Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

'benim sütüm' , 'benim yoğurdum' şeklindeki ibarelen marka olarak kullanımına dair yargıtay kararı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-05-2011, 14:30   #1
demester

Varsayılan 'benim sütüm' , 'benim yoğurdum' şeklindeki ibarelen marka olarak kullanımına dair yargıtay kararı

sayın meslektaşlarım acil olarak bir yargıtay kararı aramaktayım
konu: 'benim sütüm' , 'benim yoğurdum' şeklindeki ibarelerin marka olarak kullanıldığını bilmekteyiz ve fakat bu şekli ibarelerin marka olabileceğine dair kararı bulmakta zorlanmaktayım.yardımcı olursanız sevinirim..
şimdiden teşekkürler
Old 30-05-2011, 15:01   #2
Admin

Bahsettiğiniz ibarenin 556 S.lı KHK 5. maddesindeki "ayırt edicilik" unsuruna sahip olmadığı düşüncesindeyim, bu açıdan bana göre marka tescili yapmak mümkün gözükmüyor. Meslektaşlarımız bu doğrultuda veya aksi yönde Yargıtay kararı sunacaktır mutlaka ama bu sırada TPE'nin sitesinden online marka incelemesi yapabilirsiniz:
http://online.tpe.gov.tr/trademark/s...MSearchServlet
Arama formunda Marka Adı kısmında "benim" yazıp " ile başlayan " ı seçerseniz benim sözcüğü ile başlayan pekçok marka başvurusu görebilirsiniz. Bunların bir kısmı da büyük firmaların başvuruları. Ancak bu başvuruların içine girip tek tek incelediğinizde hepsinin "tescil tarihinin" boş olduğunu farkedeceksiniz. Bu da başvurunun TPE tarafından reddedildiği ve daha sonra da başvuru sahibinin diğer hukuki yollardan bunun aksi yönde bir karar çıkartamadığını gösteriyor. Tescil edilmiş istisnai bir marka bulabilirmisiniz bilemiyorum ama benim baktıklarımın hiçbiri tescil edilememişti.
Old 30-05-2011, 19:19   #3
tiryakim

Sayın Admin ; Verdiğiniz Link Hatalı ...
Bilginize
Old 30-05-2011, 19:28   #4
Admin

Alıntı:
Yazan tiryakim
Sayın Admin ; Verdiğiniz Link Hatalı ...
Bilginize
Aslında link doğru ama tpe'nin sitesi kendi üzerinden geçmeden doğrudan linkin ziyaret edilmesine (her nedense) izin vermiyor.

Şu şekilde tarif edeyim:
1- TPE online işlemler sayfasını ziyaret ediniz:
http://online.tpe.gov.tr/web/index.html

2- Ortadaki Marka sütünunun altındaki ARAŞTIRMA linkine tıklayınız.

Bu sayfa benim yine yukarıda verdiğim linki açacak ama tpe sitesi üzerinden geldiğiniz için sayfa sorunsuz açılacaktır. (diye umuyorum)
Old 30-05-2011, 19:41   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan tiryakim
sayın meslektaşlarım acil olarak bir yargıtay kararı aramaktayım
konu: 'benim sütüm' , 'benim yoğurdum' şeklindeki ibarelerin marka olarak kullanıldığını bilmekteyiz ve fakat bu şekli ibarelerin marka olabileceğine dair kararı bulmakta zorlanmaktayım.yardımcı olursanız sevinirim..
şimdiden teşekkürler

Yani şöyle:

Alıntı:
Başvuru No Koruma Tarihi Marka Marka Sahibi Nice Sınıfları
2010/15430 10.03.2010 babymix benim sütüm SÜTAŞ SÜT ÜRÜNLERİ ANONİM ŞİRKETİ (99312) 29 / 30 / 32 /
2011/28932 07.04.2011 benim pınar'ım, benim tercihim, benim sütüm PINAR SÜT MAMÜLLERİ SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ (16322) 99 /*
2009/37221 13.07.2009 benim sütüm DANONE TİKVEŞLİ GIDA VE İÇECEK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ (152627) 29 / 30 / 32 /
2010/05671 30.01.2010 benim sütüm TAHSİLDAROĞLU SÜT ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ (53173) 29 /
2009/65928 11.12.2009 danino benim sütüm COMPAGNIE GERVAIS DANONE (4813) 29 /
2009/13376 18.03.2009 ezine çiftliği "benim sütüm" tahsildaroğlu şekil TAHSİLDAROĞLU SÜT ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ (53173) 29 /
2009/13375 18.03.2009 tahsildaroğlu "benim sütüm" şekil TAHSİLDAROĞLU SÜT ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ (53173) 29 /
* Sınıflandırma yapılmadığı için geçici olarak 99 kodu verilmiştir. Marka uzmanları tarafından sınıflandırma yapıldığında mal ve hizmet sınıfları talep ettiğiniz şekilde görülecektir.

Old 31-05-2011, 09:32   #6
Admin

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Sayın Dikici'nin örnek verdiği sayfanın üstünde yer alan DOSYA DURUMU bağlantısına basarsanız başvurunun durumu ile ilgili daha detaylı bilgi de alabilirsiniz.

Ancak yukarıda belirttiğim gibi zaten "Tescil Tarihi" kısmının boş olması marka tescilinin yapıl(a)madığı anlamına geliyor. Bu başvuruların yeni tarihli olanlarında henüz işlemler devam ediyor olabilir ancak eski tarihli olanları incelerseniz, hemen hepsinde başvurunun reddedildiği görebilirsiniz. Yine çoğunda red kararına itiraz edildiği ancak itirazın da reddediliği yazılı. Bilindiği üzere bu durumda başvuru sahibinin mahkemeye gitme hakkı var ve başvuların bir kısmında bu yol kullanılmamış olsa dahi, bazı başvuru sahiplerinin bu yolu da denemiş oldukları muhakkak ve tescil edilmiş başvuru olmadığına göre (en azından ben rastlamadım), yargı da itirazı kabul etmemiş olarak yorumlayabiliriz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi