Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

tedbir nafakası acill!

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-12-2008, 20:23   #1
Konuk

Varsayılan tedbir nafakası acill!

i akşamlar diliyorum eşimle boşanma kararı aldık o da bende ayrı ayrı dava açtık ilk dava geçenlerde oldu benim şu an üstüme kayıtlı herhangi bir sosyal güvencem yok hamileyim hiç bir gelirim yok mahkemede tedbir nafakası istedim ancak sosyal durum araştırması ve delillerin toplanması için 2 ay sonraya gün attı mahkeme yanlız ben hamile olduğum için giderlerim çok fazla oluyo bu tedbir nafakasını 2 ay beklemeden yani ne bilim çalışmadığımı göstererek ara karar verilmezmi yani bu süre içersinde eşim bana bakmakla mükellef diğilmi yani sonuçta ondan ayrı yaşadığımdan dolayı şu an giderlerimi karşılamakta zorluk çekiyorum mahkemeye kadar eşim evin giderlerini vs karşılamak durumunda diğilmi gerçi ortak oturduğumuz evide eşyaları alıp boşalttı ben şimdi ailemle kalıyorum ancak onların durumuda hiç i diğil bu konu ile yapabileceğim acil alınacak bi önlem yokmu?
Old 19-12-2008, 23:39   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Tedbir nafakası ; tarafların mali durum araştırmaları dosya içine geldikten sonra ara karar sureti ile verilmektedir.

Tayin edilecek nafaka miktarında eşinizin maaşı, gelirleri, sizin ihtiyaçlarınız(hamilelik..),gelirinizin olup olmaması dikkate alınır. Mali durum araştırması genelde beklenir. Ama bu sizin celse arası bir dilekçe ile bu yönde talepte bulunmanıza da engel değildir.

Tedbir nafakasının bağlanması için, boşanma davalarında asıl araştırılması gereken husus olan KUSUR araştırmasına geçilmeden, sonuçlanmadan hakim tarafından tedbiren verilir.

Tedbir nafakası ara karar ile ve talep tarihiniz olan dava tarihinden itibaren verilir ve siz bunu birikmiş olarak alırsınız.Yani ara karar tarihinden itibaren verilmez böylece hak ve zarar kaybınız da kısmen kapatılmış olur.

Tedbir nafakası kararı verildikten sonra, icra takibi yapmak sureti ile, eşinizin maaşından söz konusu miktarın haczini sağlayabilirsiniz.

Davanızın her aşamasında hukuki yardım alabilirsiniz. Maddi durumunuzun iyi olmaması halinde de avukat desteğinden yararlanabilirsiniz. Bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza avukat tayin edilmesini isteyiniz.

Saygılarımızla.
Old 20-12-2008, 00:02   #3
BaharB

Sayın Konuk;
Türk Medeni Kanunu'nun 169. maddesine göre, boşanma veya ayrılık davası açılınca hâkim, davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri re'sen almak zorundadır.
Bu bakımdan duruşma gününü beklemeksizin, sizin ve eşinizin gelir ve giderlerine ilişkin temin edebildiğiniz belgelerle birlikte ve acil ihtiyacınızı özellikle vurgulayarak, tedbir nafakasının hemen bağlanmasını mahkemeden talep edebilirsiniz.
Old 20-12-2008, 12:35   #4
Konuk

Varsayılan tedbir nafakası devamı

yani ufuk bey yada bahar hanım ben şimdi 4 aylık hamileyim zaten dava açılmasını bekleyene kadar 2 ay geçti şimdi 2 ay daha beklicem bu benim koşullarımı gerçekten zorluyo şimdi o zaman ben duruşma tarihini beklemeden aile mahkemesi hakimliğine die bi dilekce yazıp duruşma gününden önce şu sebeblerden dolayı acil ihtiyac içersindeyim işte geliirmin olmadığını gösteren bu belge ile eşimin gelirini gösteren bu belge ile tedbir nafakasının mümkünse duruşma gününden önce karar verilmesini talep ediyorum şeklinde bi dilekçe sunabilirmiyim buna istinaden hakim bu kararı durşmadan önce resen alabilirmi teşekkür ediyorum
Old 20-12-2008, 14:12   #5
üye8180

Sayın Konuk, davanızın devam ettiği aile mahkemesine, acil ihtiyaç durumunuzu, gebeliğinizi, gelirinizin olmayışını gerekçe göstererek bir dilekçe ile yazılı başvuruda bulunun. Aile Mahkemesi hakimi, başvurunuzu haklı bulursa, ara karar ile, size nafaka bağlanmasına karar verebilir. Denemenizde yarar bulunmaktadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi