Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eve bakmayan kocaya dava

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-03-2008, 01:49   #1
Konuk

Varsayılan Eve bakmayan kocaya dava

Merhabalar,ben emekli öğretmen bir bayanım.Eşimle yıllardır geçimsizliğimiz vardı.Ve evine bakmıyordu ben tek başıma yetmeye çalıştım.O hep kendi hevesleri peşinde koştu.Şimdi de bir ay önce evi terketti.Benim de maaşımın tamamı kredi borçlarına gidiyor.Evine bakmayan kocaya nasıl bir dava açabilirim?Ayrıca oturduğumuz evi kendimiz yapmamıza rağmen yer kayınpederimin olması nedeniyle kendi adımıza tapumuz yok.Hisseli görünüyor.Boşanma sırasında ben bu evden pay alabilirmiyim?Çünkü benimde çalışmalarımla yapıldı.Aydınlatırsanız çok memnun olucam.Ne yapacağımı bilemez durumdayım.2 çocuğum var.22 ve 20 yaşlarında.
Old 27-03-2008, 11:04   #2
uye8490

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhabalar,ben emekli öğretmen bir bayanım.Eşimle yıllardır geçimsizliğimiz vardı.Ve evine bakmıyordu ben tek başıma yetmeye çalıştım.O hep kendi hevesleri peşinde koştu.Şimdi de bir ay önce evi terketti.Benim de maaşımın tamamı kredi borçlarına gidiyor.Evine bakmayan kocaya nasıl bir dava açabilirim?Ayrıca oturduğumuz evi kendimiz yapmamıza rağmen yer kayınpederimin olması nedeniyle kendi adımıza tapumuz yok.Hisseli görünüyor.Boşanma sırasında ben bu evden pay alabilirmiyim?Çünkü benimde çalışmalarımla yapıldı.Aydınlatırsanız çok memnun olucam.Ne yapacağımı bilemez durumdayım.2 çocuğum var.22 ve 20 yaşlarında.

Sayın konuk,
yürürlükte olan Medeni Kanun'umuza göre eşlerden biri ,haklı bir sebep olmaksızın diğer eşin birlikte yaşamaktan kaçınması veya ortak hayatın başkaca bir sebeple olanaksız hale gelmesi üzerine hakimden birlikte yaşamaktan kaçınan veya ortak hayatı olanaksız hale sokan eşin evin geçimi için parasal katkıya bulunmaya kendisinin konut ve ev eşyasından yaralanmasına karar vermesini talep edebilir.
Gelirinizin ortak borçlara gittiğini belgelemeniz ve eşinizin ortak yaşamı haksız olarak olanaksız kıldığını ispatlamanız gerekir.Evin mülkiyeti kayınpederinize ait olduğundan boşanma sırasında evden pay almanız söz konusu olamaz.
Açacağınız davalarda bir avukatın hukuki yardımından yararlanmanız sizin lehinize sonuçların doğmasını kolaylaştıracaktır
Old 27-03-2008, 12:46   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Boşanma istemi olmadan nafaka davası açabilirsiniz, özellikle 20 ve 22 yaşındaki çocuklarınız üniversite eğitimi görüyorlarsa,babanın eğitimlerine katkıda bulunması gerekir.

Ayrıca oturduğunuz evin size ve çocuklarınızın adına özgülenmesini Aile Mahkemesi yargıcından talep edebilirsiniz.

Evin mülkiyeti ile ilgili olarak; önce bunu açacağınız bir dava ile ispatlamanız gerekmektedir.Katkıda bulunduğunuz oranı ispatlayarak mülkiyet hakkının bu oranda sizin adınıza tescili talep edilebilirsiniz. Taşınmazın şerhler hanesine yaptığınız dairenin veya binanın mülkiyet hakkı ayrıca tescil edilecektir. Evrakları göremediğimiz için anladığımız kadarı ile bu yanıtları verdiğimizi de hatırlatmak isterim.Mutlaka bir avukata giderek, danışmalısınız.

Yukarıda açıkladığımız işlemler, hukuki bilgi ve tecrübe gerektirmektedir, bu nedenle haklarınızı eksiksiz ve tam alabilmeniz amacı ile mutlaka bir avukattan hukuki yardım almanızda yarar vardır.

Ekonomik sıkıntı içerisinde iseniz, talebiniz halinde, ilgili evrakları da tamamlayarak bulunduğunuz ilin Barosu size avukat tayin edecektir.İlçelerde ise, baro yardım temsilcileri ve büroları vardır.

Saygılarımla.
Old 27-03-2008, 20:06   #4
Doc.Dr.Şükran ŞIPKA

Sayın Konuk,
Eve bakmayan kocaya karşı Medeni Kanunun 196. maddesine dayanarak "katkı payının belirlenmesi" davası açabilir ve geçmiş 1 yıllık nafaka (katkı alacağı) talep edebilirsiniz.

MADDE 196.- Eşlerden birinin istemi üzerine hâkim, ailenin geçimi için her birinin yapacağı parasal katkıyı belirler.
Eşin ev işlerini görmesi, çocuklara bakması, diğer eşin işinde karşılıksız çalışması, katkı miktarının belirlenmesinde dikkate alınır.
Bu katkılar, geçmiş bir yıl ve gelecek yıllar için istenebilir.

Kayınpederinizin adına kayıtlı olan taşınmazdan ise, eşinizin adına olmadığından hak talep edemezsiniz. Sadece boşanma davasında "maddi tazminat talebi" olarak ileri sürebilirsiniz.
Bu davalar icin hukuki yardım almanızı ben de öneririm.
Saygılar..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi