Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Taraf Olunmayan Icra Dosyasina Vekalet Nasil Sunulur?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-02-2024, 13:21   #1
Av.YALCINHUKUK

Varsayılan Taraf Olunmayan Icra Dosyasina Vekalet Nasil Sunulur?

Alacaklı olduğumuz bir icra dosyasında borçlu için maaş haczi talep ettik ve gördük ki bizden önce bir maaş haczi zaten varmış borçlunun maaşında. Biz 2. sırayı almış olduk. Ancak ilk maaş haczinin muvazaalı olduğunu düşünüyoruz ve o icra dosyasını ayrıntılı incelemek istiyoruz (ileride açacağımız muhtemel dava için) . İcra memuru sözlü olarak sadece taraf isimlerini verebildi. Vekalet nasıl sunabilirim?
Old 22-02-2024, 19:36   #2
Av. Hatun Olguner

Merhabalar.

Dairede inceleme imkanınız yok mu?

Bir bosanma davasında müvekkilime hükmedilen tazminatlari tahsil etmek üzere açtığım icra takibini akamete uğratmak ve kıdem tazminatını almamizi engellemek için borçlu ese karşı açılan muvazaalı takibin iptalini asliye hukuk mahkemesinden istemiştim. Dava tasarrufun iptali olarak görüldü ve aciz vesikasini dosyaya sunarak davayı kazandık. Sonuçta borçlunun kıdem tazminatında alacagi tahsil ettik.
Old 22-02-2024, 22:21   #3
Av. Hatun Olguner

Eğer kanıtlama imkanınız varsa muvazaalı icra takibi aynı zamanda kamu kurum ve kuruluşlarını aracı kılarak dolandırıcılık suçunu oluşturduğundan savcılığa sucduyurusunda da bulunabilirsiniz.
Bknz. Y.11. CD 2006/2432 esas
2008/2863 karar

Bknz. Yargıtay 15. CD 2017/6844 esas. 2019/9778 Karar
Old 23-02-2024, 18:25   #4
av.metehanaydın

1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 46. Maddesinin 2. Fıkrasında “avukat ve stajyer vekaletname olmaksızın dava ve takip dosyalarını inceleyebilir. Bu inceleme isteğinin ilgililerce yerine getirilmesi zorunludur.” hükmü yer almaktadır. fakat bu inceleme konusu son zamanlarda fiziki dosya yapılmaması nedeniyle biraz karıştı. eğer icra dairesine gidip dosyayı incelemek istediğinizi belirtirseniz sizin için gerekli altyapıyı oluşturmak zorundalar. Daha önce icra dairesinin müdürü ile bir tartışmamız oldu. Fiziki bir dosya olmadığı için benim inceleme yapamayacağımı söylediler bende dosyadaki evrakların çıkartılarak incelenmek üzere tarafıma verilmesini ya da bir bilgisayarın inceleme yapmak için tarafıma tahsis edilmesini istedim. Ufak bir gerginlik yaşadık ama sonucunda bu talebimi yazılı olarak dosyaya sundum ve resmi bir red istedim. Eğer talebimi reddetseydi kendisini savcılığa şikayet etmeyi düşünüyordum. Muhtemelen kendisi de aynı şeyi düşündü ve bir memurun bilgisayarında memurun uyap portalı ile dosyayı açarak dosyayı inceledim. Uyaptan dosyaya 3.kişi olarak vekalette sunabilirsiniz tabi ama kaydınız yapılır mı bilemiyorum.
Old 24-02-2024, 23:30   #5
Av. Hatun Olguner

İcra müdürünün 3. Kişi vekili olarak sizi kaydedip etmeyeceği konusunda ben de tereddutluyum. En garantisi daireye gidip dosyayı incelemeniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi