyor, yada nasıl itiraz dilekçesi yazmamız gerekiyor bilmiyorum hiç, emekliyim, ama henüz nafaka bağlanmadığı için kredi borçlarım olduğundan avukat tutamadım henüz. Allah razı olsun biz kadınları yalnız bırakmadığınız yanımızda olduğunuz için çok teşekkür ederim.
Old 26-02-2023, 14:49   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Bulunduğunuz yerdeki baro adli yardıma başvurarak ( ikametgah ve muhtarlıktan alınacak fakirlik belgesi ile) tarafınıza acilen avukat atanmasını isteyebilirsiniz. Şiddet tehlikesi sebebi ile koruma kararı istemek de düşünülmelidir.
Old 06-08-2023, 10:09   #7
Konuk

Varsayılan Çocuk görüşme merkezleri

Merhabalar şuanda çekişneli boşanma davam devamediyor uzaklaştırma kararım da var, her ayın 1. Ve 3. Pazar günleri saat 10 ile 12 arasında 2 saat çocuk görüşme merkezinde uzman eşliğinde babayla görüş var. Üç tane çocuğum var, biri 9 diğeri 8 en küçüğü 4 yaşında. 9 ve 8 yaşındaki çocuklarım küçüklüğünden beri babadan hem psikolojik hemde fiziksel şüddet gördüler babaları evden gitmeden öncede babalarıyka bir ilişkileri yoktu hatta babalarınım evden gitmelerini hep istiyorlardı şimdide görüş günlerinde çocuklarımı teslim ediyorum. Ama arkamdan geri geliyorlar babanın yanına gitmek istemiyorlar, her görüş günü bana ve çocuklarıma resmin zulüm gibi ordaki uzman benimle ayrı çocuklarımla ayrı konuşuyor zaten 2 saat neden görüşmüyorsunuz diyor çocuklar korkuyoruz görmek istemiyoruz diyor bu seferde uzman anneniz mi için vermiyor bu normal değil raporuma annelerinden korkuktukları için babalarıyla görüşmüyorlar yazacam diyor, ben babalarıyla hiçbir zaman bir bağı olmadı, bir ilişkileri olmadı diyorum yok bu normal değil raporumda yazacam diyor her 2 hafta aynı şeyleri yaşamaktan çocuklarım da bende çok yıprandık. Biz bunları yaşamak zorundamıyız, haklarımı da bilmiyorum uzmana cevapda veremiyorum, çok çaresizim.
Old 07-08-2023, 18:28   #8
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

S.Katılımcı,

1-Merkezde çocukların babaları ile görüşmek istemediklerine ilişkin tutanakların her birinin bir kopyasını alarak kişisel ilişki kararı veren mahkemeye başvurarak çocukların yüksek menfaatlerinin ve ruhsal sağlıklarının korunması için kişisel ilişkinin kaldırılmasını, çocukların kişisel ilişki konusunda görüşlerinin mahkeme uzmanı tarafından yeniden tespit edilmesini talep edebilirsiniz. Mahkeme bu durumda çocuğun yararına kişisel ilişkinin kaldırılmasına karar verebilir.

2- Merkezde görevli olanların görevi kişisel ilişkiye zorlamak ve mahkemeye görüşme içeriğini farklı yansıtmak değildir. Bundan sonraki kişisel ilişki zamanında ( boşanma davasında gösterdiğiniz bir tanığı yanınızda bulundurun ve gereği halinde mahkemede tanığın dinlenmesini sağlayın.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 14-08-2023, 13:33   #9
Konuk

Varsayılan çocuklar için danışmanlık tedbiri

Habibe Hanım ordaki uzman dediğini yapmış. çocuklar babaları ile görüşmek istemedikleri için bunun normal olmadığını rapor edeceğini söylemişdi, adli destek ve mağdur hizmetler müdürlüğü olarak değişik iş dosyası davası ile danışmanlık tedbiri davası açmışlar. çocuklarımın korunmaya muhtaç olduğunu ve 3 ay süreli sosyal hizmet merkezi müdürlüğünce danışmanlık tedbiri uygulanması kararını almışlar,bunu tesadüfen uyapa girdiğimde öğrendim. Bu ne demek çocuklarımın biri 9 yaşında diğeri 8 yaşında. danışmanlık tedbiri nedir çocuklarımı benden mi alacaklar, 3 ay süreyle ne uygulanacak,internette de araştırdım ama danışmanlık tedbiri hakkında birşey bulamadım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Old 21-08-2023, 18:47   #10
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Uygulamada, Danışmanlık tedbirinde uzman çocukla ve taraflarla düzenli aralıklarla görüşür ve sorunu anlamaya çalışarak taraflara destek olmaya çalışır.

Bu görüşmelerde babanın çocuklara yönelik olumsuz eylemlerini açıkça anlatılması ve çocuklar da görüşlerini açıkça söylemesi yararınızadır.

Danışmanlık tedbiri çocukların sizin elinizden alınması demek değildir.
Old 26-08-2023, 15:01   #11
Konuk

Varsayılan danışmanlık tedbiri kararına itiraz

Habibe hanım sosyal hizmetlerden beni aradılar, çocuklarla birlikte söyledikleri yere gittim, bir evrak imzalattılar, ayda bir kere görüşme yapılacağını,bir kere eve geleceklerini çocukların okuluna gitmeyeceğini söyledi. benim oğlum bilsem sınavını kazandı sınıfda okulda birinci olan başarı bir çocuk dedim,oda tamam okuluna gitmem dedi. sonrasında bende kararı veren mahkemeye çocuklarımın okuldaki başarılarını,aldığı başarı belgelerini,bilsem sınavını kazandığı belgesi ile birlikte çocuklarımın neden babalarıyla görüşmek istemediklerini,çocuk teslim merkezinde çocuklarıma refakatçi olan kişilerin hem bana hem çocuklarıma yaptıkları baskıları,zorlamaları,beni suçladıklarını emniyette gibi sorguya çekildiğimizi,çocuklarımı ağlayarak teslim aldığımı anlatarak karara itiraz dilekçesi yazdım. Uyapa baktığımda itiraz dilekçem İstinaf dilekçesi olarak kaydedilmiş, İstinafa giden dilekçeler çok uzun sürede sonuçlanıyormuş. Şimdi danışmanlık tedbiri kararı bu istinafdan gelecek karara kadar bekleyecekmi, eğer beklenmiyecekse zaten bu süre zarfında bu danışmanlık tedbiri kararı uygulanmış ve bitmiş olur. Şimdi beni sosyal hizmetlerden arayan olursa karara itiraz ettiğimi söyleyerek uygulanmasını bekletebilirmiyim, yoksa bu karara uymak zorundamıyım. Çok Teşekkür ederim tüm yardımlarınız için.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi