Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Özel belgede sahtecilik suçunda belgeyi düzenleyen avukat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-07-2011, 21:30   #1
üye31284

Varsayılan Özel belgede sahtecilik suçunda belgeyi düzenleyen avukat

Merhabalar,

Avukat A müvekkilim B ye kendi müvekkili C nin 2006 yılında tamir edilmesi için bırakılmış ama teslim belgesi alınmamış bazı eşyaları için adi belge imzalatıyor. Yani şirket kaşesi yok, antetli kağıt değil...Alelade A4 kağıdı, bilgisayar çıktısı ve müvekkilimin ıslak imzası... Şirket hayır bizde yok o eşyalar deyince müvekkilimle irtibata geçiyorlar o yıllarda orada çalıştığını öğrenip ve rica ediyorlar...

C kişisi bu belgeyi hukuk mahkemesindeki bir davada delil olarak sununca da sahtecilik suçunun tüm unsurları müvekkilim aleyhine tamamlanıyor ve hakkında şikayet üzerine yargılama yapılıyor.

Ancak müvekkilim bu belgeyi, avukatın kendisine yasa dışı bir iş yaptırmış olabileceğini düşünmediği için imzalıyor. Aslında biraz da avukata olan güveninden boşluğuna geliyor.

C kişisi benim haberim yoktu sonradan düzenlendiğinden deyince hakkında kovuşturmaya yer olmadığı kararı veriliyor. A da C de bu işten kurtuluyor...

Ben davanın son karar celsesine gireceğim ve neredeyse HAGB kaarı verileceğine eminim. Karşı taraf hatta belki de biz de HAGB ye itiraz edip hükmü açıklattıracağız ilerde. Sonra da diğer kanun yollarına gideceğim.

Sorun şu ki yargılama aşamasında avukatın adı defalarca geçmesine rağmen hiç dinlenmemiş avukat. Sonuçta imzalamasa da belgeyi düzenledi. O da bu işin içinde. Ve ben başka savunmalarla birlikte avukatın sağladığı bu güvenden dolayı müvekkilimin TCK 30/ 4 ten yararlanmasını sağlamaya çalışacağım. Herhnagi biri olsa müvkkil bunu imzalamayacaktı, avukat olduğu için yanlış birşey olmayacağına güvendi.

Tabi avukatın düzenlediğini ispat sorunu var ama bunu ispatlayacağız tanıklarla...

Ama tabiki bir meslektaşım olması beni üzecek. Arayamam da...

Ne düşünüyorsunuz, hem dava hakkında hem de bu konuda...

Yani bu durum TCK 30 kapsamında değerlendirilebilir mi?
Old 28-07-2011, 21:46   #2
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Zeytinn
Merhabalar,

Avukat A müvekkilim B ye kendi müvekkili C nin 2006 yılında tamir edilmesi için bırakılmış ama teslim belgesi alınmamış bazı eşyaları için adi belge imzalatıyor. Yani şirket kaşesi yok, antetli kağıt değil...Alelade A4 kağıdı, bilgisayar çıktısı ve müvekkilimin ıslak imzası... Şirket hayır bizde yok o eşyalar deyince müvekkilimle irtibata geçiyorlar o yıllarda orada çalıştığını öğrenip ve rica ediyorlar...

C kişisi bu belgeyi hukuk mahkemesindeki bir davada delil olarak sununca da sahtecilik suçunun tüm unsurları müvekkilim aleyhine tamamlanıyor ve hakkında şikayet üzerine yargılama yapılıyor.

Ancak müvekkilim bu belgeyi, avukatın kendisine yasa dışı bir iş yaptırmış olabileceğini düşünmediği için imzalıyor. Aslında biraz da avukata olan güveninden boşluğuna geliyor.

C kişisi benim haberim yoktu sonradan düzenlendiğinden deyince hakkında kovuşturmaya yer olmadığı kararı veriliyor. A da C de bu işten kurtuluyor...

Ben davanın son karar celsesine gireceğim ve neredeyse HAGB kaarı verileceğine eminim. Karşı taraf hatta belki de biz de HAGB ye itiraz edip hükmü açıklattıracağız ilerde. Sonra da diğer kanun yollarına gideceğim.

Sorun şu ki yargılama aşamasında avukatın adı defalarca geçmesine rağmen hiç dinlenmemiş avukat. Sonuçta imzalamasa da belgeyi düzenledi. O da bu işin içinde. Ve ben başka savunmalarla birlikte avukatın sağladığı bu güvenden dolayı müvekkilimin TCK 30/ 4 ten yararlanmasını sağlamaya çalışacağım. Herhnagi biri olsa müvkkil bunu imzalamayacaktı, avukat olduğu için yanlış birşey olmayacağına güvendi.

Tabi avukatın düzenlediğini ispat sorunu var ama bunu ispatlayacağız tanıklarla...

Ama tabiki bir meslektaşım olması beni üzecek. Arayamam da...

Ne düşünüyorsunuz, hem dava hakkında hem de bu konuda...

Yani bu durum TCK 30 kapsamında değerlendirilebilir mi?

Sayın meslektaşım,

Belgeyi imzalatan kişinin avukat olmasından tutamak almak yoluyla bir TCK.m.30 uygulaması yapılmaz kanısındayım. Zira, hatanın "kaçınılmaz" olması gerekir. Burada kaçınılmaz bir hata olduğunü düşünmüyorum.

Savunmayı, belgenin içerdiği teslim olgusunun aksini ortaya koyacak delillere (dediğiniz gibi avukatın ve varsa diğüer ilgililerin dinlenmesine) dayandırmak lazım..

Bu arada, karar celsesi demişsiniz. Tanıklar ve avukat için dinleme yönünde ara kararı oluşturulmamış gibi algıladım. Öyle ise, bu sizin için riskli olabilir

Mutlaka duruşmadan önce yazılı talepte bulunun, lüzumunu ve toplanmasının tahkikat için kaçınılmaz olduğunu izah edin. Hakimin reddetme riskine karşı müteyakkız olun; CMK.m.206 ve 207'yi dikkate alın..

Saygılarımla..
Old 28-07-2011, 22:02   #3
üye31284

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Sayın meslektaşım,

Belgeyi imzatan kişinin avukat olmasından tutamak almak yoluyla bir TCK.m.30 uygulaması yapılmaz kanısındayım. Zira, hatanın "kaçınılmaz" olması gerekir. Burada kaçınılmaz bir hata olduğunü düşünmüyorum.

Savunmayı, belgenin içerdiği teslim olgusunun aksini ortaya koyacak delillere (dediğiniz gibi avukatın ve varsa diğüer ilgililerin dinlenmesine) dayandırmak lazım..

Bu arada, karar celsesi demişsiniz. Tanıklar ve avukat için dinleme yönünde ara kararı oluşturulmamış gibi algıladım. Öyle ise, bu sizin için riskli olabilir

Mutlaka duruşmadam önce yazılı talepte bulunun, lüzumunu ve toplanması tahkikat için kaçınılmaz olduğunu izah edin. Hakimin reddetme riskine karşı müteyakkız olun; CMK.m.206 ve 207'yi dikkate alın..

Saygılarımla..

Cevabınız için teşekkürler, tanıklar ve avukat hakkında dinlenmeleri için ara karar yok evet. Müvekkilim avukatı suçlayıcı olmamakla birlikte olayı anlatırken belgeyi işyerine avukatın bıraktığından, arkadaşlarının buna şahit olduğundan bahsetmesine rağmen mahkeme dinlenilmeleri için karar oluşturmamış. Müvekkilim dinlenilsinler diye özel bir talepte bulunmamış ancak mahkemenin resen karar vermesi gerekirdi, hukuk değil ceza davası bu...

Cevabınız için tekrar teşekkürler...
Old 28-07-2011, 22:12   #4
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Zeytinn
Cevabınız için teşekkürler, tanıklar ve avukat hakkında dinlenmeleri için ara karar yok evet. Müvekkilim avukatı suçlayıcı olmamakla birlikte olayı anlatırken belgeyi işyerine avukatın bıraktığından, arkadaşlarının buna şahit olduğundan bahsetmesine rağmen mahkeme dinlenilmeleri için karar oluşturmamış. Müvekkilim dinlenilsinler diye özel bir talepte bulunmamış ancak mahkemenin resen karar vermesi gerekirdi, hukuk değil ceza davası bu...

Cevabınız için tekrar teşekkürler...

Rica ederim.

Evet re'sen olabilir ama olmayabilir de, görüldüğü üzere.

Ceza mahkemesine de delil sunulabilir ve toplatılabilir.

Ceza muhakemesi bir kolokyum faaliyeti olduğundan müdafaa/müdafi bağımsız bir muhakeme süjesidir; yargılamayı hak ve yetkileri içinde yönlendirir ve olgunlaştırır...

Ceza muhakemesi sadece yargıcın çalıştığı; diğerlerinin seyrettiği bir muhakeme değildir.

Hadi kolay gelsin.
Old 28-07-2011, 22:24   #5
üye31284

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Rica ederim.

Evet re'sen olabilir ama olmayabilir de, görüldüğü üzere.

Ceza mahkemesine de delil sunulabilir ve toplatılabilir.

Ceza muhakemesi bir kolokyum faaliyeti olduğundan müdafaa/müdafi bağımsız bir muhakeme süjesidir; yargılamayı hak ve yetkileri içinde yönlendirir ve olgunlaştırır...

Ceza muhakemesi sadece yargıcın çalıştığı; diğerlerinin seyrettiği bir muhakeme değildir.

Hadi kolay gelsin.

Çok çok teşekkürler,

Haklısınız tabi ki hep resen olmayabileceği konusunda ama sonradan dahil olduğum ceza davalarımda tek seferde dahi, talep olmasa da, resen çağrıları görüp bu davada defalarca isimleri geçenlerin hiç çağrılmamasını garip buldum Zaten baştan itibaren avukatla görülen davalarda, resene gerek olmadan avukat tanık ve diğer delilleri sunar reseni beklemez...
Sonuçtan haberdar edeceğim...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi