Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hekimlik Mesleğine Hakaret - Gazete köşe yazısı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-12-2011, 23:38   #1
Av.Dr.Yahya DERYAL

Varsayılan Hekimlik Mesleğine Hakaret - Gazete köşe yazısı

Çok satan bir ulusal gazetenin köşe yazısında hekimlerle ilgili şu ifadelere yer verilmektedir.

"Anadolunun hekimlerle başı dertte. Allah eksikliğini vermesin ama ellerine de düşürmesin. Japonya'da hekim hasta ilişkilerini gördükten sonra bu ülkede naruz kaldığım hekim işkencelerini, aşağılamalarını daha bir fark ettim. Bu ülkede en çok darbeci askerlerden ve bir de hekimlerden çektik. Sorarsanız hekimler hastasını müşteri gibi görmek istemez deniyor. Peki fiilen nasıl görüyor? Maraba gibi. Kölesi gibi. Bütün şehirlerin en pahalı meydanlarında hekimlerin muayenehaneleri var. O muayenehanelerden yolunuz geçmeden ölseniz, yüzünüze bakmazlar. Ellerinde çaresizsiniz. Korkudan kekemeler, derdinizi ifade edemezsiniz. Kendilerini adeta yeryüzünde yürüyen "junior tanrı" gibi görüyorlar. Mübarekler insan değil, tanrı parçacıkları sanki".

Şimdi bu yazıda hekimlik mesleğine yönelik bir hakaret, bir aşağılama var mı? Bu nedenle herhangi bir hekimin dava açma hakkı olabilir mi?
Old 23-12-2011, 09:38   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Çok satan bir ulusal gazetenin köşe yazısında hekimlerle ilgili şu ifadelere yer verilmektedir.

"Anadolunun hekimlerle başı dertte. Allah eksikliğini vermesin ama ellerine de düşürmesin. Japonya'da hekim hasta ilişkilerini gördükten sonra bu ülkede naruz kaldığım hekim işkencelerini, aşağılamalarını daha bir fark ettim. Bu ülkede en çok darbeci askerlerden ve bir de hekimlerden çektik. Sorarsanız hkimler hastasını müşteri gibi görmek istemez deniyor. Peki fiilen nasıl görüyor? Maraba gibi. Kölesi gibi. Bütün şehirlerin en pahalı meydanlarında hekimlerin muayenehaneleri var. O muayenehanelerden yolunuz geçmeden ölseniz, yüzünüze bakmazlar. Ellerinde çaresizsiniz. Korkudan kekemeler, derdinizi ifade edemezsiniz. Kendilerini adeta yeryüzünde yürüyen "junior tanrı" gibi görüyorlar. Mübarekler insan değil, tanrı parçacıkları sanki".

Şimdi bu yazıda hekimlik mesleğine yönelik bir hakaret, bir aşağılama var mı? Bu nedenle herhangi bir hekimin dava açma hakkı olabilir mi?
Sayın HUKUKDOKTORU;

Elbette bu şekilde bir beyan karşısında her hekimin dava açma/suç duyurunda bulunma hakkı vardır ancak davanın lehe sonuçlanması/suç duyurusunun ardından ilgili yazının müellifi ve gazetenin yetkilileri hakkında dava açılması ihtimali zayıf görünüyor.

Zira, adli mercilerin olası bir başvuru karşısında söz konusu ifadeleri "eleştiri" sınırları dahilinde göreceğini düşünüyorum. İlgili kanun hükmünde "Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç kişiyle ihtilat ederek işlenmesi gerekir..." denmektedir.

Mesleğimiz ve meslektaşlarımız hakkında da hekimlere yapılan eleştiri/hakaretlerin belki daha fazlası yapılmakta ve dahi belirtmeliyim ki gazetedeki ifadeler bir hekimin tasvip edebileceği ifadeler değil. Ancak uygulamayı dikkate alarak yapılacak başvurudan sonuç alınmayacağı kanaatinde olduğumu ifade etmeliyim.

Saygılarımla..
Old 23-12-2011, 09:39   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan HUKUKDOKTORU

"Anadolunun hekimlerle başı dertte. Allah eksikliğini vermesin ama ellerine de düşürmesin. Japonya'da hekim hasta ilişkilerini gördükten sonra bu ülkede naruz kaldığım hekim işkencelerini, aşağılamalarını daha bir fark ettim. Bu ülkede en çok darbeci askerlerden ve bir de hekimlerden çektik. Sorarsanız hkimler hastasını müşteri gibi görmek istemez deniyor. Peki fiilen nasıl görüyor? Maraba gibi. Kölesi gibi. Bütün şehirlerin en pahalı meydanlarında hekimlerin muayenehaneleri var. O muayenehanelerden yolunuz geçmeden ölseniz, yüzünüze bakmazlar. Ellerinde çaresizsiniz. Korkudan kekemeler, derdinizi ifade edemezsiniz. Kendilerini adeta yeryüzünde yürüyen "junior tanrı" gibi görüyorlar. Mübarekler insan değil, tanrı parçacıkları sanki".

Hakaret değil, ağır bir "eleştiri" olduğunu düşünüyorum.
Old 23-12-2011, 10:19   #4
Admin

Sayın HUKUKDOKTORU,
Alıntı:
Yazan HUKUKDOKTORU
Şimdi bu yazıda hekimlik mesleğine yönelik bir hakaret, bir aşağılama var mı?
Neticede bir akademisyen olarak benden daha iyi bileceğinizi düşünüyorum ancak herkese sorduğunuz için naçizane fikir bildirme cesaretini buldum:

Ceza hukuku açısından bakarsak "hekimlik mesleğine" (veya bu bağlamda herhangi bir mesleğe) karşı hakaret edilebilmesini mümkün görmüyorum, kanunun lafzına bakarsak (".. kimseye ...") hakaret suçu kişiye karşı işlenir. Bu sözler eğer genel olarak hekimlik hakkında değil, hekim A hakkında yazılmış olsaydı, hakaret suçunun unsurlarını tartışabilirdik ancak mesleğe yönelik yazıldığında suç unsuru yoktur diye düşünüyorum.

Aksini kabul etsek dahi, olayda çoğunluğa yönelik bir genelleme var, bütüne yönelik değil. Yazarın yorumunun Türkiye'deki hekimlerinin hepsini değil, çoğunluğunu nitelediği oldukça açık.

Yaşadığımız çağda bu tip yorumları ifade özgürlüğü kapsamında görmemiz ve hemen dava açmayı düşünmek yerine, gülümseyerek karşılamayı öğrenmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu yorumum elbette bu ifadeden alınan hekimlere yönelik değil, aynı eleştiriyi her dizide gördükleri kötü avukat karakteri için dava açmayı düşünen hukukçu meslektaşlarım için de yapıyorum.

Resmin büyük parçasına odaklanırsak, herhangi bir meslekle ilgili toplumun bir kesiminde böyle bir "inanış" varsa, bunun dile getirilmesini hukuk eliyle cezalandırmaya çalışmanın bu inancı kuvvetlendirmekten başka bir işe yaramayacağını, bu eleştirilere sağduyulu ve pozitif bir tavırla yaklaşmanın sorunu çözme konusunda daha yapıcı bir adım olabileceğini düşünüyorum.

Bu bağlamda Sayın Dikici'nin bu yorumu eleştiri olmasına ben de katılıyorum ama ben eleştirinin "ağır" olduğunu da düşünmüyorum, sadece her eleştiri gibi subjektif.
Old 23-12-2011, 10:50   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Bence de bir düşünce açıklamasıdır. Hakaret olarak değerlendirilemeyeceğini düşünüyorum. Herkes kendi yaşadığı, gördüğü örneği anlatır. Genelleme yapması ise olması gerekene çağrıdır görüşündeyim.

Saygılarımla,
Old 23-12-2011, 11:43   #6
Av. Ali YILMAZKARA

Katılıyorum ağır eleştiri, subjektif görüş, hakaret yok, hedef alınan bir şahıs yok mesleği küçümseme yok, bir tür yakınma olarak değerlendirilebilir.

"Forum adminleri (ownerları) kullanıcılara zulmediyor Türkiye'de" desem Sevgili Adminimiz de bana dava açabilir mi?
Old 23-12-2011, 11:54   #7
favilla

Bence burada eleştiri sınırı aşılmıştır; hakaret vardır . Alenen işlenmesi nitelikli hal olarak göz önünde bulundurulacaktır; ancak davanın akıbeti ne olur bilemiyorum. Bu konuda Yargıtay kararlarına bakmak gerekir.
Old 23-12-2011, 15:09   #8
Av.Dr.Yahya DERYAL

“Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret edilmesi halinde suç, kurulu oluşturan üyelere karşı işlenmiş sayılır”(TCK.m.125/5) hükmü burada uygulama imkanı bulabilir mi?
Old 23-12-2011, 15:17   #9
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan HUKUKDOKTORU
“Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret edilmesi halinde suç, kurulu oluşturan üyelere karşı işlenmiş sayılır”(TCK.m.125/5) hükmü burada uygulama imkanı bulabilir mi?
Uygulama imkanı bulamaz zira sorunuzda belirttiğiniz ifadelerde genel anlamda hekimlerle ilgili bir isnatta bulunulmuş, hekimlerden müteşekkil bir kurul hedef alınmamıştır.
Old 23-12-2011, 15:20   #10
Av. Ali YILMAZKARA

Bence belirttiğiniz spesifik bir hüküm o yüzden bu olayda uygulama imkanı bulamaz diye düşünüyorum.
Old 24-12-2011, 00:22   #11
Av.Dr.Yahya DERYAL

Kısa sürede çok güzel ve tatminkar cevaplar aldım. Katkı sunan tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim. Ukalalık saymazsanız, aşağı yukarı benzer şeyleri düşünüyordum. Bana verdiğiniz teyid, kendime güvenimi artırdı. Minnet ve şükranlarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi