Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Yargıtay kararı bozma sonrası tebliğ adresi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-04-2012, 21:51   #1
Konuk

Varsayılan Yargıtay kararı bozma sonrası tebliğ adresi

Anlaşmalı boşanma davası sonuçlandıktan sonra barışmamız nedeni ile yargıtaya temyize giden dosya için internetten baktığımda yargıtay kararı : bozma olarak görünüyor.

1. Şimdi tekrar anlaşmalı boşanma davası açmak için kararın bize tebliğ edilmesini beklemem gerekir mi?
2. Mahkemeye verilen dilekçelerde adres olrak boşanmakta olduğum kişinin oturduğu evin adresi yazılı. Tebliğ onun edresine gelecek. Geldiğinde bana haber vermeme ihtimaline karşı ne yapabilirim? Adliyeye gidip tebliğ adresini değiştirebilir miyim yada bizzat kendim alabilir miyim?
Old 01-05-2012, 15:40   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Feragat nedeni ile Yargıtay'da bozulan karar taraflara dosyada bulunan adreslere tebliğ edilecektir.

Dosya mahkemesine gelince adres değişikliğini dosyaya bildirebilir veya doğrudan kalemde tebliğ alabilirsiniz.

Dosya için yapılan işlemleri btakip etmek için UYAP sistemine kaydolabilirsiniz.

Kendi adınıza olan telefonunuz varsa ABONE TC Kimlik No
( ABONE xxxxxxxxxxx)yazıp 4060 a mesajı gönderirseniz dosyanız hakkında size mesaj gönderilecektir.
Old 05-05-2012, 09:59   #3
Konuk

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Üye oldum ertesi gün mesaj geldi. ..... tebliğgat gönderilmiştir diye.

Bende ptt ye gittim adrese gönderilmeden alayım diye henüz bize gelmedi dediler. Ordan adliyeye gitttim durumu anlattım kalemdeki görevliden aldım tebliğgatı.

Tebliğgatta " davacının davadan feragat ettiğini bildirdiğinden bu husus gözetilerek bir karar verilmek üzere hükmün bozulması gerekmiştir."

Şimdi bize tekrar mahkeme için gün verilecekmiş. Benim sormak istediğim o gün mahkemeye gittğimizde ben boşanmak istiyorum dediğim halde davacı olan boşanmakta olduğum kişi boşanmak istemediğini söylerse hakim boşanmamamız yönünde karar vermeyebilir mi? Yada boşanma işleminin gerçekleşmesi için dava gününden önce yapabileceğim herhangi bişey varmı.
Old 06-05-2012, 11:52   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Boşanma yönünde açılan dava kabul edilmiş fakat daha sonra bu talepten temyiz aşamasında feragat edilmiştir.Feragat edilen hak o dosyada bir daha ileri sürülemez.

Yargıtay feragat nedeni ile kararı bozmuş ve mahkemesine göndermiştir.Mahkeme duruşma günü feragat nedeniyle davanın reddine karar verecektir.Bu dosyada bir boşanma kararı yeniden verilemez.

Yeniden anlaşarak veya çekişmeli olarak dava açılması gerekir.

Anlaşmalı boşanmada tarafların boşanma ve eki niteliğindeki konularda anlaşmaları ve bu anlaşmayı hakimin huzurunda kabul etmeleri gerekir.

Çekişmeli boşanma davasında ise önceki boşanma davası açıldıktan sonraki ve evlilik birliğini temelinden sarsan olaylar ispat edilmelidir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 06-05-2012, 12:46   #5
Konuk

Teşekkür ederim. peki tekrar anlaşmalı veya çekişmeli boşanma davası açmak için mahkemenin duruşma günü vereceği kararı beklemek zorundamıyım yoksa duruşma tarihini beklemeden gidip yeni bir boşanma davası açabilir miyim?Bir de yargıtay ilamında sonuç kısmında :

Yukarıda açıklanan sebeple hükmün bozulmasına , istek halinde temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, iş bu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere oybirliği ile karar verildi.02.04.2012

yazıyor. Buradaki karar düzeltmeden kasıt nedir?

Ben boşanmak istiyorum ve bu işin mümkün olduğunca daha fazla uzamasını istemiyorum.
Old 07-05-2012, 11:14   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Anlaşmalı boşanma davasından feragat nedeni ile dosyanız bozularak mahkemesine iade edilmiştir.Yani dayanağı anlaşmalı boşanma olan bir davanız "derdesttir" yani halen görülmektedir.

Görülmekte olan aynı konuda dava varken yeniden dava açılmaz.HMK 114/ı gereğince "Aynı davanın, daha önceden açılmış ve hâlen görülmekte olmaması" bir dava şartı olarak düzenlenmiştir.

Yani yeniden anlaşmalı boşanma davası açtığınızda dava,dava şartına aykırılık sebebi ile usulden reddedilecektir.

Çekişmeli boşanma davası açıldığında mahkemece bu konu ayrıca değerlendirilecektir.

Bu nedenle davanın mahkemece görülmesi için beklemeniz uygundur.

Bir an önce boşanmak için yararsız dava açma girişimleri süreyi daha da uzatabilir.

Karar düzeltme yolu,temyiz incelemesi yapan Yargıtay Dairesinin daha önce verdiği kararı yeniden incelemesidir.

Bir an önce bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi