Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocuğumu şiddetten korumak istiyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-01-2015, 18:20   #1
Konuk

Varsayılan Çocuğumu şiddetten korumak istiyorum

Merhaba . Eşim ile boşandık ve dosyamız yargıtay sürecinde. Eşim evliliğin genelinde şiddet uygulayan bir eş ve baba idi. Ben bu şiddetlerin tamaamını dosya kapsamında kanıtladığım halde ; karar ; normal ve olağan bir boşanma davasının kararı ile aynı verildi. Hatta tüm dosya kapsamını Adli tıp uzmanları ve mahkemenin kendi uzmanları da incelediler ve onlar da çocuğun fiziksel ve ruhsal gelişiminin sağlıklı bir şekilde daimliğinin sağlanabilmesi için bazı koşullar ve gerekli tedbirler altında şahsi ilişkinin kurulmasının çocuğun menfaati yönünde olacağına karar verdiler. Örneğin ; Yatılı olmaksızın, uzmanlar eşliğinde vs.
Sorum şu , elbette ki yerel mahkemenin verdiği karara itiraz ettim , saygım da var. Ancak ve ancak ortada henüz kendini dahi ifade edemeyecek küçük yaşta bir çocuğun can güvenliği ve sağlığının korunmasına yönelik yazılı kanunlarımız yok mu ? 6284 sayılı kanuna istinaden koruma kararı çıkarılabiliyor sa ; şiddet uygulayan baba ile çocuk arasında görüşme hususlarına ilişkin yazılı bir kanun yok mu ?
Old 02-01-2015, 23:11   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Çocuğunuzun menfaatleri tehlikedeyse ve şiddet görmesi muhtemelse Türk Medeni Kanunu ve Çocuk Koruma Kanunu gereğince aile mahkemesine başvurarak çocuğunuza kayyım atanması ve menfaatlerinin korunması için gerekli önlemlerin alınmasını isteyebilirsiniz.

Ayrıca 6284 sayılı kanun hükümleri sadece kadınlar için değil şiddet gören tüm aile bireyleri için uygulanır. Bu kanun kapsamında uzaklaştırma veya uzman eşliğinde kişisel ilişkinin kurulması gibi bir önlemin alınması istenebilir. Yerel mahkemenin kararı bu taleplerde bulunmanıza engel değildir.

Haklarınızı kullanırken bir avukattan yardım almanızı, mali durumunuz elverişli değilse bulunduğunuz yerdeki baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneririm.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi