Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanmadan sonraki çocuk ile ilgili özel durumum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-08-2009, 10:57   #1
Konuk

Varsayılan Boşanmadan sonraki çocuk ile ilgili özel durumum

Merhaba,
Ben geçen sene ayrıldım.Ayrılma aşamasında ve ayrıldıktan sonra babası kızımı hiç görmedi.Nafakasını ödemedi.Görmesi için araya giren insanları kovdu ve ilkokulda tenefüs arasında görürüm inşallah gibi tuhaf haberler gönderdi.Kızım henüz bir yaşında bu arada.Doğumdan hemen sonra ayrıldım.
Dün kızını bir doktor eşliğinde görmek istediğini yazmış.Mümkünse ben olmayacakmışım,birkaç isim belirtmiş onlar kızı yanına getirecekmiş.Evime yaklaşmazmış vs vs..Yoksa başka türlü görmezmiş.Doktorun kim olduğunu kızımla ne gibi bir çalışma yapacaklarını sordum.Yanımda getirdiklerim seni bağlamaz gibi bir cevap aldım.Biz ayrılırkende babasıdır eksik kalmasınlar diye haftasonları babaya verdim.sabah 10 dan akşam 5'e kadar,şu yaşa kadar evinde şu yaşından sonra dışarıda gibi maddeler koymadım.Aklıma gelmedi.Ama bu adam zaten bir senedir ilgilenmiyor,psikolojisi bozuk,çocuğunu doğuran,bakan,geçindiren anneyide hiç takmıyor.Çocuk nasıl bakılır ne yer ne içer bilmez.Ben bebeğimi ona vermek istemiyorum.Gelip evde görsün istiyorum.

Ne yapabilirim?
Lütfen yardım edin gelip alacağı gün yaklaştıkça uykularım kaçıyor...
Old 18-08-2009, 17:26   #2
Av.Suat Ergin

Boşanma kararında çocukla kişisel ilişki ne şekilde düzenlenmiş?
Old 18-08-2009, 17:28   #3
üye8180

Sayın Konuk, boşanma kararı ile birlikte velayet hakkında karar verilmiş olmalı. Velayet size mi bırakılmış ?

Velayet size bırakılmış ise, çocuğunuz ile babası arasında şahsi ilişki kurulması hakkında karar verilmiş olmalı.

Bu hususlar hakkında açıklama yapmanızı bekliyorum.
Old 19-08-2009, 15:58   #4
Konuk

Öncelikle ilginize çok teşekkür ederim.Çocuğumun velayeti bende.15 günde bir 10.00-17.00 arası baba ile görüşme hakkı var.Görüşme şekli olarak kesintisiz tabiri geçiyor.
Old 21-08-2009, 11:32   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Çocuğunuzun baba ile görüşmesinin ona zarar vereceğini ispatlar iseniz, bu kurulan şahsi ilişkinin kaldırılmasını ya da süresinin azaltılmasını ya da ihtiyaca ve çocuğun yararına en uygun şekilde düzenlenmesi için aile mahkemesinde dava açabilirsiniz.

Babanın çocuğu ile yalnız görüşmesinin babanın en doğal hakkı olduğuna ilişkin yargıtay kararları da mevcuttur. Eğer mevcut veya olası bir tehlike çocuk için yok ise, bir gün baba ile yalnız görüşmesinde bir sakınca da yoktur.

Ayrıca, yasal kişisel ilişki kurma hakkkını, haksız gerekçeler ile engellemeye çalışmak, veleyet hakkını kötüye kullanmak olarak da değerlendirilebilecektir.

Bu sebeplerle, somut durumunuzla ilgili olarak,bir meslektaşımızın doğrudan değerlendirme ve bilgilendirmesi ile yol alınız.

Şahsi ilişkinin yeniden düzenlenmesine ilişkin olarak açılacak davada hakimin üzerinde duracağı tek nokta çocuğun yüksek menfaatidir.

Hukuki destek alınız.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi