Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kira sözleşmesi yok ve kiracıkira parasını ödemiyor.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-05-2009, 14:55   #1
Av.Arzu Erkan

Dikkat Kira sözleşmesi yok ve kiracıkira parasını ödemiyor.

Herkese selamlar.Müvekkilim ve kiracı arasında yazılı bir kira sözleşmesi yok ve kiracı kira parasını ödemiyor.Müvekkilim kira alacağı için kiracıdan senet almış bunu icraya koyacağım.İhtiyati haciz talep edeceğim ne yapmam gerkiyor.Aynı zamanda kiracıyı taşınmazdan çıkartacağız hangi davayı nerede açmalıyım? Yardımlarınız için teşekkürler.İyi çalışmalar...
Old 12-05-2009, 15:45   #3
lawyer_721

Alıntı:
Yazan Av.Arzu Erkan
Herkese selamlar.Müvekkilim ve kiracı arasında yazılı bir kira sözleşmesi yok ve kiracı kira parasını ödemiyor.Müvekkilim kira alacağı için kiracıdan senet almış bunu icraya koyacağım.İhtiyati haciz talep edeceğim ne yapmam gerkiyor.Aynı zamanda kiracıyı taşınmazdan çıkartacağız hangi davayı nerede açmalıyım? Yardımlarınız için teşekkürler.İyi çalışmalar...

1-ihtiyati haciz kararı için asliye hukuk mahkemesine başvurmanız gerekiyor. alacağın %15 teminatı karşılığında muhtemelen ihtiyati haciz kararını verir. ihtiyati haciz isterken "bütün taşınır, taşınmaz, hak ve alacakları" (aklınıza ne geldiyse artık) yazmayı unutmayın. ondan sonra icra takibinizi yaparsınız. icra takibi kambiyo senetlerine dayandığı için borcun sebebini belirtmeye de gerek yoktur.
2-kiracıya öncelikle ihtarname çektikten sonra kira tahliye davası açmalısınız.
saygılarımla
ben mesajımı yazarken, bir meslektaşım ilgili link'i vermiş. baktım detaylı açıklama var
Old 13-05-2009, 08:46   #4
Av.Arzu Erkan

Dikkat tahliye konusunda kafamda hala soru işaretleri var?

Müvekkilim senetleri kira ödenmediği için almış daha önce alınmamış, önceki kira borçları için almış. İhtiyati haciz konusunda ne yapmam gerektiğini anladım ama tahliye konusunda kafam karıştı? Neye dayanarak tahliye etmeliyim arada yazılı bir kira sözleşmesi yok.Lütfen yardım...
Old 13-05-2009, 09:10   #5
HakiMavi

Kira sözleşmelerinin yazılı olarak düzenlenmesi Borçlar Kanunu'na göre şart değildir. Sözlü olarak da kira sözleşmesi düzenlenebilir. Siz bence ilk olarak ödenmeyen bütün kira bedellerini icra takibine koyun örnek no 13 hazırlayarak. Borcun sebebi olarak da şu tarihli sözlü kira sözleşmesi deyin. 30 gün içinde ödemezse tahliye hakkınız doğar. Eğer itiraz ederse, itirazın iptali davası açıp tanıklarla kiracılığı ispat edebilir ayrıca %40 icra inkar tazminatı da alabilirsiniz. Bence süre yönünden bir sıkıntı yoksa senetlere dayanarak takip yapmayın. Kolay gelsin.
Old 13-05-2009, 09:58   #6
Av.Arzu Erkan

Varsayılan Noterden ihtara gerek var mı?

Noterden ihtara gerek var mı? yoksa senetleri icraya verdikten sonra mı bu 30 günlük süre başlıyor? Ya kusura bakmayın belki sorularım size çok kolay gelebilir ama daha yeniyim v uygulamada sıkıntı yaşıyorum cevanınız için teşekkürler
Old 13-05-2009, 10:05   #7
HakiMavi

Noterden ihtara gerek yok. Senetleri takibe koymanıza da gerek yok. Çünki senetlere dayanarak takip yaparsanız, tahliye hakkı elde edemezsiniz. Yukarıda izah ettiğim şekilde sözlü kira sözleşmesi yapıldığını belirterek 13 örnek ödeme emri düzenleyip borcun sebebi bölümüne şu tarihli sözlü kira sözleşmesi derseniz, ödeme emrinin tebliğinden itibaren itiraz olmazsa 30 gün sonrasında tahliye edebilirsiniz. 7 gün içerisinde itiraz da olmazsa hacze gidebilirsiniz. İtiraz olursa itirazın iptali için dava açarsınız, dava açarsanız %40 icra inkar tazminatı istemeyi unutmayın. Davada da kiracılığı tanıklarla ispat edebilirsiniz. Kolay gelsin.
Old 13-05-2009, 11:10   #8
Av.kerami ÖZDEMİR

dEĞERLİ MESLEKTAŞIM bana göre en kolay yol örnek no:13 ödeme emri göndermek ve süresinde para ödenmez ise icra hukuk mahkemesinden tahliye istemektir
Old 13-05-2009, 11:28   #9
lawyer_721

Alıntı:
Yazan Av.Arzu Erkan
Noterden ihtara gerek var mı? yoksa senetleri icraya verdikten sonra mı bu 30 günlük süre başlıyor? Ya kusura bakmayın belki sorularım size çok kolay gelebilir ama daha yeniyim v uygulamada sıkıntı yaşıyorum cevanınız için teşekkürler
icra takibi için elbette noterden ihtar göndermenize gerek yok. ancak tahliye davası (en son 4 yıl önce açmıştım, meslekte açtığım ikinci davamdı, tıpkı sizin gibi çok araştırmıştım) hatırladığım kadarıyla ihtiyaç sebebiyle tahliye davası açmadan önce; falan (bir yıl öncesinin)tarihte aramızda yaptığımız kira sözleşmesi süresi falan tarihte dolmaktadır.falan tarihe kadar evi tahliye etmeniz ile birikmiş kira bedeli ...tl tebliğatın elinize ulaştığı tarihten itibaren 7 gün içinde ödemeniz ihtar olunur. ihtarnameye itiraz etmediğinde kira başlangıç tarihi ihtarnamede beliritlen tarih olarak kabul edilir. o zaman mesleğimdeki ilk davamı da kazanmıştım. ama kira tahliyesiyle ilgili bilgilerim eksik olabilir. başarılar
Old 13-05-2009, 14:38   #11
Av.Arzu Erkan

Dikkat çok teşekkür ederim.

cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Borçluya pazartesiye kadar mehil verdik eğer ödemezse gerekeni yapacağım. İyi ki varsınız....
Old 13-05-2009, 19:23   #12
lawyer_721

Alıntı:
Yazan Av.Arzu Erkan
cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Borçluya pazartesiye kadar mehil verdik eğer ödemezse gerekeni yapacağım. İyi ki varsınız....
iyi ki sen de aramıza katıldın. merak etme 1-2 yıla kadar avukatlık mesleğinde her şey sana çok daha kolay gelecek. kira tahliye davası açmak için zamanında ben de çok zorlanmıştım mesleğinde başarılar dilerim.
Old 15-05-2009, 13:26   #13
Av.Arzu Erkan

Mutlu teşekkürler....

İnşallah ben de görevini layıkıyla yapmaya çalışan bir avukat olurum, elimden gelenin fazlasını yapmaya gayret ediyorum... İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi