Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Protestolu senette imza inkarı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-02-2008, 18:12   #1
edcelik

Varsayılan Protestolu senette imza inkarı

Merhabalar
Öncelikle herkese iyi çalışmalar dilemek istiyorum.
Benim sorunum imza inkarında bulunan takibe koyduğum senetlerle ilgili.
Olayı özetleyecek olursak:
1) Aynı şahsa ait birden fazla senet elime ulaştı. Bu senetlerin bir kısmı senet vasfını yitirdiğinden dolayı ilamsız takip düzenledim. Bir kısmı halen senet vasfını taşıdıklarından kambiyo senetlerine mahsus haciz yoluyla takipte bulundum. Borçlu İlamsız takibe (büyük ihtimalle de diğerine dava yoluyla - henüz bilgi sahibi olamadım) imza ve borca itirazda bulunmuş. Borca itirazın kaldırılması benim için sorun teşkil etmiyor. Yaptığım araştırmalar neticesinde senetlerin altındaki imzalar borçluya ait değil. fakat borçlunun bilgisi ve talimatı doğrultusunda düzenlenmiş. Takibe konu senetlerin bir kısmı ödenmediğinden dolayı protesto edilmiş. Protesto belgesi üzerindeki adres ile senet üzerindeki adres aynı. Yani borçlu bu senetlerden haberdar olmuş. Eğer araştırma yoluna gitmiş olsaydı tüm senetlerden haberdar olabilirdi. Zira senetler bankaya tahsil amacıyla verilmiş ve hepsi de aynı banka şubesinde imiş.
2)Senetlerin tamamı protestolu değil. Borçlu senetlerin kendisine ait olmadığına dair her hangi bir dava da açmamış hatta bu şekilde düzenlenmiş başka senetleri de ödemiş. Fakat elimde bu yönde bir belge bulunmamaktadır.
Sayın meslektaşlarımdan izleyebileceğim yollarla ilgili olarak ipuçları bekliyorum.
C.savcılığına suç duyurusunda bulunmayı düşünüyorum. Haklarında açılacak olan ceza davası alacağın tahsilini ne şekilde etkiler. Alacağın tahsilini hızlandırmanın yolları nelerdir. Sorularımı cevaplandırırsanız sevinirim. Şimdiden Teşekkürler.
Old 05-02-2008, 19:55   #2
sailor1981

Öncelıkle senetleri bırbırınden bagımsız dusunun ,zira takip hukuku açısından bırbırınden farklı belgeler.İlamsız takıbe ıtıraz etmemesi diğerlerine itiraz edemez anlamına gelmez.Protesto evrakında senedin aslı olmazki dolayısıyla borçlunun senedi inceleme olanagı yoktur, kaldı ki olsa bile bu İTM de imza ıtırazı hakkını ortadan kaldırmaz...
Old 05-02-2008, 19:59   #3
sailor1981

İşin diger boyutu itiraza ugrayan senetlerle alakalı %20 tazmınat kaybedeceksınız....ıtıraz edılmeyenler içinse ılerıde açılacak menfı tespit davalarında %40 tazmınat kaybetme durumu ortaya çıkabılır.Vakıt kaybetmeden savcılığa basvurun ve dolandırıcılıktan şikayette bulunun.Ve mumkunse senetleri ciro edip işleme koyun.(davalarda lehtar olmamanız baglamında)
Old 06-02-2008, 15:05   #4
edcelik

değerli görüşleriniz için teşekkür ederim. sanırım sorunu anlatırken yeterince aydınlatıcı olamadım. İlamsız takibe itiraz edilmiş. senedi tahsile koyan kişi de iyiniyetli 3 kişi. yani lehtar değil hamil.senetlerin bir kısmı vadeden sonra bir kısmı ise vadeden önce ciro edilmiş. aslında senetlerin düzenlnmesi temsil yoluyla olmuş. fakat temsilci "temsilen" ibaresini kullanmamış. yani borçlunun adı kendi imzası şeklinde senet düzenlemiş. temsil belgesi mevcut değil fakat temsil yetkisinin verildiğine dair şahitler var.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi