Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşimin borçlarından dolayı mağduriyet

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-12-2008, 15:09   #1
Konuk ikra

Varsayılan eşimin borçlarından dolayı mağduriyet

merhabalar,eşim devlet memuru memurluk dışında başka işlerle de uğraştı iflas etti,herşeyimizi kaybettik ev araba.Maaşı için de muaffakatname verdiğinden dolayı maaşının tamamı icralara kesiliyor.İki çocuk var ve okula gidiyorlar ben çalışmıyorum.Eşimden boşanmadan nafaka davası açabilirmiyim Çünkü ekmek alacak paramız kalmadı ev kira ödeyemiyoruz.Lütfen yardım edin bir yol gösterin yaşamak işkence haline geldi.
Old 29-12-2008, 18:31   #2
üye18332

Sayın Konuk;

Boşanmadan Medeni Kanuna dayanarak hak talep edebilir Hâkim müdâhalesi isteyebilirsiniz.

Ancak herhangi bir hak kaybına uğramamak için lütfen bir avukattan hukuki yardım talep ediniz,maddi durumunuz yeterli olmadığı takdirde bulunduğunuz ilin barosuna başvurunuz.

Saygılarımla,

Alıntı:
MADDE 196.- Eşlerden birinin istemi üzerine hâkim, ailenin geçimi için her birinin yapacağı parasal katkıyı belirler.
Eşin ev işlerini görmesi, çocuklara bakması, diğer eşin işinde karşılıksız çalışması, katkı miktarının belirlenmesinde dikkate alınır.
Bu katkılar, geçmiş bir yıl ve gelecek yıllar için istenebilir.
III. Birlikte yaşamaya ara verilmesi
MADDE 197.- Eşlerden biri, ortak hayat sebebiyle kişiliği, ekonomik güvenliği veya ailenin huzuru ciddî biçimde tehlikeye düştüğü sürece ayrı yaşama hakkına sahiptir.
Birlikte yaşamaya ara verilmesi haklı bir sebebe dayanıyorsa hâkim, eşlerden birinin istemi üzerine birinin diğerine yapacağı parasal katkıya, konut ve ev eşyasından yararlanmaya ve eşlerin mallarının yönetimine ilişkin önlemleri alır.
Eşlerden biri, haklı bir sebep olmaksızın diğerinin birlikte yaşamaktan kaçınması veya ortak hayatın başka bir sebeple olanaksız hâle gelmesi üzerine de yukarıdaki istemlerde bulunabilir.
Eşlerin ergin olmayan çocukları varsa hâkim, ana ve baba ile çocuklar arasındaki ilişkileri düzenleyen hükümlere göre gereken önlemleri alır
Old 30-12-2008, 10:46   #3
uye8490

Sayın konuk,

meslektaşımın görüşlerine aynen katılmakla beraber ufak bir ekleme yapmak istiyorum.

Yasalarımıza göre nafaka alacağı (nafaka,yaşamsal ihtiyaçların acilen karşılanması amacını taşıdığı için)öncelikli alacaklardandır.

Eşinizin maaşı verdiği muvafakat dolayısıyla tümden hacizli olsa dahi, sizin mahkeme ilamına dayanan nafaka alacağınız her zaman öncelikli (varolan hacizlerle aynı derecede)olacaktır.

Boşanmadan nafaka davası açma hakkınız her zaman vardır.

Hak kaybına uğramamanız için mutlaka bir avukattan hukuki yardım almanızı öneriyoruz.Maddi durumu nuz elverişli değil ise ,size ücretsiz olarak bir avukat atanması için bulunduğunuz ilin barosuna başvurun.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi