Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Medeni Kanunla ilgili bir soru

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-12-2008, 11:49   #1
Konuk

Varsayılan Medeni Kanunla ilgili bir soru

Merhabalar,

Boşanma davamda,karşı taraf beni süründürmek amaçlı boşanmak istemediği için avukatım davanın uzun zaman alacağını söyledi. Ayrıca, karşı taraf boşanma davasına da gelmedi. Avukatım karşı tarafın bu işi uzamak için elinden geleni yapacağını, uzatmaktansa, feragat etmemin daha uygun olduğunu söyledi. Bende güvendiğim için feragat ettim ve direk 3 sene ayrılık sürecini başlattık.

Ben gerçekten boşanmaya kararlıyım. 3 sene benim için uzun bir süre, nedenine gelince, kendimi karşı tarafa karşı sorumlu hissetmiyorum, evli gibi hissetmiyorum ve sadece kendi soyadımı kullanmak istiyorum.

Benim öğrenmek istediğim soru şu: Medeni kanunda, çalışan, boşanmak isteyen ve boşanırken hiç bir talebi olmayan bir bayana, boşanabilmesi için bir kanun yok mu?3 sene ayrılık, çalışmayan ve hiç güvencesi olmayan bir bayanı korumak amacıyla ya da evlilik birliği tekrar kurulur düşüncesiyle verilmiş bir süre. Ancak, evlilik birliğini tekrar kurmak isteyen kişiler, boşandıktan sonra da kurabilir. Ya da bu konuyla ilgili medeni kanunda bir düzenleme yapılabilir mi ya da olacak mı?

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla
Old 21-12-2008, 12:07   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Türk Medeni Kanunu'na göre her iki yan da boşanmak istemiyorsa, boşanmak isteyen eş, dayandığı boşanma nedenini kanıtlamakla yükümlüdür. Eğer evlilik birliğinin temelinden sarsıldığını ileri sürüyorsanız bunu kanıtlayacak belgeler ortaya koymanız, tanıklarınızı dinletmeniz gerekir. Eğer kanıtlayamıyorsanız dava reddedilir. Davanın reddine karar verilmesi ve kararın kesinleşmesinden itibaren üç yıl geçmesi halinde ortak yaşam yeniden kurulamamışsa evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı kabul edilir ve eşlerden birinin istemi halinde boşanma kararı verilir.Ancak belirtilmelidir ki üç yıl boyunca eşler beklemek zorunda değildir, başka nedenlere veya kanıtlara dayanarak bu süre içinde boşanma davası açılarak boşanma nedeni kanıtlanabilir.
Old 21-12-2008, 19:33   #3
Konuk

Sayın Özge Hanım,

İlk once sorumu hemen cevapladığınız için teşekkür ederim. Benim sorunum zaten karşı tarafın bana psikolojik baskı yaptığını kanıtlama olanağımın olmaması. Zaten bunu kanıtlayabilseydim, şu anda özgürlüğüme kavuşmuş olurdum. Karşı taraf, çok akıllı davranarak, hep yalnızken veya telefonda psikolojik olarak üzerime baskı kurmaya çalışmıştır. Boşanma davamdan feragat ettikten sonra da bir daha ne görüşülmüş ne de herhangi bir adım atılmıştır. Tekrar boşanma davası açmam için gerekli sebepte oluşmamıştır.

Benim asıl sorum aslında şu, 3 yıl ayrılık kararı 1 yıla indirilemez mi? Böyle bir düzenleme sözkonusu olabilir mi? Ya da böyle bir düzenleme olacak mı?

Saygılarımla
Old 21-12-2008, 21:41   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanma davası konusunda hakim davayı kabul edecek ise boşanmaya veya ayrılığa karar verebilir.

Eğer ayrılığa karar verilmiş ise bunun süresi de kararda belirtilir.Kararda bu süre bir yıl,iki yıl gibi açıklanır.

Bu belirtilen süre geçmesine karşılık evlilik birliği yeniden kurulamamış ise taraflardan birinin başvurusu üzerine kosulları varsa boşanmaya karar verilir.

TMK 166/son düzenlemesi ise hakim tarafından taraflara verilmiş bir süre değildir.Kanundan kaynaklanan bir süredir.

Bu sürenin kısaltılmasına ilişkin olarak yasada bir değişiklik hazırlığı da bilebildiğimiz kadarı ile bulunmamaktadır.

Başkaca boşanma sebebi oluşmadı diyorsanız,daha erken boşanmanın tek yolu anlaşmalı boşanmadır.
Eşiniz ile boşanmanın sonuçları konusunda anlaşıyorsanız duruşmaya sahsen katılarak;üç yıl beklemeksizin ve tek celsede boşanmanız olanaklıdır.
Old 21-12-2008, 23:31   #5
Konuk

Sayın Habibe Hanım,

Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. İşlerinizde kolaylıklar dilerim

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi