Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Hakimlik ama hangisi??

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-10-2008, 01:28   #1
sone1907

Soru Hakimlik ama hangisi??

Arkadaşlar, askeri hakimlikle ilgili bilgisi olan var mı?? Özellikle merak ettiğim de hangi illerde askeri mahkemeler bulunmakta..?
Askeri hakimlikle adli yargı hakimliği arasındaki farklar genel itibariyle neler? Zorlukları, avantajları vs.. Askeri hakimlikte de adli/idari yargıdaki gibi bağımsızlık teminatı var mıdır uygulamada? Yoksa rütbe esası mı daha ön plandadır?
Askeri hakimlik/savcılık yapan, bu konuda tecrübeli bir üyeden askeri hakimlikle ilgili bilgiler vermesini temenni ediyorum..
Saygılar...
Old 28-10-2008, 00:51   #2
sone1907

Demek sitede askeri hakimlikle ilgili bilgisi olan yok..
Old 28-10-2008, 18:28   #3
Tiocfaidh

Askeri hakim olarak görev yapabileceğiniz iki tür mahkeme vardır. Birincisi ceza ve idare kollarına ayrılan askeri mahkemelerdir. İkincisi ise disiplin mahkemeleridir.

Birinci grupta yer alan askeri ceza mahkemelerin ilgili yönergedeki tanımı; "asker kişilerin askeri suçları ile, bunların asker kişiler aleyhine veya askeri yerlerde yahut askerlik hizmet ve görevleriyle ilgili işledikleri suçları, kanunda gösterilen görevlerini ifa ettikleri sırada veya kanunda gösterilen askeri mahallerde askerlere karşı işledikleri suçlara bakmakla görevli mahkemeler" şeklindedir.

Yine birinci grupta yer alan askeri idare mahkemeleri; sivil yargı makamlarındaki görev ve yetkiye paralel olarak asker veya sivil kişilerin askeri idare ile hasım oldukları, askeri idareye karşı açılan iptal ve tam yargı davalarını görmekle görevli mahkemelerdir.

Dile getirdiğiniz soruda yer alan 'askeri mahkemelerin bulunduğu il' tasnifini yapmak her zaman mümkün olmayabilir. Askeri mahkemeler sivil mahkemeler gibi il çapında yetki sahibi olarak değil, birlik ve garnizon genelinde yetki sahibi olarak kurulurlar. Birlikler dönemsel olarak yer değiştirebilir, yükseltilebilir veya tamamen lağvedillebilir oldukları için askeri mahkemelerin belli bir şehirde sürekli etkin olacaklarını öngörmek doğru değildir. Birlik bazında tasnif edilecek olursa askeri mahkemeler tümen ve üzeri(gerekli görüldüğü durumlarda tugaylarda da) askeri birlikler bünyesinde kurulur.

İkinci grupta yer alan disiplin mahkemeleri; asker kişilerin askeri düzen ve nizam içinde işledikleri disiplin suçlarını kovuşturma ve yargılama yetkisine sahip olan mahkemelerdir. Bu mahkemeler ise alay ve üzeri seviyedeki askeri birliklerde kurulabilir. Ayrıca disiplin mahkemesinin bulunmadığı büyük birliklerde disiplin subaylığı adı altında etkinlik gösteren ve disiplin suçlarını en yakın birlikteki disiplin mahkemesiyle koordineli olarak çalışarak kovuşturan müesseseler de mevcuttur.

İlk grupta yer alan mahkemelerde imkanların el verdiği ölçüde muvazzaf subay olan hakim ve savcılar tarafından yürütülür soruşturma ve kovuşturmalar. İkinci grupta yer alan mahkemelerin iş yükü ise nisbeten daha hafif ve düşük önem arz ettiği için asteğmen rütbesindeki yedek subayların bu mahkemelere atanması daha olasıdır.

Askeri hakim-savcı sınıfında muvazzaf bir subay olabilmek için ordunun düzenli olarak açtığı sınavları takip etmeniz yararlı olacaktır. Genellikle 2 yılda bir açılan bu sınavlarda sivil kaynaklı hukuk fakültesi mezunu olan adaylar bedeni yeterlilik, spor ve meslek bilgisi konularında tabi oldukları sınavlar sonucu istenilen kriterleri yerine getirmeleri durumunda teğmen rütbesiyle atandıkları askeri mahkemelerde albay rütbesine kadar yükselerek hakimlik yapabilirler. Rütbenin arz ettiği önem bakımından hakim-savcı sınıfı ordu bünyesindeki en özel tek emsalsiz kurumdur. Öyle ki teğmen rütbesindeyken orgeneral rütbesinde birini yargılayabilirsiniz, ancak yargılamanın sağlıklı şekilde işleyebilmesi için de yargıladığınız kişinin rütbe ve kıdemi karşısında emir alan 'ast' pozisyonunda olmazsınız. Yargılamayı yürüten hakim veya soruşturmayı takip eden savcının rütbesi ordu bünyesinde her ne olursa olsun, hukukun güvenilirliği ve tarafsızlığı açısından tüm subayların iç içe olduğu hiyerarşiden uzak kalması bir şekilde temin edilir.

Aklıma geldiği kadarıyla bu mesleğe dair bilgi sunmaya çalıştım, umarım yardımcı olur.

Saygılarımla
Old 28-10-2008, 20:38   #4
sone1907

Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için..

Fakat hatırladığım kadarıyla yargılanan kişinin rütbesinden daha alt rütbede olan bir hakim yargılama yapamıyor.

Peki avukatlık stajı başarı ile bitirildiyse askeri hakimlik stajı sadece Ankara'da mı yapılıyor??? Süresi sanırım 1 yıldı..
Old 28-10-2008, 21:25   #5
Tiocfaidh

Alıntı:
Yazan Sonat Güvenç
Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için..

Fakat hatırladığım kadarıyla yargılanan kişinin rütbesinden daha alt rütbede olan bir hakim yargılama yapamıyor.

Peki avukatlık stajı başarı ile bitirildiyse askeri hakimlik stajı sadece Ankara'da mı yapılıyor??? Süresi sanırım 1 yıldı..

Yaklaşık 1 yıldır yedek subay olarak ordu bünyesindeyim ama böyle birşey duymadım. Aslına bakarsanız kulağa pek mantıklı da gelmiyor bu durum. Askeri hakim ve savcılar sivil kaynaklı oldukları ve harp okulu mezunu olmadıkları için kurmaylık yolu kendilerine kapalı. Bu durumda albaylıktan sonra terfi etmeleri mümkün değil. Kurmay subayların veya generallerin yargılanmalarını icap eden muhtemel bir durumda hakim bulamamak demektir 'hatırladığınız' durum.

Geçen yaz muvazzaf hakim-savcılık sınavı açılmıştı(Hatta asteğmenlere öncelik tanınmasına rağmen müracaat etmemiştim). Sınava giren bir çok arkadaşımdan bildiğim kadarıyla İstanbul'da Deniz Harp Okulu Komutanlığı'nda yapılmıştı spor, bedeni yeterlilik ve meslek bilgisi imtihanları. Sınavın Ankara'da yapıldığını duymadım şimdiye kadar. Sınav ortalama 2 yılda bir açılıyor ve avukatlık stajıyla hiç bir ilgisi yok askeri hakimliğin. Avukatlık stajı konusunda ne demek istediğinizi açarsanız yardımcı olabilirim.

Saygılarımla
Old 29-10-2008, 01:25   #6
sone1907

Sayın tiocfaidh;
Ben yönetmelikte yazanların nasıl uygulandığını soruyorum.. Evet soruları açmamda fayda olacak.
Öncelikle belirteyim; avukatlık stajını başarı ile yapanların STAJI Ankara'da mı yapılıyor sadece diye sordum. Sınavı sormadım yani ki biliyorum İstanbul'da olduğunu..
Askeri Hakim Adaylarını Seçimi ve Yetiştirilmesi Hakkında Yönetmelik'e göre avukatlık stajının pek alakası var askeri hakimlikle..
21. maddesinde bakın şu fıkra mevcut: (Değişik Dördüncü Fıkra:15.3.2007-26463/12 md.) Adli yargı hâkimliği veya avukatlık stajlarını başarı ile tamamlamış olanların stajlarının tamamı askerî yargı yerlerinde yaptırılabilir.

Yani askeri yargı yerleri Askeri Yargıtay, AYİM, Askeri Yarg. Başsavcılığı gibi yerler olduğuna göre Ankara'da mı yapılacak sadece staj diye sormuştum.. Yani sanırım adli/idari yargıdaki gibi seçim hakkı yok gibi gözükmekte..

Sanırım hatırladığım o şey subayların nitelikleriyle ilgiliydi. Askeri mahkemelerde görevli muvazzaf subayların sanığın astı veye en yakın amiri olmaması.. diye bir hüküm vardı.. 353 sayılı yasada olması kuvvetle muhtemel...

Old 30-10-2008, 13:47   #7
Av.İnci Alfar

Herkese merhaba, aranızda askeri hakimlik mülakat sınavına girecek olan var mı? Bir de şu hususu eklemekte fayda görüyorum, hakimlerin ister sivil olsun ister askeri olsun, kendi istekleri dışında görevlerinden azledilmeleri mümkün olmadığı için, general rütbelerine kadar yükselebilmeleri mümkündür. Yani rütbeleri elvermediği için kurmay subayları yargılayamamaları gibi bir durum söz konusu değildir. Sivil hakimlerin sahip olduğu bütün olanaklara sahiptirler bununla birlikte askeri statünün sağladığı avantajlardan da aynen yararlanırlar.Kısacası albaylıktan sonra emekli olma gibi bir durum askeri hakimler için söz konusu değildir. Ayrıca yukarıda da belirtilmiş ilgili yönetmeliklerde avukatlık stajını yapmış olanların, stajlarının Askeri Yargı yerlerinde yapılabilieceği düzenlenmiş. "Yaptırılabilir" ifadesinden stajının tamamının Askeri yargı yerlerinde yaptırılmasının ihtiyari olduğu anlaşılsa da kanımca bu durumda stajın tamamı Askeri Adalet İşleri Başkanlığı emrinde yani Ankara'da geçirilebilir. Eğer 17 kasımda sınava girecek olan varsa lütfen ne tarz sorular çıkabileceği hakkında yardımcı olsun, bayan kontenjan 1. Şimiden teşekkürler.
Old 30-10-2008, 14:54   #8
Tiocfaidh

Alıntı:
Yazan Av.İnci Alfar
Herkese merhaba, aranızda askeri hakimlik mülakat sınavına girecek olan var mı? Bir de şu hususu eklemekte fayda görüyorum, hakimlerin ister sivil olsun ister askeri olsun, kendi istekleri dışında görevlerinden azledilmeleri mümkün olmadığı için, general rütbelerine kadar yükselebilmeleri mümkündür. Yani rütbeleri elvermediği için kurmay subayları yargılayamamaları gibi bir durum söz konusu değildir. Sivil hakimlerin sahip olduğu bütün olanaklara sahiptirler bununla birlikte askeri statünün sağladığı avantajlardan da aynen yararlanırlar.Kısacası albaylıktan sonra emekli olma gibi bir durum askeri hakimler için söz konusu değildir. Ayrıca yukarıda da belirtilmiş ilgili yönetmeliklerde avukatlık stajını yapmış olanların, stajlarının Askeri Yargı yerlerinde yapılabilieceği düzenlenmiş. "Yaptırılabilir" ifadesinden stajının tamamının Askeri yargı yerlerinde yaptırılmasının ihtiyari olduğu anlaşılsa da kanımca bu durumda stajın tamamı Askeri Adalet İşleri Başkanlığı emrinde yani Ankara'da geçirilebilir. Eğer 17 kasımda sınava girecek olan varsa lütfen ne tarz sorular çıkabileceği hakkında yardımcı olsun, bayan kontenjan 1. Şimiden teşekkürler.

Alıntı:
KUVVET HARP AKADEMİLERİ

1. Giriş Şartları

Kuvvet Harp Akademilerine alınacak subaylar, nitelik değerlendirmesine ve sınava tâbi tutulur. Her subayın 6 defa müracaatta bulunma hakkı vardır. Ancak, Kuvvet Harp Akademilerine girme hakkına sahip olan subaylardan, bilfiil savaşa veya iç güvenlik harekâtına, Genelkurmay Başkanlığınca uygun görülecek benzeri harekât görevlerine katılan birliklerde görevli olup, bu görevleri nedeniyle sınava katılamayanların hakları, sınavlara giremedikleri süreler kadar uzatılır. Kuvvet Harp Akademilerindeki eğitim ve öğretime katılmak için müracaatta bulunacak subaylarda aranacak nitelikler aşağıdadır;

a. Harp Okulu mezunu olmak,

b. Giriş sınavı tarihinde, Türk Silâhlı Kuvvetlerinde 6’ncı hizmet yılını bitirmiş ve 12’nci hizmet yılını bitirmemiş olmak,

c. Türk Silâhlı Kuvvetleri Personel Kanunu’nda belirtilen muharip sınıf subayları ile yardımcı sınıf subaylardan yalnız ulaştırma, ordu donatım, levazım (Deniz Kuvvetlerinde ikmal), harita (harita mühendisi, harita yüksek mühendisi, harita pilot), personel ve maliye sınıflarına mensup bulunmak,

ç. Yardımcı sınıf subaylarca, sınava giriş tarihindeki yıla ait tam teşekküllü bir askerî hastaneden “Faal Kıt’a Görevi Yapar Rapor”u almış olmak.

2. Kontenjanlar

Kuvvet Harp Akademilerine alınacak subaylar için kontenjanlar; Türk Silâhlı Kuvvetleri insan gücü plânına uygun olarak, aşağıdaki esaslara göre Genelkurmay Başkanlığınca tespit edilir.

a. Kara Harp Akademisi :

(1) Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kontenjanı: Türk Silâhlı Kuvvetleri insan gücü plânına göre tespit edilen öğrenci subay miktarının asgarî 9/10’u muharip sınıf subaylarına, azamî 1/10’u yardımcı sınıf subaylarına ayrılacak şekilde kontenjan tahsis edilir.

(2) Deniz piyade ve deniz istihkâm subaylarının kontenjanı.

(3) Jandarma Genel Komutanlığı kontenjanı.

b. Deniz Harp Akademisi : Türk Silâhlı Kuvvetleri insan gücü plânına göre tespit edilen subay miktarının asgarî 9/10’u deniz ve istihbarat sınıfı muharip subaylara, azamî 1/10’u yardımcı sınıf subaylara ayrılacak şekilde kontenjan tahsis edilir.

c. Hava Harp Akademisi : Türk Silâhlı Kuvvetleri insan gücü plânına göre tespit edilen öğrenci subay miktarının asgarî 7/10’u pilot sınıfı subaylara, azamî 3/10’u pilot olmayan subaylara ayrılacak şekilde kontenjan tahsis edilir.

3. Giriş Sınavları Kuvvet Komutanlıkları ve Jandarma Genel Komutanlığınca giriş sınavlarına katılmaları uygun görülenler Kuvvet Harp Akademileri giriş sınavlarına katılırlar.

Giriş sınav soruları, Harp Akademileri Komutanlığınca hazırlanır ve;

a. Askerî kültür,

b. Genel kültür,

c. Taktik mesele (1’inci taktik mesele, 2’nci taktik mesele), konularında yapılır.

4. Akademiye Giriş Hakkı Kazanan Subayların Katılacakları Kurslar Akademiye giriş hakkı kazanan subayların katılacakları kurslara ilişkin esaslar şunlardır;

a. Akademiye giriş hakkı kazanan subaylar, süreleri ve açılacakları merkezler Genelkurmay Başkanlığınca tespit edilen lisan, özel subay tekâmül veya ileri ihtisas kurslarına ve Harp Akademileri Komutanlığında açılacak akademi öncesi hazırlık kurslarına katılırlar ve bu kursları asgarî “iyi derece” ile bitirdikleri takdirde (lisan ve akademi öncesi hazırlık kursları hariç) Kuvvet Harp Akademileri birinci sınıflarına devam etmeye hak kazanırlar.

b. Kara Harp Okulu ve kara sınıf okullarında yetiştirilen ve Kara Harp Akademisi giriş sınavlarını kazanan Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığına mensup subaylar, Kara Kuvvetlerine mensup subayların tâbi olacakları özel subay tekâmül kurslarına iştirak ederler.

SİLÂHLI KUVVETLER AKADEMİSİ

1. Seçim Esasları

Silâhlı Kuvvetler Akademisine katılacak müdavimlerde aranacak nitelikler şunlardır;

a. Kuvvet Harp Akademilerinden mezun olduktan sonra asgarî 2 yıl kıt’a ve karargâhlarda hizmet yapmış olmak,

b. Silâhlı Kuvvetler Akademisi eğitim ve öğretimi görmeyen kurmay subaylar arasında Harp Okulu mezuniyetleri en erken olmak.

2. Kontenjan Silâhlı Kuvvetler Akademisine Kuvvet Komutanlıkları ve Jandarma Genel Komutanlığından katılacak kurmay subayların kontenjanı, Genelkurmay Başkanlığınca tespit edilir.

MİLLÎ GÜVENLİK AKADEMİSİ

1. Müdavimlerde Aranacak Nitelikler

Millî Güvenlik Akademisine, nitelikleri aşağıda belirtilen subaylar ile kamu yönetiminde ve gerektiğinde özel kesimde görevli veya görev almaya aday yöneticiler katılabilir.

a. Asker Müdavimlerin Nitelikleri

(1) General/Amiral veya en az yarbay rütbesinde bulunmak,

(2) Kurmay subaylar için, Silâhlı Kuvvetler Akademisinden mezun olmuş olmak,

(3) Üstsubay olduktan sonra disiplin amirlerinden veya mahkemelerden herhangi bir ceza almamış olmak,

(4) Son 5 yıllık sicil notlarının ortalaması sicil tam notunun %90 ve daha yukarısında olmak,

(5) Tercihan en az bir yabancı dil bilmek,

(6) Sınıf subayları için, tercihen “Komutanlık ve Karargâh Subaylığı Kursu”nu bitirmiş olmak ve en az bir yabancı dil bilmek,

(7) İnceleme ve araştırma yapmaya hevesli olmak.

b. Sivil Müdavimlerin Nitelikleri

(1) Genel ve katma bütçeli dairelerle kamu kurum ve kuruluşlarında müsteşar, büyükelçi, elçi, müsteşar yardımcısı, vali, vali yardımcısı, kaymakam, genel müdür, genel müdür yardımcısı, bölge müdürü, işletme müdürü, daire başkanı ve emsali görevlerde bulunmak veya sayılan bu görevlere atanmaya aday durumda olmak,

(2) Yüksek öğrenim kurumlarının birinden mezun olmak,

(3) Tercihan en az bir yabancı dil bilmek,

(4) İnceleme ve araştırma yapmaya hevesli olmak.

c. Temsilcilerin Nitelikleri

(1) Asker temsilciler; general/amiral ile binbaşı ve üzeri rütbede subay olmak,

(2) Sivil temsilciler; sivil müdavimler için istenilen niteliklere sahip olmakla birlikte, bakanlıklarda müsteşar, diğer kurum ve kuruluşlarda o kurum ve kuruluşun amiri tarafından seçilmiş olmak.

2. Sivil Müdavimlerin Millî Güvenlik Akademisine Kabulü Kamu kurum ve kuruluşlarında ve gerektiğinde özel kesimde üst kademede görevli veya görev almaya aday yöneticilerin kontenjanın belirlenmesi, ilgili kurum ve kuruluşlara bildirilmesi ve "Müdavim" seçim işlemi, Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğince yapılır ve Genelkurmay Başkanlığına bildirilir.

http://www.harpak.tsk.mil.tr/pageContainer.aspx?PID=1

Yeterince açıktır umarım.
Old 30-10-2008, 15:50   #9
Av.İnci Alfar

Sayın Tiocfaidh ben gönderdiğiniz kısmın konuyla ilgisini göremedim. Ayrıca soruma da cevap alamadım. Konuyla ilgili http://www.msb.gov.tr/asad/default.p...akimler_kanunu bu linke göz atabilirsiniz.

[Sicil belgeleri ve sicil üstleri:

Madde 12 - (Değişik : 17/7/1972 -1611/1 md.)

Askerî hakim subayların rütbe terfii, rütbe kıdemliliği, kademe ilerlemesi yapmalarını temin edecek yeterlilikleri sicil ile saptanır.(1)

A) (Değişik : 24/5/1989 - 3562/2 md.) Sicil belgeleri; general - amiral sicil belgesi, subay (asteğmen - albay) sicil belgesi ve mesleki sicil belgesi olmak üzere üç çeşittir.

Bu belgelerin şekil ve kapsamları (EK-1), (EK-2) ve (EK-3)’de olduğu gibidir.(2)

General - amiral sicil belgesi; idarî sicil üstlerince askerî hâkim general-amiraller hakkında;

Subay (Atğm. - Alb.) sicil belgesi; idarî sicil üstlerince askerî hâkim subaylar hakkında;

Meslekî sicil belgesi; askerî hâkimlik, askerî savcılık, adlî müşavirlik ve disiplin subaylığı görevlerinde bulunanlar hakkında düzenlenir....
Ek Madde 5 -Değişik birinci ve ikinci fıkralar : 20/8/1981- 2510/1 md.)

Askeri Yargıtay Başkanının rütbesi Tümgeneral veya Tümamiraldir. Başsavcısı ile II nci Başkanının rütbeleri Tuğgeneral veya Tuğamiraldir. Askeri Yargıtayda bu rütbelerde üye bulunmadığı takdirde daha ast rütbedekiler, rütbe ve kıdem sırasına göre Kanunun yükselmeye ait hükümleri saklı kalmak kaydıyla bu makamlara asaleten atanırlar.

Bu rütbeler, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununda gösterilen miktarlar dışında tutulur.

General - amiral iken Askeri Yargıtay üyeliğine seçilenler, birinci bentte sayılan kadro miktarları dışındadır.

Askeri Yargıtay Başkanı, Başsavcısı, İkinci Başkanı, Daire Başkan ve üyelerinin rütbe terfii ve rütbe kıdemliliği esas ve şartları aşağıda gösterilmiştir.

A) Albayların rütbe terfii esas ve şartları :

1. Bu maddede öngörülen general - amiral rütbelerine tahsis olunan yerlerde açık bulunmak.

2. 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununda belirtilen rütbe bekleme süresini tamamlamış olmak.

3. (Değişik : 24/5/1989 - 3562/5 md.) Üsteğmen, yüzbaşı, binbaşı ve varsa yarbay ve albay rütbelerine ait sicil notları toplamının sicil notu adedine bölünmesi sonucu bulunacak sıralama notunun, sicil tam notunun % 70 ve daha yukarısı olmak.

4. Hâkimlik veya askerlik vakar ve onuruna dokunan şahsi haysiyet ve itibarını kıran veya görev gereklerine uymayan davranışlardan dolayı 1600 sayılı Askeri Yargıtay Kanununun 34 üncü maddesinde yazılı cezalardan birini almamış olmak.

5. 1600 sayılı Askeri Yargıtay Kanununun 37 nci maddesinde belirtilen görevle ilgili suçlarından veya taksirli suçlar hariç olmak üzere 38 nci maddesinde yer alan şahsi suçlardan mahkûm edilmemiş olmak.] Bu da yeterince açıktır umarım. Teşekkürler.
Old 30-10-2008, 16:05   #10
Tiocfaidh

Sayın Alfar, tartışmaya zenginlik katmak adına sunduğunuz Askeri Hakimlik Kanunu'nda belirtilen 6 farklı kaynak var askeri hakim ve savcıların temin edilebileceği.

Yukarıda belirttiğim albaylıktan yüksek bir rütbeye terfi edememe konusu 'sivil kaynaklı(yani harp okulu mezunu olmayan)' askeri hakimler için geçerli bir husus. Sanırım bunu özel olarak belirtmemiş olmam benden kaynaklanan bir eksiklikti, lakin bu eksik husus sivil kaynaklı bir askeri hakim adayı olarak generallik yolunun size kapalı olması gerçeğini ortadan kaldırmıyor.

Saygılarımla
Old 31-10-2008, 00:54   #11
sone1907

Doğrudur Harp Okulu Mezunları Kurmaylık Sınavları'na girebiliyor..
Geçen gün, Emekli Askeri Hakim Albay Ümit Kardaş'ın bir söyleşisini okumuştum. "Ben askeri okul mezunu değilim, sonradan girmeyim.. Generalliğe kadar yükselebilirdim ama böyle bir idealim olmadı.." tarzında bir cümlesi vardı. Bunu okuduktan sonra araştırdım ben de, aynen sizin dediğiniz gibi harp okulu mezunları girebiliyormuş.. Tabi bu konuda çalışmalar olduğunu da duydum. Yani bu sınırlamayı kaldıracaklar gibi gözükmekte..
Kanımca çoğu askeri hakim rütbeden çok hukukçu kimliğini ön planda tutuyordur.. En azından sosyal yaşamında
Old 31-10-2008, 13:51   #12
Av.İnci Alfar

Sayın Tiocfaidh, “lakin bu eksik husus sivil kaynaklı bir askeri hakim adayı olarak generallik yolunun size kapalı olması gerçeğini ortadan kaldırmıyor” cümlesi benim için anlamsız, çünkü ben henüz askeri hakim adayı değil, aday adayıyım. Esasen sorum da sivil kaynaklı bir askeri hakim aday adayı olarak mülakatta ne gibi sorular çıkabileceği ile ilgili bilgi almaktı. Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim. Maalesef benim konumumda olan veya askeri hakim adayı olan bir bayan ile forumlarda karşılaşmadım. Sayın Sonat Güvenç’in de belirttiği gibi ben de sivil kaynaklı bir askeri hakimin de yükselebileceğini, ancak genelde askeri kökenli kişilerin tercih edildiğini duymuştum. Bu konudaki görüşlerinize katılmıyorum. Bu forumu okuyanlarda mesajlarınızı okuduktan sonra askeri hakimlerin general rütbelerine yükselemediği için mesleki olarak saygınlıklarının ordunun generallerine göre daha az olduğu veya hakimlik mesleği için de rütbenin saygınlıkla doğru orantılı olduğu şeklindeki kanıların oluşmaması için, özellikle fakültede okuyan veya mesleğe yeni başlayan arkadaşlarıma örnek olması açısından şunu belirtmek isterim askeri olsun sivil olsun hakimlerin her yerde belirli bir saygınlığı ve ayrı bir statüleri vardır, hakimler bağımsızdır ve kendilerine en başta Anayasa ile sağlanmış güvenceleri vardır. Bilindiği gibi hiçbir kurum ve kanun Anayasaya aykırı olamaz. Saygılarımla…
Old 31-10-2008, 18:09   #13
Tiocfaidh

Alıntı:
Yazan Sonat Güvenç
Doğrudur Harp Okulu Mezunları Kurmaylık Sınavları'na girebiliyor..
Geçen gün, Emekli Askeri Hakim Albay Ümit Kardaş'ın bir söyleşisini okumuştum. "Ben askeri okul mezunu değilim, sonradan girmeyim.. Generalliğe kadar yükselebilirdim ama böyle bir idealim olmadı.." tarzında bir cümlesi vardı. Bunu okuduktan sonra araştırdım ben de, aynen sizin dediğiniz gibi harp okulu mezunları girebiliyormuş.. Tabi bu konuda çalışmalar olduğunu da duydum. Yani bu sınırlamayı kaldıracaklar gibi gözükmekte..
Kanımca çoğu askeri hakim rütbeden çok hukukçu kimliğini ön planda tutuyordur.. En azından sosyal yaşamında

Sayın Güvenç,

Şimdiye kadar olan uygulama sadece harp okulu mezunu olduktan sonra dışardan (eski adıyla ekstern)uygulamayla hukuk fakültesi mezunu olan, yani harbiye kaynaklı askeri hakimlerin kurmaylık ve devamında generallik rütbesine yükselebileceği şeklindeydi. Ancak 1999 Yılında öğrenci seçme ve yerleştirme sisteminde yapılan reformun ardından bir subayın bahsettiğim şekilde harp okulu mezunu olup, daha sonra hukuk fakültesine girmeye hak kazanması neredeyse imkansız hale geldi. Bilindiği gibi hem askeri liseler, hem de harp okulları tamamen fen ya da mat-fen alanında eğitim veren kurumlardır. Dolayısıyla harp okulu mezunu olabilmek için askeri lise, yahut sivil bir liseden 'fen' alanından mezun olmak kat'i bir koşuldur. Fen çıkışlı bir kimsenin hukuk fakültesini kazanabilme oranı tüm soruları doğru işaretlediğinde bile -neredeyse- imkansız olması nedeniyle, yakın zamanda emekli olacak harbiye kaynaklı hakimlerin yerine general rütbesinde (sivil kaynaklı)askeri hakimlerin gelmesi de imkansız bir hal alacaktır. Bu nedenden dolayı yapılmak istenen bir düzenlemeyle sivil kaynaklı askeri hakimlere kurmaylık ve generallik yolu açılmak istenmektedir, ancak ordu bünyesindeki sert 'harp okulu' lobisinin muhalefetine maruz kalmaktadır.

Sayın Alfar, daha önce de belirttiğim gibi yaklaşık 1 yıldır ordu mensubuyum ve yukarıda verdiğim her bilgiyi tek tek gözlem ve analiz ederek bizzat edindim. Ordu bünyesinde 'harp okulu lobisi' olarak adlandırdığım grup öylesine bir güçtür ki askeri lise mezunu olmadan harp okuluna giren subaylar bile dışlanır bu grup tarafından. Hele ki mevzu kurmaylık sınavı ve devamında generallik olursa ne askeri lise, ne de harp oklu mezunu olmayan bir askeri hakimin harp okulu mezunu olmasına rağmen bir çok subayın erişemediği bu mertebeye erişmesi huzursuzluktan da öte infial doğurur kurum içinde.

Bol şans dilerim,
Saygılarımla
Old 02-11-2008, 22:37   #14
sone1907

Sayın Tiocfaidh;
Çok teşekkürler..
Old 06-01-2009, 00:06   #15
meksikali

Arkadaşlar ben askerliğini yapmamış bir hukuk fakültesi mezunuyum.Askeri bir alakam da yok.Eğer bu sınava gireceksem bunun sivil girişi ile ilgili bilgi verirmisiniz.Bir de bu verdiğim yönetmelikte belirtmiş olduğum yerden mi girebileceğim? ASKERİ HAKİM ADAYLARININ SEÇİMİ VE YETİŞTİRİLMESİ
HAKKINDA YÖNETMELİK .
Kendi hesabına hukuk fakültesini bitiren bayanlar ile aynı durumda olan ve askerliğini yapmamış erkek vatandaşlardan başvuruda bulunanlar.. SAYGILARIMLA
Old 01-05-2012, 09:18   #16
güven gümüşsoy

"hakimlik" mesleği bağımsız-tarafsız olabilmeyi gerektirir. hem askeri olacak, hem de hakimlik olacak. o iş imkan dahilinde değil.
askeri başsavcı talep edecek sende reddedeceksin, adamı örgüt mensubu olmakla itham edip, emre itaatsizlikte ısrardan, yargılarlar maazallah.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi