Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Evli oldukları yönündeki karar kesinleşmeden nafaka talebi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-10-2008, 14:20   #1
Av. Meryemce

Varsayılan Evli oldukları yönündeki karar kesinleşmeden nafaka talebi

Mehaba : Siteye yeni kayıt oldum. Bilgilerinizden istifade etmek isterim. Çok yararlı olacağını düşünüyorum. Sorunumuz şu. Koca karısının haberi olmaksızın boşanma davası açıyor. Duruşmaya da karısının yerine bir başkasını götürüyor. Karşılıklı kabul ile boşanma gerçekleşiyor.Karar yine başka bir adrese tebliğ ettirlerek kesinleştiriyor. Hemen başka bir kadınla resmi olarak evleniyor.Kadın karar kesinleştikten sonra durumu öğreniyor. Savcılığa şikayette bulunuyor. Koca Ağır Ceza Mah.de yargılanıyor.Mahkumiyeti ve 2. yapılan evliliğn iptali yönünde karar veriyor.Böylece kadının evliliği halen geçerli olacak. Ağır Ceza Mahkemesi kararı temyize gittiği için dosyayı göremedim ve inceleyemedim.Temyize gideli 2 yıl olmuş Onun için ancak bu kadar bilgim var . Kadın şu anda çok mağdur old. için nafaka davası açmak istiyor. Eğer nafaka davası açarsam :
Ağır Ceza Mah. kararı kesinleşince 2. yapılan evliliğin feshine ve ilk eşin halen evli olduğu teyid edilmiş olacak. Ağır Ceza Mah. Kararı kesinleşmeden başvurduğum için , BEKLETİCİ MESELE YAPILIR MI (Ki kuvvetle muhtemel böyle olacağını düşünüyorum)Çünkü bu yargılamalar 3-4 yıl sürmüş.Kadının bir geliri olmadığı için mağdur durumda bu gidişle daha da mağdur olacak .Bu sebeple hemen nafakaya hükmedilmesini istesem mahkeme ne karar verir.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim
Old 20-10-2008, 10:25   #2
ISTANAZ

Boşanma kararının verildiği dosyada yargılamanın yenilenmesi yoluna başvurulması gerekmez mi? Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararına bağlı olarak boşanma hususunda verilen karar yok sayılabilir mi?
Old 20-10-2008, 13:56   #3
Av. Meryemce

Evet öyle olması lazım yani yargılanmanın yenilenmesi yoluna gdilmeli. Ağır Ceza kararı ile evlilik yok sayılamaz.Hile ile boşanılan kadın geldi ama dosya numarası vesaire hiçbvirşey yok elinde. Boşanma bir ilçede gerçekleşmiş.O ilçedeki arkadaşlarım vasıtası ile dosya numarası arattım fakat cevap alamadım. Yani anlayacağınız elimde HENÜZ somut belgeler yok.Fakat diyelim ki boşanma ile ilgli dosyada yargılamanın yenilenmesi yoluna gidildi.Ağır Ceza dosyası temyizde. Ben de nafaka tahsis etmek için dava açtım. Diğer dosyalar kesinleşene kadar hakim Bekletici mesele mi yapacak. Çünkü zaten kadın yeterince mağdur. Adam seksenli yaşlarda.Tedbiren nafaka tahsis etmeyecek mi. Asıl problem bu .... İlginiz için teşekkürler
Old 20-10-2008, 14:09   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Boşanma bir ilçede gerçekleşmiş.O ilçedeki arkadaşlarım vasıtası ile dosya numarası arattım fakat cevap alamadım.

Nüfus kaydına baktırın. Orada dosya numarası yazar.

Alıntı:
Adam seksenli yaşlarda.Tedbiren nafaka tahsis etmeyecek mi. Asıl problem bu .

Resmi kayıtlara göre, taraflar boşanmış görünmektedir. Hakim tedbir nafakasını neye göre tayin edecektir?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi