Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

KariŞik Hayat

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-05-2008, 17:03   #1
Konuk

Soru KariŞik Hayat

Merhabalar,ben 2006 da eşimden ayrıldım.O günden beride kendisini görmüyorum ilişiğim yok.Şu an birisiyle beraberim ve ondan bebeğim oldu bu haziran ayında evlenecektik fakat evlilik başvuruları ve nüfus kaydı işlemleri sırasında öğrendimki ben hala evliyim karşı taraf dosyayı kapatmamış nüfusta eşim hala o gözüküyor
gerekli işlemleri yaptırmamış.ben napacağım şimdi?çocuğumun nüfus kağıdını nasıl çıkaracağım nasıl beraber olduğum kişiyle evleneceğim?bebeğimin baba adı kısmına onun adının yazılmasını asla istemiyorum...Hayatım birden altüst olduu nolur yardım edin bana yol gösterin...
Old 15-05-2008, 20:39   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk,

Boşanmanıza ilişkin karar kesinleşmediği için nüfusta hala evli görünmektesiniz.Karar tebliğe çıkarılıp temyiz hakkı kullanılmaz ise kesinleşme gerçekleşir.

Öncelikle boşanmış olduğunuz mahkemeye gidip, boşanma kararını tebliğe çıkartmanız gerekecektir.Kararı boşandığınız eşinizin adresine göndermeniz gerekir.Avukatlı bir boşanma davası gördü iseniz avukatına da tebliğ ettirebilirsiniz.Hiç bir şekilde adresini bilmiyorsanız, önce adres araştırması istenecek bundan da bir sonuç alınamazsa ilanen tebligat yapılacak tüm bunlar duruşmasız yazılacak bir dilekçe ile hakimden taleple olacaktır.(Adres araştırması ve ilanen tebligatı talep kısmı).

Bu konuda vakit kaybetmeyin.Eski eşinize ulaşabiliyorsanız onunla birlikte mahkeme kalemine giderek, kararı elden tebliğ alma ve aynı gün temyiz etmeleceğinizi bildirip kararı kesinleştirme durumunuz da vardır.

Kesinleşmeyen boşanma kararları NÜFUSA işlenmez.

Bunu yaptıktan sonra evlenebilirsiniz.

Bir avukattan hukuki yardım almanızda fayda vardır.Maddi durumunuz elverişli değil ise aklınızda bulunsun, bulunduğunz il Baro'sundan talebiniz halinde size avukat tayin edilecektir.

Saygılarımla.
Old 16-05-2008, 14:17   #3
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan aranızda fiili ayrılık mı var yoksa açmış olduğunuz bir boşanma davası var mı

Boşanma davası olmaksızın sadece fiili olarak ayrılmışsanız bu noktada çocuğun durumu karışık bir hal alacaktır. Bu durumda çocuğu nüfusa kaydetmek istediğinizde, ayrılıdığınız kişi baba hanesine kaydedilecektir. Bu da ilerde nesebin reddi davasına sebep olacaktır. Aranızda boşanma davası varsa da çocuğun bu şahıstan boşanmanızdan itibaren 300 gün içerisinde doğması durumunda benzer problemlerle muhatap olabilirsiniz. Acilen bir avukat yardımına başvurmanız sizin menfaatinize olacaktır.
Old 16-05-2008, 14:59   #4
Konuk

Soru

verdiğiniz cevaplara ve yol göstermenize teşekkür ederim avukatlı bir boşanma davası görülmüştü ben bu kararlaştırma işleminden sonra bebeğimin nüfus cüzdanını çıkarabilirmiyim onu kendi üstüme alıp baba adına kendi babasının adını yazdırabilirmiyimm
Old 16-05-2008, 20:11   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

İki sorunu çözmeniz gerekiyor;

1-Boşanmanızı kesinleştirmek,

2-Çocuğun nüfus kaydında gerçek babanın yer alması

Boşanmanın kesinleşmesi için her iki tarafın da kararı tebliğ alması ve 15 gün içinde temyiz etmemesi vey temyiz ederse de onanması gerekmektedir.

Bu tamamlandığında yeniden evlenebilirsiniz.

Çocuğun nüfus kaydı süreci biraz uzun ve yorucu olabilir.

Bunun nedeni yasanın bir erkekle evli olan kadının sadece eşinden çocuk doğrurabileceği görüşü doğrultusunda düzenlenmiş yasal mevzuattır.

Kural olarak kayıtlarda evli görünen kadının dünyaya getirdiği çocuğun babasının halen evli olduğu kişi olduğu kabul edilmektedir.

Burada biraz da doğan çocukların baba hanesinin boş kalmaması kalmaması ve baba soyadına sahip olması amacı da bulunmaktadır.

Boşanmanızın kesinleşmesi ile birlikte ilgili nüfus müdürlüğüne çocuğunuzun gerçek babası hanesine kaydı için başvursanız bile doğum tarihi bakımından önceki evlilik süresinde olduğu için önceki eşinizin hanesine kaydı yapılmaktadır/yapılacaktır.

Bu durumu değiştirme şansınız hemen hemen yok gibidir.
Belki bu başvuru öncesinde çocuğun ve babanın DNA testleri yapılıp aradaki soybağı evrakları ve beyanlar ile birlikte nüfus müdürlüğüne bildirimde bulunmanız,sizin beyan ve evraklarınızın dikkate alınarak kaydın yapılmasını talep etmeyiz deneyebilirsiniz.

Nüfus müdürlüğü bu evraklara rağmen eski eşinizin hanesine kayıt yaptığında çocuğun soybağını değiştirmesi sebebi ile şikayet edilebilirveya işlemin iptali yoluna gidilebilir.Uygulamada bu tür girişimler sonuçsuz kalıyor.

Kısacası kayıt önce eski eşiniz hanesine yapılacak,açılacak soybağının reddi davası ile çocuk ile eski eşiniz arasındaki hukuki ilişki yargı yolu ile çözülecek ve daha sonra gerçek baba,çocuğu tanıma yolu ile kendi hanesine kaydettirecektir.

Tüm aşamalarda bir avukatın hukuki yardımına başvurmanızı,mali durumunuz elverişli değil ise,bulunduğunuz yer adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi