Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

nafakada miktar belirtilmemiş olması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-10-2007, 14:13   #1
Defi-Def

Varsayılan nafakada miktar belirtilmemiş olması

Öncelikle herkese iyi çalışmalar diliyorum. Sorunumu ise aşağıda kısaca aktarmaya çalıştım:
Açılmış olan boşanma davasında davalı vekilliğini üstlendim. Dava bana nerede ise son anda geldiği için biraz alalacele hazırlık yapmak zorunda kaldım, yarın ise ilk duruşması yapılacak. Öncelikle davacı eşin kusurlu davranışarı nedeni ile (somut deliller ile açıklanarak) davanın Reddini talep ettim ancak aynı zamanda mahkeme ayrı kanaatte ise diyerek dava tarihinden geçerli olmak üzere uygun görüleck tedbir nafakasına ve boşanma halinde yoksulluk nafakası olarak devam etmesine ve ayrıca davalı eş lehine manevi tazminata karar verilmesini talep ettim (dilekçede olduğu şekilde aktardım).
Taleplerime uygun dayanak Yargıtay kararları bulmak ile birlikte nafaka ve manevi tazminat taleplerimde daha doğrusu hiç bir talebimde rakam belirtmemiş olmamın doğru (ya da uygun) olup olmadığı konusunda sorun yaşıyorum.
Durumun aciliyeti de göz önüne alınarak yardımcı olacak meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

Old 30-10-2007, 14:25   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Eylem

Tedbir nafakasının tarafların kusuru ile ilişkisi yoktur.Hakim tarafından gerekli hallerde res'en tedbir nafakasına dahi hükmedilebilir.Bu nedenle miktar bildirilmemiş olması ,tedbir nafakası kararına engel değildir.Fakat bu miktarı açıklamama önerisi olarak düşünülmemelidir.

Fakat dava sonunda hükmedilecek yoksulluk nafakası,maddi ve manevi tazminat için hem kusur önemlidir hem de miktarın açıklanması gereklidir.

Eğer dilekçenizi miktar belirtmeden vermiş bulunuyorsanız duruşmada eksikliği tamamlayabilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 30-10-2007, 14:39   #3
Defi-Def

Sn. Kayar öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim.
Ben rakam konusunda özellikle bildirmemek doğru mu olur yoksa usuli bir eksiklik mi oluşur diye tereddüt edttim. Zira asıl olarak davanın Reddini talep ediyoruz ancak yargılamanın seyrine göre diğer taleplerimi terditli olarak sundum. Yoksulluk nafakası vs. dava süresince istenebilir olduğundan cevap dilekçemde bunları istemkle birlikte rakam belirtmemiş olmanın usuli bir eksiklip olup olmayacağı konusunda netleşemiyorum.
Old 30-10-2007, 14:41   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Davanın reddini talep etmek,davanın kabulü haline değerlendirilecek olan taleplerin miktarını açıklamaya engel değildir.

Miktar açıklamak kabul anlamına gelmeyecektir.Siz yazmassanız duruşma hakimi açıklama isteyecektir.

Yani miktarı bildirmek gerekir)
Old 30-10-2007, 14:55   #5
avbf

Boşanma davasında tazminat ve nafaka miktarını cevap dilekçesinde açıklamamak usuli bir eksiklik değildir.Dava karara bağlanıncaya kadar her aşamada nafaka ve tazminat miktarlarının açıklayıp, talep edebilirsiniz.
Old 30-10-2007, 15:19   #6
Defi-Def

Sn. Kayar ve Sn.avbf yardımlrınız için teşekkür ediyorum.
Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi