Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mirasın Denkleştirilmesi- Islah

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-04-2007, 17:07   #1
Av. Rahşan KÜPELİ

Varsayılan Mirasın Denkleştirilmesi- Islah

Merhaba,
Mirasın denkleştirilmesi davası açarak murise ait taşınmazın terekeye iadesini istedik. Ancak toplam 6 mirasçı olmasına rağmen üçü için bu davayı açabildik. Davada ispat sorununu hallettik ve taşınmazın alım tarihindeki, ölüm tarihindeki ve dava tarihindeki değeri tespit edildi. Benim sorum;
Biz davayı pilot olarak açmıştık. Bu durumda davayı ıslah ederken taşınmazın hangi tarihteki bedeli göz önüne alınacak ve tüm taşınmaz bedeli üzerinden mi yoksa davacı mirasçıların payı oranında mı harç yatırmamız gerekiyor?
Şimdiden ilgilenen meslektaşlarıma teşekkür ederim. İyi çalışmalar
Old 16-04-2007, 17:22   #2
Av.Bilgen Savaş

İştirak halinde hissedarlık olduğundan tüm mirasçıların muvafakatini almak ya da terekeye ortak bir temsilci tayin ettirmek gerekecektir. Bu nedenle terekeye iade isterken, kanımca dava tarihindeki değeri ile birlikte müvekkilleriniz mirasçıların hisseleri oranında istemek daha makul olacaktır.
Başarılar dilerim.
Old 16-04-2007, 20:58   #3
Yücel Kocabaş

1.Miras bırakanın ölüm tarihi itibariyle hangi MK .yürürlükte ise onun hükümleri uygulanır.
743 sayılı MK.nun 607 inc
i md. göre mirasın açıldığı (ölüm tarihi) gündeki değerler dikkate alınır.
Yeni TMK nun 673 md.si ise değerlendirme tarihinde değeri esas almaktadır. Değerlendirme tarihi iade davasının açılış tarihidir.
Islah edilen dava ilk davanın devamı niteliğinde olduğundan bana göre ilk davanın açılış tarihi değerlendirmede esas alınmalıdır.
2. Davacılar iade davası sonucu payları kadar hak kazanabileceğinden , dava değeri de davacıların payına düşen miktara uygun olmalıdır.
Diye düşünüyorum.

Saygılarımla.
Old 05-01-2012, 11:07   #4
ötüken66

Varsayılan miras denkleştirme mi kadastro mu?

ben müsadenizle soruya ek soru yapmak istiyorum.
müvekkil mirasçı adına kardeşinin 2b arazisine kadastroda tesbite itiraz davası açtık.
'babadan kalma ortak yer ama tamamı kardeşe yazılmıştır ve bu yanlıştır' diye .
karşı taraf önce sıfırdan benim adıma dedi
sonra duruşmada babadan kalma mirastır ancak fiili taksim-paylaşma var dedi.
soru: ben şimdi miras denkleştirme davası açabilr miyim?.
açarsam davamı inkar olur mu. şu anki davama bir zarar getirir mi?.
saygılarıma. şimdiden teşekkürler.
Old 17-03-2021, 14:09   #5
Berna2563

Ben stajyer avukatım. Sorumu cevaplayabilirseniz çok memnun olurum. Mirasta denkleştirme davasında denkleştirme hesabı nasıl yapılıyor? Malın hangi andaki değerine göre iade yapılıyor? Kanunda denkleştirme tarihi esas alınır ifadesi var, denkleştirme anı mahkeme kararına en yakın an değil midir? Mirasçıların yasal miras payını bulmak içinse ölüm tarihindeki değeri esas alıyoruz. Bu durumda hesaplama yapılırken bu değerler nasıl kullanılıyor ve nasıl hesaplama yapılıyor? Şimdiden teşekkürler.
Old 19-03-2021, 11:15   #6
Yücel Kocabaş

Mirasbırakanın mal varlığı ölüm tarihindeki değerine göre hesaplanır. Denkleştirme ise TMK.nun 673.m. göre denkleştirme anındaki değere göre yapılır.

Önceki cevabımda Prof.Dr.Gökhan Antalya'nın açıklamalarına dayalı olarak ,"denkleştirme anının" iade davasının açılış tarihi olduğunu bildirmiştim. Buna karşın Prof.Dr. Ahmet Kılıçoğlu denkleştirme anının" keşif tarihindeki değer olduğunu" ifade etmektedir. (Miras Hukuku,2015,sh:473). Yargıtay 14.HD.si 12.10.2020 T. 2016/16063 E.2020/6071 K. sayılı kararın da"denkleştirme konusu malın karar tarihine en yakın tarihteki değerinin tespitinin gerekeceği" bildirildiğinden önceki cevabımdaki tarifimi, sizin de ifade ettiğiniz gibi " denkleştirme anı mahkeme kararına en yakın olan tarihtir." şeklinde düzeltiyorum.

Mirasbırakanın "denkleştirme konusu mal dışında kalan " malvarlığının değerlendirilmesinde ölüm tarihi esas alınacak , "denkleştirme konusu malın değeri " ise, karara en yakın tarihe göre hesaplanarak davacıya miras payı oranında verilecektir. Diye düşünüyorum.
Old 19-03-2021, 13:51   #7
Berna2563

Sayın meslektaşım, öncelikle teşekkür ederim. Bu hesapla öncelikle tereke mevcudunu hesaplayacağız. Davalının miras payını hesapladıktan sonra denkleştirme konusu malın değerinden miras payını mahsup edip geri kalan değeri mirasçılar arasında paylaştırıyor muyuz yoksa başka yöntemi var mıdır? Saygılarımla.
Old 19-03-2021, 16:30   #8
Yücel Kocabaş

Alıntı:
Yazan Berna2563
Bu hesaplamada öncelikle tereke mevcudunu hesaplayacağız. Davalının miras payını hesapladıktan sonra denkleştirme konusu malın değerinden miras payını mahsup edip geri kalan değeri mirasçılar arasında paylaştırıyor muyuz yoksa başka yöntemi var mıdır?

Hesaplamada belirttiğiniz yöntem uygulanır. Başka bir yöntem yoktur. Önceki cevabımın hesaplama yönünden ayrıntısına girersek;
TMK. 671'e göre " geri verme yükümlülüğünde olan mirasçı dilerse aldığını aynen geri verir, dilerse payından fazla olsa bile değerini miras payına mahsup ettirir " Geri verme borçlusu mirasçı ,mahsuben denkleştirme şıkkını tercih ettiği takdirde, denkleştirme konusu malın "denkleştirme anındaki" değeri terekeye eklenir. Toplam değer üzerinden miras taksimi yapılır.
Denkleştirme konusu malın değeri geri verme borçlusu mirasçının miras payından mahsup edilir . Geri verme borçlusunun miras payını aşan kısım varsa bu kısım davacı mirasçılar arasında payları oranında paylaştırılır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi