Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Çin'de Yargıç Bilgisayarlar

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-09-2006, 22:41   #1
Av.Nebi

Varsayılan Çin'de Yargıç Bilgisayarlar

Ne yargıç, ne de jüriler karışıyor... Çin'de resmen uygulamaya geçen yöntemle suçun ve suçlunun verileri bir sisteme giriliyor, cezaya bilgisayar karar veriyor

ÇİN'İN doğusundaki Zibo kentinde bir mahkeme, mahkûmların cezalarına bir bilgisayar programıyla karar veriyor. İki yıldır denenen yazılımın uygulanmasına resmen başlandı. Hırsızlıktan tecavüze, cinayetten güvenlik ihlalleri suçlarına kadar 100 farklı suçu tanımlayabilen program, mahkûmun cezasına karar verebiliyor. Programı geliştiren Qin Ye, "Program, mahkûmiyet sürelerinin standart bir hale gelmesini garanti altına almak amacını taşıyor" diyor.

BİLGİSAYAR programı sayesinde yargıçlara yalnızca davanın detaylarını bilgisayara girmek düşüyor. Bilgisayar mahkûma verilecek cezayı tayin ediyor. Bu sayede hem yargıcın gücünü kötüye kullanması, hem de olası bir yolsuzluğun önlendiği belirtiliyor. Ancak bazı gazeteler, programın mahkemede yolsuzluğu önleyemeyeceği, yargıçları tembelleştireceğ i görüşünde. Yazılımın yakın zamanda Çin'in Shandong eyaletindeki tüm mahkemelerde kullanılacağı açıklandı.
Old 16-09-2006, 23:00   #2
alifatih

Gerçekten çok şaşırdım. Enteresan bi uygulama...
Old 17-09-2006, 06:33   #3
Cest la vie

Sayin Av.Nebi,
Haberin kaynagini da yazmaniz mumkun mu acaba?
Tesekkurler
Old 17-09-2006, 23:12   #4
PINAR YILMAZ

Değişik bir uygulama ama bilindiği gibi hakim önce hukuka sonra vicdanına göre karar verir.Ancak vicdan ve hukuk kuralı birleşince adil bir karar ortaya çıkar.Bilgisayarlara vicdan yüklemeyide başarabilmişlerse söyleyecek sözüm yok tabi
Old 17-09-2006, 23:15   #5
Av.Nebi

Alıntı:
Yazan Ahu
Sayin Av.Nebi,
Tesekkurler

Esas çıkış kaynağını malesef bilmiyorum ama donanımhaberde yayınlanan bi haberdi
Old 18-09-2006, 03:16   #6
ibreti

Amerika'nın jüri sisteminin eleştirisinde "YAZI TURA ATMAK JÜRİ SİSTEMİNDEN DAHA ADİL SONUÇLAR VERİR" denirdi..
Yazı/tura atmak bir yargı modeli olarak seçilmiş de haberimiz yokmuş..

Sanırım Çin'de de YAZI/TURA atılıyor..
Old 18-09-2006, 04:01   #7
Cest la vie

Kaynagi yoksa bu haberin dogruluguna pek inanamiyorum acikcasi. Cunku gercekten de pek mantikli bir sey degil. Bu hafta icinde arastirip bilgi verecegim.
Old 18-09-2006, 07:13   #8
Av.Ayşe

Alıntı:
Yazan Ahu
Sayin Av.Nebi,
Tesekkurler

Merhaba.Sayın Nebi'nin alıntı yaptığı kaynak olmamakla beraber;haberi gazeteden okumuştum.Kaynak verebilirim.
http://www.milliyet.com.tr/2006/09/14/yasam/yas03.html
Old 18-09-2006, 07:52   #9
Av.Nebi

Alıntı:
Yazan ayşe.arslan
Merhaba.Sayın Nebi'nin alıntı yaptığı kaynak olmamakla beraber;haberi gazeteden okumuştum.Kaynak verebilirim.
http://www.milliyet.com.tr/2006/09/14/yasam/yas03.html

Teşekkürler
Old 19-09-2006, 06:29   #10
Cest la vie

Tesekkurler Sayin ayse.arslan.
Sayin Nebi bu arada inanmadigim siz degil, haberdi-lutfen yanlis anlasilmasin
Bugun Cinli hakim arkadasima sordum ve bana "boyle bir sey olamaz belki bilgisayar uygulanacak kanunu ya ictihati gosteriyordur" dedi, hayir diyerek haberi oldugu gibi aktardim. Beni dinledikten sonraki bakisi, bir Brezilyalinin bana "Turkiye'de alkol satmak ve icmek yasakmis dogru mu?" diye sordugunda benim tepki olarak attigim bakis ile ayniydi
"Bilgisayar bir insanin hayatina nasil karar versin, olur mu oyle sey, imkansiz!" dedi. Ben de, "oyle tahmin etmistim ama yine de bu deneme uygulamanin yapilip yapilmadigini arastirip bana bilgi verir misin?" dedim.
Sonucu paylasacagim ama haberin asparagas bir haber oldugu konusundaki dusuncelerim simdi daha guclu diyebilirim.
Saygilar
Old 19-09-2006, 08:17   #11
Av.Nebi

Çinli hakim arkadaşınız mı ? aşmişsınız olayı sayın Ahu bu arada bence haber asparagas deyildir öyle bi çalışmadan haberdar olmama ihtimalide var bence arkadasınızın...
Old 20-09-2006, 11:59   #12
Deniz İpek

gercekten bu haber cok ılgınc ve ben bunun dogru olup olamdıgını merak edıyorum arastırmaya basladım bıle.bır seyler bulabılrsem sızınle paylasabılırım.ama bence bu haber dogru olabılır.bılım ve teknolojı ve hersey okadar hızla ılerlıyorkı gercek olma oranı gercekten cok yuksek gıbı bakalım sonuclar neyı gosterecek
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi