Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Şiddet Görüyorum, Savcılığa Başvurdum, Koruma Kararı Verilmedi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-08-2010, 11:58   #1
Konuk

merhaba ben de 5 yıllık evliliğimi, bitirme noktasına geldim eşim bana herkesin içinde şiddet uyguladı ve hakaret etti baroya adli yardım için başvurdum ama tazminat da talep edebilir miyim darp raporu aldım ve savcılığa şikayette bulundum ama uzaklaştırma falan almadı hala eve girip çıkıyor ve ben ailemle kalıuyorum 3 yaşında bir oğlum var ve çalışmıyorum yardımınız için şimdiden teşekkürler
Old 06-08-2010, 12:06   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Koruma kararı alınması için doğrudan bulunduğunuz yerdeki aile mahkemesi yargıcına başvurmanızı öneriyorum. Aile mahkemesi yargıcı, yasada sayılan ve gerekli gördüğü başka önlemleri alacaktır. Bu önlemlerden biri de tedbir nafakası bağlamaktır.

Savcılığa şikayetiniz sonucunda soruşturma başlatılıp başlatılmadığını öğrenebilirsiniz, takipsizlik kararı verildiyse karara itiraz edebilirsiniz. Ayrıca eşe karşı şiddet şikayet dahi gerektirmeden soruşturulması ve kovuşturulması gereken bir suçtur.

Boşanma davanızı açmaya karar verdiğinizde boşanma davasıyla birlikte maddi, manevi tazminat ve yoksulluk nafakası bağlanmasına karar verilmesini isteyebilirsiniz. Boşanma davanızda eşinizin sizi toplum içinde küçük düşürdüğünü, şiddet uyguladığını kanıtlamanız hem eşinizin kusurunu kanıtlamaya yarar hem de çocuğunuzun velayetinin size verilmesini istiyorsanız yargıcı bu konuda ikna etmenize yardımcı olur.

Baroya adli yardım için başvurunuz sonucunda bir avukat atandı mı, yoksa bir sorunla mı karşılaştınız?
Mutlaka bir avukattan destek almak gerekir, aksi takdirde hak kaybı yaşayabilirsiniz.
Saygılarımla
Old 06-08-2010, 12:07   #3
meltem2007

Darp edildiğine dair raporunuz ve savcılığa şikayetiniz var.Boşanma davası açtığınızda eşiniz sizin daha ağır kusurunuz olduğunu iddia ve ispat etmedikce eşinizden manevi tazminat alabilirsiniz.Savcılığa şikayet ettiğinizde Savcılık olayla ilgili olarak hem soruşturma dosyası açar hem de aile içi şiddet olduğu için dosyayı sizin talebiniz olmasa da Aile Mahkemesi Hakimliğine gönderir ve Aile Mahkemesi hakimliğince de Aileyi Koruma Kanunu hükümleri gereğince uzaklaştırmayı içerir tedbir kararı verilir.Bunun yapılmamış olması çok garip.Barodan avukat tayin edilince avukatınızdan bu konuda da yardım talep edin.Ayrıca kendiniz de Savcılık dosyasından konuyu takip edip gönderilmemişse dosyanın aile Mahkemesine gönderilmesini isteyebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi