Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma konusu

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-05-2008, 17:10   #1
İnci Çamoğlu

Varsayılan Boşanma konusu

Öncelikle merhaba sayın avukatlarımız.

Benim sorunum eşim bana boşanma davası açmış olması
Ben 25 yıllık evliyim 4 çocuğum var en büyüğü 28 en küçüğü ise 22 yaşında çocuklarım istanbulda yaşıyorlar. Ben köyde yaşıyorum geçim kaynağımızı bağ bahçeden sağlıyoruz. yaklaşık 10 yıl önce eşimin bana şiddet uygulaması yüzünden eşime şiddet davası açmıştım çocuklarımın ricası üzerine davadan vaz geçtim ve barıştık. 2002 de eşim bana şiddetli geçimsiz olarak bana boşanma davası açtı fakat yine çocuklarımız devreye girdiği için tekrar barıştık. yine nihayetinte ben kızımın nişanı olması nedeniyle istanbula geldim eşim gitmemi istemedi nişan vs gibi masraftan kaçındı. ve bende evlilik hazırlığı yapan kızımın yanında bulunmak zorundaydım bunun neticesinde eşim beni arayıp boşanma davası açtığını haziran 10 da boşanma davası olduğunu ve anlaşalım dedi bunca yıllık emeğime beraber yaptığımız evimize yerlerimize karşılık bana çok ufak bir biktarda para talep etti. (1000 ytl, eski parayla 1 milyar ) kadar. Sorum şu benim üzerime evlendiğim takılarımla yaptığımız evim dahi yok ne varsa eşimin üzerine yapıldı. eşimin babadan kalan miraslarına yani 25 yıllık evliliğimde eşimin miras hakkına sahip olabilir miyim? evliliğim süresince birkaç yer senet karşılığı aldık. yani ben ne hak talep edebilirim? çünki hakkımı sonuna kadar almak istiyorum.Eşimin çiftçi bağkur ödemesi var. bana her türlü bilgi verebilirseniz çok sevinirim. yardımlarınızı bekliyorum şimdiden ilgileriniz için çok teşekkür ederim.

ben istanbuldayım eşim fatsanın bir köyünde ikametgahım orada maddi durumum yok. yaklaşık 2 aydır istanbuldayım.
ben eşimin boşanma davasında ne gibi taleplerde buluna bilirim?bana henüz ulaşan bir belge gelmedi gelirse ne yapmam lazım?

lütfen yardım edin şimdiden verebileceğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim...
Old 09-05-2008, 18:18   #2
Themis99

Sayın katılımcı ,
Maddi ve manevi tazminat ve yoksulluk nafakası talep edebilme hakkınız bulunmaktadır.
Eşinizin açmış olduğu boşanma davasının kabul edilebilmesi için sizin evlilik birliğinin sona ermesinde kusurlu olduğunuz yada eşinizin kusursuz yada daha az kusurlu olduğunun ispatlanması gerekmektedir.Bunu ispat etmek zorunda olan eşinizdir.
Sizde boşanmak istiyorsanız karşılık dava açabilir bu talep ve haklarınızı bu dava da ileri sürebilirsiniz. Bu durumda evlilik birliğinin sona ermesinde eşinizin kusurlu olduğunu ispat yükümlülüğü size aittir. Bunu şahitler ve elinizde mevcutsa diğer belgelerle(doktor raporları ,varsa karakol tutanakları ve benzeri ) yapabilirsiniz.

Boşanma gerçekleştiği takdirde siz eşinize mirasçı olamazsınız.

Maddi ve manevi tazminat ve yoksulluk nafakası talep etmenin yanı sıra katkı payı alacağı,evinizin size özgülenmesi (içinde eşyalarla birlikte) için hakimden bir karar vermesini isteme hakkınızlarınız bulunmaktadır.
Katkı payı ve mal rejimine ilişkin hak ve taleplerinizi boşanma davasının ardından açılacak yeni bir dava ile talep edebilirsiniz.
Dava dilekçesi elinize ulaştığı takdirde davaya ilişkin cevap, beyan ve taleplerinizi,( karşılık dava açacaksanız buna dair dilekçeyi ) 10 gün içerisinde yazarak mahkemesine göndermeniz yararlı olacaktır.Bu konuda bir avukatın hukuki yardımından yararlanmanızı ısrarla öneriyoruz.

Sorununuzun tüm aşamalarından bir avukatın hukuki yardımından yararlanmanız , mali durumunuz buna uygun değilse bulunduğunuz il barosu adli yardım bürosuna müracaat ederek, ücretsiz bir avukatın hukuki yardımından faydalanmak istediğinizi belirterek talepte bulunmanız, haklarınızı güvenle kullanmanız açısından önemlidir.
Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi