Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tahsil edilen paranın alacaklıya ödenmesi ama karşılığında ibraname alınamamış olması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-10-2011, 19:47   #1
avhayricelik

Varsayılan tahsil edilen paranın alacaklıya ödenmesi ama karşılığında ibraname alınamamış olması

sayın meslektaşlarım şuanda büyük bir hata yapmış durumdayım. Bir icra takibinde yapmış olduğum tahsilat karşılığında icra müdürlüğünden çek almış olup ilgili çek ben müvekkil ve müvekkilin kardeşi tarafından bankaya verilmek suretiyle çekilmiş olup ilgili para tarafımdan müvekkile verilmiş anacak her nasıl oldu ise ibraname almadım. daha sonra ise aramızda çıkan tartışma nedeniyle vekaletten istifa ettim. aradan aşağı yukarı bir yıl geçti bugün beni arayan müvekkil ben sana o tahsil ettiğin para nedeniyle ibraname vermedim senden bu parayı tekrar talep ediyorum diyerek beni tehdit etmektedir. Dava ve şikayet konusu olursa ne yapmam gerekir.biliyorum büyük bir yanlış yaptım.lütfen yardımlarınızı bekliyorum
Old 11-10-2011, 22:43   #2
Av.Fatih KISA

Tahsil ettiğiniz parayı vekiledeninize ödediğinize dair elinizde yazılı belge (Makbuz, EFT-Havale Dekontu, ibraname vs) yoksa, işiniz zor. Bildiğiniz üzere bu ödemeyi ancak yazılı belge ile kanıtlayabilirsiniz ve Avukat olmak sorumluluğu biraz daha ağırlaştırıyor.
Old 11-10-2011, 22:50   #3
tiryakim

Alıntı:
Yazan avhayricelik
sayın meslektaşlarım şuanda büyük bir hata yapmış durumdayım. Bir icra takibinde yapmış olduğum tahsilat karşılığında icra müdürlüğünden çek almış olup ilgili çek ben müvekkil ve müvekkilin kardeşi tarafından bankaya verilmek suretiyle çekilmiş olup ilgili para tarafımdan müvekkile verilmiş anacak her nasıl oldu ise ibraname almadım. daha sonra ise aramızda çıkan tartışma nedeniyle vekaletten istifa ettim. aradan aşağı yukarı bir yıl geçti bugün beni arayan müvekkil ben sana o tahsil ettiğin para nedeniyle ibraname vermedim senden bu parayı tekrar talep ediyorum diyerek beni tehdit etmektedir. Dava ve şikayet konusu olursa ne yapmam gerekir.biliyorum büyük bir yanlış yaptım.lütfen yardımlarınızı bekliyorum

Birazcık olumlu düşünürsek Sayın Meslektaşım;

Çeki bankadan tashil etmeye giderken müvekkiliniz ,müvekilinizin kardeşi bankada bulunduğuna göre ve bu konuda banka kamera kayıtlarının var olduğunu sayarsak hayatın olağan akışına aykırı olarak , müvekkiliniz sizin yanınızdayken siz parayı bankadan çektiğinizi müvekkiliniz bildiği halde müvekkiliniz ben parayı almim sonra verirsin diyemez, gibi geliyor bana...
Old 12-10-2011, 07:17   #4
AV.HARUN UYANIKOĞLU

Bir buçık yıl öncesine ilişkin banka kayıtları silinmiştir.Bankadan alamazsınız..Bu nedenle sayın tiryakinin gösterdiği yoldan gidemezsiniz

Olayınızı lehinize olabilecek şekilde ikiye ayıralım

Vekalet ilişkisi nedeniyle alacak davası yönünden elinizde yazılı deli yok.ancak parayı yanlış anlamadıysam müvekkilin kardeşinin çektiğini beyan ettiğiniz.Çek icra dairesinin çeki olup çeki kardeşine vermişsiniz veya kardeşi çekmiş her halde bu durum yazılı delil başlangıcı olur tanık olarak dinletebilir.hatta ödemeyi sizin almadığınızı dahi beyan edebilirsiniz

Disiplin ve Ceza Hukuku yönünden :tartışmayı bilen sekreter ve arkadaşınızı,müvekklin kardeşinizi dinletebilirsiniz ayrıca bir buçuk yıldır parasını gerçekten almayan müvekkilinizin buiddiası bence asıl hayatın olağan akışına uygun değildir...Bence ümitsiz olmayın bu konular üzerinde delil toplamaya çalışın ....Kolay gelsin
Old 12-10-2011, 09:11   #5
üye38190

Çözüm

Öncelikle kamera kayıtlarının pek işe yarayacağını düşünmüyorum. Ayrıca alacak davası aşamasında müvekkilinizin kardeşinin de sizin lehinize tanıklık yapması pek olağan gibi görünmüyor. Ancak bir şekilde banka kayıtlarından sizin bu miktarda bir parayı hesabınıza geçirmediğiniz ya da çekin kimin hesabına ibraz olduğunun tespiti yapılacaktır diye düşünüyorum. Sonuçta karşı tarafın iddiası para tahsil olmasına rağmen kendisine ödenmediği. Ayrıca şikayet konusu yapılırsa tahminen hukuk davasının sonucu beklenir..Olumsuz yaklaşmayın, meslektaşlarımın dediği gibi delil toplamaya çalışın.Avukatlığın ne kadar zor bir meslek olduğuna iyi bir örnek..İyi çalışmalar..
Old 12-10-2011, 11:14   #6
furugferruhzad

Hiç şaşırmadım zira müvekkillerin bu davranışlarına alışmış durumdayım bu sebeple ağzımdan çıkan cümleyi yazı altına alıyorum,sizi de çok iyi anlıyorum,geçmiş olsun bu gibi durumlarda ödeme yapıldığını yazılı belge ile kanıtlayamama tehlikesi karşısında en korktuğum şey emniyeti suistimal ile yargılanmak ki bu da meslekten men sebebi(Tahsil edilen parayı müvekkile ödememe veya bunun kanıtlanamaması durumunda oluşacak suçun zimmet olduğunu iddia eden meslektaşlarımızda var ancak bu durum son derece tartışmalı)elinden ödemeye ilişkin yazılı belge almaya bakın,
Old 12-10-2011, 11:37   #7
av.alper tunker

Alıntı:
Yazan avhayricelik
Avukat müvekkil ilişkisinde güven esas olmakla birlikde en büyük düşmanımız müvekkillerimiz
İcra dairesinden çek ile tahsilat yaptıysanız bu çek ya sizin adınıza yada müvekkiliniz adına kesilmiştir hatırladığım kadarıyla bu çeklerin ciro edilebilmeside mümkün değildir siz bankadaki kamera görüntülerini bir deneyin belki silinmemiştir,bankadaki memurlarlada bir görüşün tanıklık yapabileceklermi diye ve eski müvekkilinizin kardeşi ile görüş elinden bir belge almaya çalışın bundan sonrada müvekkiliniz babanız bile olsa güvenmeyip herşeyi yazıya dökün iyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi