Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

İntihara Zorlama

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-12-2008, 23:12   #1
kellano

Varsayılan İntihara Zorlama

Ankara Üniversitesi öğrencisiyim,yakın zamanda ceza hukuku özel hükümler sınavım var,aklıma takılan bir hususu sormak istiyorum:
Hocamız intihar suçuna insan öldürmeye ilişkin ağırlaştırıcı nedenler uygulanmaz diyor.Peki töre veya kan gütme saikiyle bir insanıı öldürmek yerine onu intihara zorlamak suçlular bakımından daha az ceza gerektireceği için tercih edildiğinde bunu hangi adalet duygusuna yakıştıracağız.Tck 84/4'te intihara zorlamanın insan öldürmeye ilişkin hükümlerle cezalandırılacağı söylenmiş,bu açıkça atıf değil mi?Hocamızın görüşü doktrin görüşü mü yoksa içtihatta da benzer görüş mü var?
Aslında tam soramadım ama umarım anlarsınız.Cevabınız için şimdiden teşekkürler.
Old 01-01-2009, 12:30   #2
üye20158

Sizin dediğiniz durumu ben nedensellik bağı içerisinde öğrendim yani kendisi öldürmüyor ama koşulları hazırlıyor. Bir yargıtay kararında abi ve anne kızı bir odaya kapatıyorlar işte odada ipi sandalyeyi filan hazırlıyorlar yani kendini öldürmesi için gereken herşeyi sonra kız intihar ediyor. Benim hocam burda kasden adam öldürmeden cezalandırıldığını söylemişti annenin ve abinin. Yani kişi fiili kendisi yapmıyor ama bunun için herşeyi hazırlıyorsa o zaman nedensellik bağını kopartmıyoruz,buna sebebiyet veren kişiyi suçlu buluyoruz demiştik.
Old 02-01-2009, 00:31   #3
kellano

Tamam orada sorun yok ama örneğin sizin olayınızda alt soydan dolayı kızını öldürdüğü için ağırlaştırıcı neden uygulanır mı?Bizim hoca uygulanmaz diyor,yani basit adam öldürme,ben orasını anlamadım?
Teşekkürler.
Old 02-01-2009, 13:52   #4
damla_

(4) İşlediği fiilin anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmemiş olan veya ortadan kaldırılan kişileri intihara sevk edenlerle cebir veya tehdit kullanmak suretiyle kişileri intihara mecbur edenler, kasten öldürme suçundan sorumlu tutulurlar. TCKm.84\4 u dur burda kasten öldürme suçundan sorumlu tutulabilmeleri için bazı koşullar vardır; "İşlediği fiilin anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmemiş olan veya ortadan kaldırılan kişileri" bunun dışında kalanları almıyoruz..bunun dışında kalan durumlarda zaten 84\2 de nasıl bir ceza uygulanacağı belirtilmiştir..burda bakılması gereken durum intihara zorlanan kişinin durumudur..
Old 03-01-2009, 16:34   #5
kellano

Tamam ben sorumu biraz daha somutlaştırayım;Olayımızda töre nedeniyle kardeşini tehdit etmek suretiyle intihara zorlayan failin durumu;
1.Basit adam öldürmeden ceza alır
2.Töre saikiyle adam öldürdüğünden ve kardeşini öldürmekten cezası iki kez ağırlaşır
3.Sadece kardeşini öldürdüğünden dolayı ağırlaştırıcı neden uygulanır
4.Sadece töre saikinden dolayı cezası ağırlaşır
Fazla uzattığım icin kusura bakmayın,ama pek açık cevap alamadım aslında.
Teşekkürler.
Old 08-01-2009, 13:34   #6
damla_

töre nedeniyle kardeşini tehtid etmektedir diyorsun.. kişilerin cebir veye tehtid kullanılmak suretiyle intihara mecbur edilmeleri ağırlaştırıcı nedendir.TCK m.84\4 te belirtmiş zaten tehtid kullanılması durumunda fail kasten öldürme suçundan sorumlu tutulur.. kanunda bahsedilenler dışında ağırlaştırıcı neden yoktur..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi