Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

avukatlık ile ilgili sorularım olacak

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 1,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-07-2007, 12:54   #1
meksikali

Soru avukatlık ile ilgili sorularım olacak

1:avukatlık stajı ne zaman başlar ve ne kadar sürer 2:stajı hangi baroda yaptığınız önemli mi? 3:stajı yapacağınız avukat nasıl belilenir. 4:bu avukata karşı bir sorumluluğunuz var mı? 5:avukatlık bürosumu açmak daha iyi yoksa bi avukatın yanında çalışmak mı? 6:avukatlar her kanunla ilgili davalara bakarlar mı ya da belli bir alanda mı uzmanlaşmaları gerekir 7:devlet tarafından görevlendirilen avukatlar nasıl belirleniyor.bizim tarafımızdan mı yoksa onlar mı seçiyor 8:her avukat icra ile uğraşmak zorunda mı 9:barolar açısından bir iyi kötü sıralaması var mıdır.(şunun için soruyorum.ben adana barosunda çalışmak istiyorum ama okul arkadaşlarının çoğu istanbul barosunda çalımak istiyolar) sorular basit ya da anlamsız görünebilirler ancak hukuk öğrencisi olarak bilgi sahibi olmak istiyorum.saygılarımla
Old 28-07-2007, 13:32   #2
ecesaka

1- Stajınız, baroya yapacağınız başvuru sonrasında başlar, ilk 6 ay adliyede, son 6 ay avukat yanında olmak üzere toplam 1 sene sürer.

2- Seçtiğiniz baronun, ileride avukatlık yapacağınız şehirdeki baro olması size kolaylık sağlayacaktır. Çünkü avukat olduktan sonra baro değişikliği yapmak için belirli bir ödemede bulunmanız gerekir. Avukatlar, avukatlık mesleğini icra edecekleri baroya kayıtlarını yaptırmak zorundadırlar.

3- Yanında staj yapacağınız avukatı kendiniz belirlersiniz. Bunu dilerseniz baro web sitesinde verilen ilanlara başvurarak sağlayabilirsiniz.

4- Yanında staj yapacağınız avukat 3 ayda bir baroya sizinle ilgili rapor vermektedir. Ayrıca raporun yanı sıra, uygulamaya ısınmanız açısından size yardımcı olmaktadır. Gerekirse vereceği muvafakatname ile sulh ve icra mahkemelerinde duruşmalara girebileceksiniz. Avukata karşı olan yükümlülükleriniz genellikle avukatla aranızda yapacağınız anlaşmaya göre belirlenmektedir. Sanırım bu konu ile ilgili İstanbul Barosunun Staja ilişkin şu link'i işinize yarayacaktır;

http://www.istanbulbarosu.org.tr/Doc.../mevzuat.htm#1

5- Bence mesleğe ilk atıldığımız dönemlerde bir avukatın yanında çalışmak hem uygulamayı kavrama açısından, hem de tecrübe sahibi olmak açısından önemlidir. Ama tabi bu kişisel tercih ve çevre faktörü nedeniyle göreceli bir durumdur...

6- Gördüğüm kadarıyla avukatlar genelde "hukuk" ve "ceza" olarak iki ayrı dalda uzmanlaşırlar. Bir de "deniz hukuku" olarak özel bir dal mevcuttur. Ancak doktorlarda olduğu gibi, avukatlarda herhangi bir uzmanlaşma gerekmemektedir. Sadece belirli alanlarda (ki sanıyorum patent avukatlığı gibi konularda) belirli sınavlara girerek bunlar için yeterlilik belgesi gibi bir belge elde edilmesi gerekmektedir.

7- Hazine avukatlığı için KPSS sınavına girilmesi gerekir. Forumlarda bu konu ile ilgili birçok mesaj bulunmaktadır.

8- İcra hukukun hangi dalıyla ilgilenirseniz ilgilenin, karşınıza mutlaka çıkabilecek bir konu olduğundan, her avukatın mutlaka icra hukukunu bilmesi gerektiğine inanıyorum.

9- Baro seçiminiz aslında nerede avukatlık yapacağınıza bağlı olarak değişmeli diye düşünüyorum. Staj yapacağınız baro sadece adliye stajınız ile ilgili olabilir... Bence staj yapılan baronun bir önemi yoktur...
Old 28-07-2007, 15:31   #3
meksikali

teşekkür ederim bilgilerin için.ben 7. soruyu ceza davaları açısından öğrenmek istiyorum.kişiye devlet tarafından atanan avukatlar açısından.2.soru açısından da bu değişiklik için ne kadar bi ödeme mevcut şu anda.ben 4 milyar diye duymuştum.(yanlış olabilir)
Old 28-07-2007, 21:44   #4
tuval2310

3-staj yapılan yer barosuna kayıtlı ve en az 5 yıl kıdemli,bağımsız bürosu olan avukat yanında yapılmalıdır.
Old 01-08-2007, 15:39   #5
BURCUKK

ankara univ. hukuk fakültesinden yeni mezun oldum.amerika'da baglantı kurdugum bir avukat var ve bana oraya gitmem icin davetiye gonderecek.fakat ben neler yapılması gerektigini bilmiyiorum.sadece vize yeterli midir yoksa okuldan ogretim gorevlilerinden referans mektubu almak gerekir mi*beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.
Old 17-09-2007, 12:29   #6
Av_Ece Altunay Önal

Barolar arası nakil yaptırmak isteyen avukat nereye geçmek istiyorsa, o yerin barosu belirliyor nakil ücretini..Ayrıca stajyerler ceza davalarına sadece izleyici olarak girebilirler..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi