Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Darp Mağduruyum Fakat Evden Ben çıkmak Zorunda Kaldım

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-03-2008, 21:48   #1
sevim köksal

Varsayılan Darp Mağduruyum Fakat Evden Ben çıkmak Zorunda Kaldım

slm öncelikle size teşekkür ederim 21.11.2007 tarihinde eşim tarafından darpa ugradım ve evden altınlarımı elimden alarak üstümdekilerle dışarı atıldım karakola müracat ettim hemen ve darp raporumu aldım eşimin tutuklanması çıktı tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldı ben davacıyım fakat mahkemeler olmasına ragmen elime davetiyelerim ulaşmadı eşim bana 27.11.2007 tarıhınde boşanma açtı ben ogun o şehri terk etmek zorunda kaldım ailesi beni tehdit etti şuan inanın zor durumdayım babam ve annem olmadıgından kızkardeşimde zor şartlarda kalıyorum tedbir nakasındanda bır sonuç gelmedi eşim primleri yatırmadıgından saglık kuruluşundanda yararlanamıyorum eşimle müşterek evim benim hakkım oldugunu bildiğim halde adliyeye başvurdum eşim evi bana bırakmıyor bulundugumuz kasabada 2 tane hakım var benı karsısına oturtup eşim için oda madur denıyor ınanın bir çorabımı bile evime almak için sokulmuyorum elim kolum baglandı ne olur bana yardım edin ne yapmam gerekiyor okadar çaresizimki eşim hem darp edicek altınlarım alıncak ve ben kadın olarak dışarı atılcam diplomalarıma kadar yırtılcak çalışamamam için ve o evde annesi babasınıda eve alarak yaşamaya devam edicek ve bana sen bunu hakettin diye dalga geçicek burası küçük yer herşey benden yana diyerek ve ben psikolojık baskı görücem ama elim kolum baglı ne yapmam gerekiyor lütfen beni aydınlatırsanız sevinirim biz kadınlar hep böyle ezilcekmiyiz biride çıkıpta hayır kanunlarımız var demiyor hangi kapıya gitsem eşinle anlaş diyor bunu yapan insanla nasıl anlaşılırkı ve ben bunları 3 aylık evliyken yaşadım 1.5.2008 boşanma davam var eşimin beni suan aldattıgına dair resimlerim var mahkemeye sundum ne olur bana yardımcı olun ne yapmam gerekiyor madurum ve haklarımı kullanmak istiyorum evi benim kullanmam için ne yapmam gerekiyor teşekkürler
Old 28-03-2008, 00:43   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanma davası açılmakla,davaya bakan Aile Mahkemesi Hakimi bazı kararları talep olmasa dahi vermek durumundadır.

Eşlerin geçimi,çocukların bakımı ve korunması,müşterek evşn hangi eşe tahsis edileceği gibi konular bu kapsamdadır.

Bu nedenle hakimden bu konularda karar vermesini talep edebilirsiniz.

Diğer yandan evi terketmeye zorlanmak bir şiddet biçimdir.Üstelik darp raporu alacak kadar şiddete maruz kalmanız durumunda karakolca yapılacak iş,bu evrakı Cumhuriyet Savcılığına göndererek Savcılık aracılığı ile koruma kararının alnımasını temin etmektir. Bu yasa ve yönetmelik gereğidir.

Anlaşıldığı kadar ile kolluk birimi sizi darp etmesi sebebi ile işlem yapmış ve eşiniz hakkında ceza davası açılmıştır.Fakat savcı bu bulgulara dayanarak Aile Mahkemesine de sizin lehinize koruma kararı verilmesi için bildirmde bulunmakla da yükümlüdür.

Kolluk ve Savcılık makamı sizin talebinizi olmasa dahi bunu yapmak zorundadır.

Diğer yandan siz de bu birimlere başvurmaksızın doğrudan Aile Mahkemesine başvurup koruma talep edebilirsiniz,evin tahsisini, evin sürekli giderleri olan kira faturaların vs. ve nafakanın eşiniz tarafından ödenmesini,nafakanın tahsili için icra müdürlüğüne Aile Mahkemesinin kendiliğinden bildirimde bulunmasını,şiddet uygulayanın müşterek konuttan uzaklaştırılmasını ,iletişim vasıytalarıyla sizi rahatasız etmesinin yasaklanmasını,korku ve şiddete yönelik davaranışlarının yasaklanmasını isteyebilirsiniz.
Bu talep üzerine hakim şiddetin ispatlanması için rapor bile gerekmeden ,dosya üzerinden karar verecek ve karar hızla kolluğa gönderilecektir.

Kolluk tarafından eşinize yapılacak tebligat üzerine , tedbir konusund akollukça kontroller yapılacak,tedbire aykırı hareket ettiğinde tutuklanacak ve üç aydan altı aya kadar hapse mahkum edilebilecektir.

Unutulmasın ki,şiddet uygulayan sonuçlarına katlanmak zorundadır.

En önemlisi şiddet uygulayan değil,şiddet mağduru,yaşadığı yerde korunmalıdır.

Bir avukattan yardım almanızı,mali durumunuz uygun değil ise bulunduğunuz yer adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi