Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İdare aleyhine kazanilan vekalet ucretine nasil makbuz kesilir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-12-2012, 22:30   #1
halloween

Mutsuz İdare aleyhine kazanilan vekalet ucretine nasil makbuz kesilir?

Merhaba..
İdare aleyhine kazanmis oldugum bir kac vekalet ucretim vardi. Hepsini yani yargilama giderleriyle 600 tl lik kendi vekalet icretimi icraya koydum kapak hesaplarini yaptirdim ve savciliga verdim. Cogu 920 civari tutarken karsi taraf adalet bakanligi hepsine 850 tl civari yatirmis. Simdi ben nasil makbuz kesecegim? Bakanlik stopaji kesip ytirmis olabilirmi? Yada ben hem kdv li hem stopajli makbuz mu kesecegim? Yardimci olursaniz cok sevinirim meslektaslarim?
Old 24-12-2012, 12:43   #2
av.medine

Sayın meslektaşım anlayamadım niçin kapak hesaplarını savcılığa verdiniz?
Bu konuda ben de araştırma yapmaktayım. Öncelikle makbuzunuzu STOPAJLI keseceksiniz. Bu makbuzda KDV ORANINI GÖSTERMEYEBİLİRSİNİZ . Henüz karar kesinleşmemekle birlikte TBB ana sayfasında yayınlanan Vergi Mah. kararı gereği bu türden vekalet ücreti alacağımız KDV'ye tabi değilmiş. Bu sebeple makbuzda KDV oranı gösterilmeyecek ; ama tekrar belirteyim bu mahkeme ilamı henüz Danıştaydan kesinleşmedi. O halde siz bence makbuzlarınızı STOPAJ DAHİL KDV HARİÇ şeklinde kesiniz. Bu makbuz örneğini TBB ana sayfadan öğrenebilirsiniz.
Makbuzda kestiğiniz STOPAJ KESİNTİSİNİ bakanlık Maliyeye ödemek zorunda olduğu için sizin bir sorumluluğunuz bulunmamaktadır.
Old 24-12-2012, 16:38   #3
akyol

Daha önce bizde SGK ' ya karşı vekalet ücreti sebebiyle makbuz konusunda sıkıntı yaşamıştık. Ekleyeceğim linke göre hesaplama yapılırsa herhangi bir sorun yaşanmayacağı oranların böle kesilmesi gerektiği söylenmişti. Umarım işinize yarar
http://www.barobirlik.org.tr/hesap.aspx
Old 25-12-2012, 18:01   #4
halloween

Cevaplar icin cok tesekkur ederim.. Ancak ben nasil makbuz kesecegimi bilmiyorum yani karsi taraf kurum olunca affalladim. Tamam stopajli olmayacak bunu ogrendigim cok iyi oldu ancak mahkemede kazandigim ucretle icrada kazandigim vekalet ucretine toptan mi kesecegim yoksa birinie mi kesecegim? Birde kuruma mi yoksa muvekillemo kesecegim? Bunlari bilmiyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi