Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

patent hakkına tecavüz halinde malların toplatılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-12-2008, 16:14   #1
derya_

Varsayılan patent hakkına tecavüz halinde malların toplatılması

patent hakkına tecavüzün durdurulması,maddi-manevi tazminat davası ile birlikte taklit ürünlerin toplatılması da tedbir niteliğinde hukuk mahkemesinden istenebilir mi? istenebiliyorsa hangi maddeye istinaden bunu talep edebiliyoruz?
savcılıktan arama, el koyma kararı gerekir mi?
Old 02-12-2008, 16:38   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan derya_
patent hakkına tecavüzün durdurulması,maddi-manevi tazminat davası ile birlikte taklit ürünlerin toplatılması da tedbir niteliğinde hukuk mahkemesinden istenebilir mi? istenebiliyorsa hangi maddeye istinaden bunu talep edebiliyoruz?

Bundan 10 yıl kadar önce hukuk mahkemelerinden talep ediliyordu.

Alıntı:
savcılıktan arama, el koyma kararı gerekir mi

Artık savcılığa müracaat edilip, arama ve el koyma kararını sulh ceza mahkemesi vermektedir.
Old 02-12-2008, 16:45   #3
derya_

551 s.KHK137ye istinaden toplatma istenebileceği sonucuna vardım şahsen ama yine de danışmak istedim..
peki acaba "delil tespiti" ile birlikte "ihtiyati tedbir",tecavüzün durdurulması birlikte istenebilir mi?yoksa öncelikle tespit davası açıp,akabininde tecavüzün durdurulması ve tedbir talepli ayrı bir dava mı açmak icap eder?
Old 02-12-2008, 16:49   #4
sebastian

sulh ceza mahkemesinden karar alınıp alanında uzman bılırkışı ve kaçakçılık şb.'den alınacak polıslerle baskın yapılacak yere gıdılıp bılırkışıde baskın esansında taklıt ürün derse söz konusu kaçak ürünlere elkonulucaktır. Ardından hem tazminat davası hemde ceza davası açılacaktır.
Old 02-12-2008, 17:07   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan derya_
551 s.KHK137ye istinaden toplatma istenebileceği sonucuna vardım şahsen ama yine de danışmak istedim..
peki acaba "delil tespiti" ile birlikte "ihtiyati tedbir",tecavüzün durdurulması birlikte istenebilir mi?yoksa öncelikle tespit davası açıp,akabininde tecavüzün durdurulması ve tedbir talepli ayrı bir dava mı açmak icap eder?

Cevabımı okumadan yazdınız sanırım. Arama ve el koyma kararını tatbik ettirdiğinizde doğal olarak "delil tespitini" yapmış olursunuz. Toplanan mallar bir yediemine götürülür. İçlerinden genellikle 3 tane, yargılama aşamasında bilirkişi incelemesi için adli emanete alınır. Ceza davası süreci başlamış olur.

Öte yandan isterseniz hemen maddi ve manevi tazminat davanızı açabilirsiniz.

Alıntı:
Yazan avukat mustafa hacıoğlu
kaçakçılık şb

Ben karakol polisi, mali şube ve asayiş şubeden de tatbik ettirmiştim. Sadece kaçakçılık şube yetkilidir, şeklinde anlaşımasın diye açıklama gereği duydum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi