Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

terditli talep iki davalı davalılardan birinin temyizden feragati ve zararın tahsili talebi,

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-01-2012, 20:28   #1
furugferruhzad

Varsayılan terditli talep iki davalı davalılardan birinin temyizden feragati ve zararın tahsili talebi,

Esas dava tapu iptali ve tescil bu mümkün olmadığı takdirde satış bedelinin iadesi.

A B'den satış vekaleti alıyor ve bu vekaletle B'nin taşınmazını rayiç bedelin çok çok altında bir rakama kardeşi C'ye satıyor.Bunu öğrenen B vekalet görevini kötüye kullandı tapuyu iptal edin bu mümkün olmaz ise taşınmazın gerçek değerini bana A ödesin diyerek dava açıyor ve dava vekalet görevinin kötüye kullanıldığı gerçekte satış olmadığı bu işlemin bağış olduğu vekaletnamede bağış yetkisinin de bulunmadığı kardeşe çok çok düşük bir bedel göstererek devrin yapıldığı bunun bile işlemin danışıklı olduğunu gösterdiğini gerekçe göstererek tapunun iptaline karar vermiştir.

1)Kardeş C(1.davalı) gelerek TEMYİZDEN FERAGAT dilekçesi vermiştir.

2)Diğer davalı A(2.davalı) ise hükmün temyiz edilmemesi sebebiyle iptali yapılan tapunun taşınmazının değeri kadar zararı olduğu gerekçesi ile mesleğe yeni başlayan bir meslektaşımıza avukatı aracılığı ile ilamsız takip yapmıştırA'nın temyizden feragat dilekçesi yok.Ancak tanık var.

Benim sormak istediğim burada A'nın zararı nedir?Bana göre bir zararı yok.B davasında vekilleri aracılığı ile terditli talepte bulunmuş ancak mahkeme tapunun iptaline karar vererek ikinci talebe ilişkin olarak bir değerlendirme yapmamıştır.Ona ait bir tapu iptal edilmemiş olduğu gibi kardeşinden satış sebebiyle aldığı ve B'ye ödemediği parayı rayiç bedeliyle ödemekle yükümlü falan da kılınmamıştır.Bana göre A/nın bir zararı yoktur,eğer ki mahkeme A için taşınmazın rayiç bedeli ni ödesin şeklinde bir hüküm kursaydı ve bu hüküm temyiz etmemiş olsaydı o zaman bu kararın bozulacağını ispatlamak koşulu ile bu miktar zarara uğradım diyerek dava açabilirdi.Ancak bu karar itibariyle kendisinin bir zararı yoktur.Diyelim ki A hükmü temyiz etseydi ve ben vekalet görevimi kötüye kullanmadım deseydi ve bunu da ispatlasaydı yargıtay hükmü bozsaydı yine de kardeşinin bir zararı olacaktı ve o da temyizden feragat ediyor durumu kabulleniyor.Sizce A/nın zararı nedir?Var mıdır?İlamsız takibe itiraz edelim mi?Burada A'nın zararı olsa olsa davanın reddi ile karşı tarafa ödemek zorunda kalacağı vekalet ücreti kadardır diye düşünüyorum ben,zaten o da dava konusu edilmemiş.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi