Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bankanın haciz şerhi işlememesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-11-2012, 14:37   #1
blondpoisson

Varsayılan Bankanın haciz şerhi işlememesi

Merhabalar sayın meslektaşlarım özellikle böyle bir durumla karşılaşan meslektaşlarımın tecrubelerine ihtiyacım var
Bir banka a şubesine borçlunun vadeli vadesiz mevduatlarını haciz ve borç bitinceye kadar haciz konulması için müzekkere yolladım Müzekkere 89/1 değil
Daha sonra banka borçlUya ait su hesapta 50.458.98.TL parasının olduğu fakat bankamızın kredi borcu bulunması ve genel kredi sözleşmeleri hükümlerine uyarınca önce bankaya rehinli olması nedeni ile haciz işlemini gerçekleştiremediğini belirten cevap yolladılar
Bende bu cevaba göre yeniden elden takipli bir müzekkere yolladım müzekkerede; haciz işleminin neden tatbik edilmediğini bankanızın alacagı varsa kesinleşip kesinleşmediğini, sıra derece işlemine göre haciz işleminin gerçekleştirilmesini talep eden müzekkereyi kendim elden takipli olarak götürdüm bankanın müdürü bu borçlunun karşılıksız çekten dolayı bankanın ödemekle yükümlü olduğu cek sayfası bedeline karılık temınat olarak ellerinde tuTtuĞunu ifade etti ve cevabımızı icra dosyasına ayrıntılı olarak göndereceklerini beyan ettiler
Fakat Cevap yaklaşık 2 aydır dosyaya gelmediği için bende bankaya bu sefer 89/1 yolladım gelen cevapta;
borçluya ait herhangi bir hak alacak ve mevduat bakiyesine rastlanmadığı ve ayrıca bankamıza kredi borçlusu olduğundan haciz tatbiki imkanı yoktur demişlerdir. bunun
üzerine 02.11.2012 yanı cuma gunu bankaya; ılk gonderilen muzekkerede hesabında 50 bin kusur olan paranın akıbetının ne olduğu bankanız tarafından işlem yappıldıysa ne işlemi olduğu ılk muzekkereyle 89/1 arasındaki 4 aylık hesap ekstresının tarafımıza gonderılmesını ve genel kredı sozlesmesının bır ornegının dosyamıza sunulması ıle brılıkte ıkınıcı muzekerenın cevabının dosyamıza ulasmadıgından yenıden cevap verılmesı ıcın ıcra kanalıyla yenı bır muzekkere yolladım sımdı meslektaslarım ben bu durumda bankaya karsı nasıl bır yol ızlemelıyım aslında bankanın hacız serhı ıslemmesı keyfıyetlı olarak davranması mumkunmudur ıstıkak davasımı acmam gerekır ve cezai yaptırımı soz konusu olmazmı savcılıga suc duyurusundamı bulunmalıyım yardımcı olursanız sevınırım ıyı calısmalar sımdıden tesekkurler
Old 04-11-2012, 22:13   #2
Avukat Hakan Eren

Bankanın bu eylemi, Borçlar Kanununda düzenlenen "haksız fiil"in tüm unsurlarını taşımaktadır.

Hukuka aykırı eylem, zarar, kusur ve nedensellik bağı.

Dolayısıyla, banka hakkında genel mahkemelerde maddi tazminat davası açmanız düşünülebilir. Hatta davalinin, "Guven kurumu" olarak bilinen "banka" olması sebebiyle müvekkilinizin manevi yonden zarar gördüğü dahi savunulabilir.
Old 04-11-2012, 23:28   #3
blondpoisson

tesekkurler hakan beyb farklı bır acıdan dusunmussunuz ben bu sekılde dusunmemıstım pekı ıcra mahkemesınde ıstıkak davası acılması dusunulemezmı ıık 99 maddesine gore işlem yapılması ıcın
Old 04-11-2012, 23:33   #4
BALDIRAN

Bankanın 89/1 e verdiği cevap gerçeğe aykırı beyan niteliğindedir kanımca ve İ.i:k:89/4 uyarınca banka hakkında tazminat, cevp veren görevliler hakkında da ceza davası açabilir, icra mahkemesine tek bir d,lekçe ile başvurup hem ceza, hem tazminat (89/1 de talep ettiğiniz miktar kadar) talep edebilirsiniz, bu davad banka kayıtlarında yapılacak incelemede zaten durum açığa çıkacaktır kanısındayım.saygılar
Old 05-11-2012, 01:09   #5
blondpoisson

ewet bende sızın gıbı dusundum fakat bunu yapabılmem ıcın haciz serhımın konması gerekmezmıydı burada hıc hacız işlemi olmadı bu benım kafamı karıstıran aslında bankanın icradan gelen bır işlemi tesis etmemesi haciz koymamaması gibi bir hakkı varmıdır
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi