Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evlilik dışı çocuk, kürtaj ve maddi manevi tazminat davası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-11-2014, 16:41   #1
karia

Soru Evlilik dışı çocuk, kürtaj ve maddi manevi tazminat davası

Merhaba,
10 Kasım 2012 tarihinden bu yana beraber olduğum erkek arkadaşımla evlilik hazırlıkları yapmak üzereyken ailesinin aramızdaki yaş farkını kabul etmemesinden dolayı ayrıldık.
3 kasım ve 4 kasım Salı günleri gitmiş olduğum farklı doktorlardan 5 hafta 6 günlük hamile olduğumu öğrendim.
Haberi öğrendiğim ilk gün geceye kadarki süreçte çocuğu tek başıma doğurmak ve büyütmek ve o canın bir suçu olmadığını düşünerek hareket etmekti niyetim.
Babasından da hiçbir beklenti talep etmedim. Aynı gün akşamı babasına durumu bir sms yoluyla her şeye rağmen doğuracağımı söyledim. Çünkü haber vermem ve onunda bir hakkı olduğunu düşünüyordum.Ne yazık ki bana kadınlık onuruma yakışmayacak “ispatla, olmasına imkan yok..İnanmıyorum.” kelimeler sarfetmesinden ve umursamamasından dolayı, doğurmamın ne kadar doğru olup olmadığını birkez daha düşündüm. Bir de kütük kaydının nasıl olacağı, bu çocuğun ileriki dönemde babasını sürekli soracağı, çocuğun toplum içerisinde yadırganma durumu, ayrıca babası ve ailesiyle çocuğumun görüşme vs durumlarını göz önünde tuttuğumda psikolojik olarak bu yükün üzerimizde çok fazla olacağını düşünerek doğurmaktan vazgeçtim.
Ertesi gün tekrar sms yoluyla babasına bana söylemiş olduğu sözlerinden sonra kararımı değiştirdiğimi “ne kadar inkar etse de hamilelik durumu olduğunu” söyledim. Tekrar telefonlarla inkar ve tartışma yoluna gitti. Kısa kesip doktordan ertesi gün öğlene randevu alarak çocuğu aldırmaya karar verdim. son kez bebeğin alınacağı günün sabahı babaya sms atarak;“Bebeği istiyorsan bugün su saatte surda ol konuşalım anlaşmalı evlilik yapalım.Çocuğu düşündüğümden anlaşmalı evlilik yaparız yok eğer istemiyorsan üzerime attığın bu büyük sorumsuzluğundan dolayı alacaklar diye yazdım. İlk yanıt “Anlaşmalı evlilik" 2.yanıt ise “istemiyorum” oldu.
Dün itibariyle çocuk alındı.Bu kişi ne maddi ne manevi yanımda oldu. kendimi kötü hissediyorum.
Sabah tekrar kendisini aradım ve manevi olarak birşey yapmadın ancak maddi olarak kaybımı karşıla dediğimde aldığım yanıt telefonu yüzüme kapatması ve bana gerizekalı daha fazla beni ne rahatsız ediyorsun konuşmak istemiyorum gibi laflarla başından savması oldu. sanki peşinden koşuyorum havası vererek aşağılanmam ve bu muamele beni fazlasıyla yaraladı.
Sonrasında işyerini aradım ancak işten 1 hafta önce çıkmış.
iki insan anlaşamaz ve ayrılır.
Fakat bebek konusu çıktıktan ve bu durumlardan sonra muhatap olamamak da imkansızdı. ama olmak zorunda kaldım.
Sadece ve sadece maddi manevi destekti. ancak onu da yapmadı.
Şimdi bu kişiye karşı maddi ve manevi tazminat davası nasıl açabilirim ?
Old 12-11-2014, 19:20   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Herkes hukuk yollarına başvurarak hakkını arama hak ve özgürlüğüne sahiptir.

Manevi zarar görmeniz sebebi ile elbette dava açabilirsiniz.Önemli olan iddianızı ve zararınızı ve daha da önemlisi karşı tarafın kusurlu eylemini kanıtlamanızdır.

Bir avukata doğrudan başvurarak ayrıntılı görüşme yaptıktan sonra karar vermenizi öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi