Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşin Önceki Evliliğinden Olan Çocuğunu Evlat Edinmek

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-05-2008, 13:52   #1
ARDA_06

Varsayılan Eşin Önceki Evliliğinden Olan Çocuğunu Evlat Edinmek

merhabalr ben 17yasımda evlendım suanda 21yasındayım 17yasımda evlendım 3ay bır evlılıgım oldu ve ayrıldıgımda 2bucuk aylık hamıleydım oglumu annemın evınde buyuttum ve nufus cuzdanını ayrıldıgım kısının ustune cıkarttırdım ama oglumun velayetı bende sımdı tekrar evlenmek uzereyım ve oglumun nufus cuzdanını evlenecegım kısının ustune cıkartmak ıstıyorumkı oglum suanda 2bucuk yasında babası olarak o kısıyı bılsın bunu yapabılırmıyım yada nasıl yapabılırım cıkartırabılırmıyım yardımcı olursanız cok sevınırım tşkler
Old 06-05-2008, 14:02   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Çocuğunuzun yeni eşiniz ile hukuki ilişki kurmasının tek yolu,çocuğu evlat edinmesi olabilir.Bu durumda da gerçek babanın görüşü ve onayı sorulacaktır.

Çocuğun nüfus kaydını gerçeğe aykırı olarak değiştirmek ise suç teşkil etmektedir.
Old 06-05-2008, 14:11   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Çocuğunuzun nesebi ile ilgili böyle bir işlem yapamazsınız.Soybağı gerçeğe uygundur.

Bunun haricinde ancak, Medeni Kanun 306.madde son fıkrasına göre, Siz ve evleneceğiniz eşiniz en az iki yıl evli kalacaksınız, evlendiğiniz kişi en az otuz yaşında olacak ve bu koşulların her ikisinin gerçekleşmesi halinde sizin yavrunuzu evlat edinebilecektir.

Dediğiniz ancak bu şekilde mümkün olur.

Yine mutlaka bir meslektaşımızdan hukuki destek almanızda da fayda vardır.

Maddi durumunuzun elverişsiz ise bulunuduğunuz il Baro'sundan kendinize avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz.

Saygılarımla.
Old 06-05-2008, 14:30   #4
ARDA_06

Varsayılan tşkler

yanı ben 30yasıma gelıncemı evlencegım ınsan ustune alabılır babasından habersız boylemı yapılabılır
Old 06-05-2008, 14:41   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ARDA_06
yanı ben 30yasıma gelıncemı evlencegım ınsan ustune alabılır babasından habersız boylemı yapılabılır
Şimdiki eşinizin 30 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Gerçek babanın rızası da aranmaktadır. Rızasının aranmaması için, çocuğa karşı özen yükümlülüğünü yeterince yerine getirmediği kanıtlanmalıdır.

Saygılarımla
Old 06-05-2008, 21:41   #6
ARDA_06

Varsayılan tşkler

merhabalr tekrardan yanı sımdıkı evlencegım ınsan 30yasına geldıgınde oglumun gercek babasına sormadan kendı ustune alabılırmı
Old 06-05-2008, 22:38   #7
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın katılımcı; evleneceğiniz kişi 30 yaşını doldurduğunda ki bu arada bu evliliğiniz de en az iki yıllık olmak zorunda unutmayalım evlat edinmek için dava açacak...

Ve bu davada biyolojik gerçek babaya rızasının bulunup bulunmadığı mutlaka sorulacaktır. Bunun için biyolojik babaya mahkeme tebligat yapar, duruşmaya davet eder ve davaya diyeceklerini sorar.

Unutmayalım ki bu davada da mahkemenin arştıracağı öncelikli fayda EVLAT EDİNİLECEK ÇOCUĞUN menfaatidir.

Buna göre mahkeme yapacağı artı incelemelerle psikolojik danışmana sormak olabilir, tanık ifadeleri olabilir, uzman raporları ile, adilane bir karar verecektir.

Saygılarımızla...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi