Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

İşyerinde Cinsel Taciz

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-02-2010, 13:12   #1
Konuk

Varsayılan İşyerinde Cinsel Taciz

merhaba,internette bulunduğum durumum ile ilgili araştırma yapar iken sizin yazınızı okudum ve sizden hem bilgi almak hemde beni yönledirebilmeniz açısından yazmak istedim.

özel bir şirkette sekreter olarak çalışmaktayım ve şu anda 1 sene 9 aydr çalışıyorum.işe başladığım ilk günlerden bu tarafa üstüm olan müdürüm tarafından sözlü olarak tacize uğradım,ve kabul etmediğim için bir süre müdürüm benimle ters gitti aynı zamanda her sorun da sana bu sektörde ekmek yedirmem ve buna benzer tehdit içerikli konuşmalar yaptı.

şu an halen çalışıyorum ve yıllık izinim sürecinde yerime başka eleman aradığı ile ilgili duyumlar aldım,aynı zamanda cvleri de gördüm.müdürümün bulunduğum piyasada oldukça ciddi bir nüfusu var ve benim haricimde çalışan diğer alt kadormuzda yer alan birkaç kişiye de aynı teklifler de bulunmuş ve aynı şekilde red cevabı alınca işten çıkış vermiştir.

diğer elemanlar ise korkularından kimseye birşey anlatmamışlardır,bu durum da benim ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok memnun olurum.
Old 22-02-2010, 16:58   #2
üye8180

Sayın Konuk, cinsel taciz suçu , Türk Ceza Kanununda düzenlenmiş bir suç tipidir.

TCK. 105. madde: Bir kimseyi cinsel amaçlı olarak taciz eden kişi hakkında, mağdurun şikayeti üzerine, üç aydan iki yıla kadar hapis cezasına veya adlî para cezasına hükmolunur. ( Sulh Ceza )

(2)(Değişik: 29/6/2005 – 5377/13 md.) Bu fiiller; hiyerarşi, hizmet veya eğitim ve öğretim ilişkisinden ya da aile içi ilişkiden kaynaklanan nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle ya da aynı işyerinde çalışmanın sağladığı kolaylıktan yararlanılarak işlendiği takdirde, yukarıdaki fıkraya göre verilecek ceza yarı oranında artırılır. Bu fiil nedeniyle mağdur; işi bırakmak, okuldan veya ailesinden ayrılmak zorunda kalmış ise, verilecek ceza bir yıldan az olamaz
.

Görüldüğü gibi, işyerinde hiyerarşik üstünüz olan müdür tarafından taciz ediliyor olmanız, suçun nitelikli halidir ve daha ağır ceza ile cezalandırılmayı gerektirir.

Yine, müdürün, tacize karşı koyduğunuz için sizinle zıtlaşması, tehditleri, psikolojik olarak üzerinizde baskı kurmaya çalışması, Türk Ceza Kanunu 96. maddesinde düzenlenen eziyet suçunu oluşturabilir. Bu suçun oluşabilmesi için, müdürün sistematik bir şekilde ve belli bir süreç içinde onurunuzu zedeleyen, sizin bedensel ve ruhsal acı çekmenize yol açan, öz güveninizi kıracak mahiyette tehdit, cinsel taciz eylemlerinin var olması gerekir.

Türk Ceza Kanunu 96. madde: Bir kimsenin eziyet çekmesine yol açacak davranışları gerçekleştiren kişi hakkında iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(2) Yukarıdaki fıkra kapsamına giren fiillerin;

a) Çocuğa, beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye ya da gebe kadına karşı,

b) Üstsoy veya altsoya, babalık veya analığa ya da eşe karşı,

İşlenmesi halinde, kişi hakkında üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. ( Asliye Ceza )

Suçun işlendiği yer Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunmanızı öneriyorum. Hak kayıplarına uğramamak için mutlaka doğrudan avukat yardımı alınız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi