Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Anlaşılmayan Ara Karar Hususunda Görüşleriniz!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-08-2009, 11:47   #1
sakgoz79

Varsayılan Anlaşılmayan Ara Karar Hususunda Görüşleriniz!

Saygıdeğer meslektaşlar geçenlerde girdiğim bir duruşmada hakim enteresan bir ara karar aldı hangi meslektaşıma sorsam net olarak anlayamadı ne denilmek istendiğini, bu sebeple siz üstadlara sormak istedim. Olay şöyle; ben davacı vekiliyim bir müvekkilime elektronik posta ile hakaret edilmiş bunun üzerine manevi tazminat davası açtık davalı duruşmada elektronik postayı kendisinin gönderdiğini ikrar etti ancak buna rağmen hakim bey duruşma sonunda şu şekilde bir ara karar aldı harfiyen değiştirmeden yazıyorum "Davaya konu elektronik postanın davacı tarafça internet servis sağlayıcı bildirildiğinde beklenmeksizin ilgili merciiden gönderilen bilgisayarın İP numarası dahil olmak üzere istenmesine, masrafın davacı tarafça karşılanmasına."
Şimdi sormak istediğim birkaç husus var davalı ikrar etmesine rağmen bu şekilde bir ara karar ne derece mantıklı? hakim beye aynı soruyu yönelttiğimde yargıtay böyle istiyor dedi hadi bunuda geçtim ben davalının internet servis sağlayıcısını nerden bilebilirim? sonucta söz konusu elektronik posta müvekkilimin çalıştığı hastaneye gelmiş biz posta çıktısını aldıktan sonra onlarda akabinde postayı silmişler.Türkiyede 95 tane internet servis sağlayıcısı olduğunu kısa bir araştırma sonrasında tespit ettim, şimdi bunların hepsine oturup müzekkere mi yazdırmak icap eder? inanın işin içinden çıkamadım eğer siz üstadlardan aydınlatıcı bir cevap alamazsam tek çare tavzih dilekçesi yazıcam. Değerli görüşlerinizi bekliyorum. Saygılarımı sunuyorum...
Old 14-08-2009, 12:25   #2
Av.Selim Balku

Gerçekten "ikrar" ise hakimin başka delil aramasına gerek yok, hakim bu kesin delille bağlı, bunun istisnası hakimin re'sen araştırması gereken hususlarda saklıdır.

Servis sağlayıcısını nasıl bulamadığınızı anlamadım.

Hakim istesin sizde vermeyin, karar için davalının ikrarından başka bir delile gerek yoktur, deyin ve kararı bekleyin, ara kararı yapmak zorunda değilsiniz...

Kolay gelsin...
Old 15-08-2009, 02:49   #3
Av.Feridun Yurtsever

Aşağıda eklediğim kararda davalının sorumluluğu altında bulunan adresinin kullanılmasında ve kişilik haklarına saldırı niteliği taşıyan iletiler gönderilmesinde ihmali dahi olsa sorumluluğunun olduğu belirtilmiştir. Böyle bir durumda ispat yükünün davalıda olduğuna karar vermiş Yargıtay. Sizin ifadenize göre davalının ikrarı var ve hukuk mahkemesinde ikrar hakimi bağlar. Artık başkaca bir işlem yapmadan karar vermesi gerekir. Tavzih yolunun da sözkonusu olacağını düşünmüyorum. Zira bu kurumu düzenleyen HUMK Madde 455 hükmüne göre "Hüküm müphem ve gayrıvazıh olur veya mütenakız fıkraları ihtiva ederse icrasına kadar iki taraftan her biri iphamın tavzihini ve tenakuzun ref'ini istiyebilir."
Sizin aktardığınız olayda ise ara karar gayet açık!
Saygılar.

T.C.
YARGITAY
4. Hukuk Dairesi

E:2005/366
K:2005/1918
T:28.02.2005

Davacı A... Group Bilgisayar Elkt. San. Tic. Ltd. Şti. vekili Avukat S.Ç. tarafından, davalı O. A. aleyhine 8.7.2001 gününde verilen dilekçe ile manevi tazminat istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; davanın reddine dair verilen 20.10.2004 günlü kararın Yargıtay'ca incelenmesi davacı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü:
KARAR : Davacı, ticari ilişkisi bulunan davalının, aynı konuda faaliyet gösteren firmalara gönderdiği elektronik posta ( e-mail )iletilerinde kullanılan ifadeler ile kişilik haklarına saldırıda bulunulduğunu ileri sürerek manevi tazminat istemiştir.
Davalı, davacı ile ticari ilişkisi bulunmadığını; aksi kabul edilse dahi, davaya konu iletilerin kendisi tarafından değil, ortağı ve yöneticisi durumunda bulunduğu dava dışı şirkete ait internet adresinden gönderildiğini; şirkette birden fazla kişinin çalıştığını ve davaya konu iletilerin herhangi biri tarafından da gönderilebileceğini belirterek, davanın reddi gereğini savunmuştur.
Mahkemece, davalının adını taşıyan gonderinin kesin delil niteliğinde sayılamayacağı; gerek bilgisayarın ve gerekse de şifresinin şirkette çalışanlarca kullanılabileceği; bunun dışında, üçüncü kişilerin de internet ortamında şifre kırmak suretiyle davaya konu eylemi gerçekleştirebilecekleri gerekcesiyle, kanıtlanamayan davanın reddine karar verilmiştir.
Dosya kapsamından, davalının ortağı ve müdürü bulunduğu ...S İleri Teknoloji Ürünleri Ltd.Şti. ile dava dışı A... Elektronik Bilgisayar Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasında bilgisayar ürünu alış verisi yapıldıgı; davacı A.. .-Grup Bilgisayar Elektronik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.'nin ıse satıcı şirketten ayrı bir tüzel kişiliği bulunduğu, ancak dava dışı şirket ile de bağlantısının olduğu; satılan ürünlerdeki eksikliklerle ilgili olarak davalının tepki gösterdiği ve bu bağlamda, internet ortamında davaya konu iletilerin gönderildiği anlaşılmaktadır.
İletilerde yer alan ifadelerin, davacı şirketin ticari itibarına saldırı niteliğinde bulunduğu çekişmesizdir. Diğer yandan, davacının ortağı ve müdürü olduğu dava dışı şirket adına kayıtlı internet adresinden gönderildiği ve şirket genel müdürü olarak davalının adının yazıldığı da tartışmasızdır. Davalı, sorumluluğu altında bulunan internet adresi kaynaklı iletilerin, şirket çalışanları veya ücüncu kişiler tarafından gönderildiğini kanıtlayamamış ve bu yondeki savunmasını ispatlayamamıstır. O nedenle, genel ve soyut bu ihtimalin davacı aleyhine ve davalı lehine degerlendirilmesi kabul edılemez. Şu durumda, olayların saptanan ve yukarıda açıklanan gelişim biçimi karşısında iletilerin davalı tarafından gönderildiği; en azından sorumluluğu altında bulunan internet adresinden gönderilmemesi için üzerine düşen yükümlülüklerini yerine getirdiğini kanıtlayamadığı benimsenmelidir. Davanın yasal dayanağını oluşturan BK. m. 41 vd. hükümleri ile yalnızca kasıtlı eylemler değil; savsama ( ihmal )boyutundaki tutum ve davranışlar da tazminat sorumluluğu için gerek ve yeter koşul niteliğindedir. Tüm bu açıklamalar karşısında, davacının davaya konu eylem nedeniyle sorumlu tutulması gerekir. Mahkemece, delillerin takdirinde yanılgıya düşülerek davanın reddine karar verilmesi doğru görülmemiş ve bozmayı gerektirmiştir. ( HUMK. 428/b.5 ).
SONUÇ : Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 28.2.2005 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi