Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İbra belgesi avukatlık ücretini kapsar mı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-12-2006, 09:41   #1
ali kılıç

Acil İbra belgesi avukatlık ücretini kapsar mı?

Değerli melektaşlarım,yapmış olduğum bir ilamsız takibe yapılan itiraz üzerine açmış olduğum itirazın iptali davası yerel mahkemece kabul edildi ve bu karar borçlu vekili tarafından temyiz edildi ,bu karar henüz Yargıtay incelemesinde devam ediyor.Bu arada takip durmadığı için ben takibe devam ettim ve sonucunda taraflar anlaştılar.Anlaşma üzerine ben de "Alacaklı A ile borçlu B arasındaki M.Asl.H.M.nin 2006/..... sayılı dava ve buna bağlı olarak M. icra Dairesinin 2006/ E.sayılı icra dosyası karşılıklı ibra ve sulh ile sona ermiştir.Buna göre borçlu B,-tüm tahsil,feragat harçları vs.borçluya ait olmak üzere-alacaklı A ya ....YTL ödemiş olup bu şekilde taraflar karşılıklı olarak sulh ve gayrıkabil rücu olarak birbirlerini ibra etmiş olup tarafların birbirlerinden herhangi bir hak ve alacakları kalmamıştır.Buna gör alacaklı A tüm haciz ve bloke kayıtlarını kaldıracak ve takipten feragat edecek buna karşılık borçlu B de İtirazın İptali davasının temyizinden feragat edecektir"şeklinde 2 nüsha belge hazırladım,hatta müvekklim de benimle beraber imzaladı,sonra takipten feragat ettim ,tüm haciz ve blokeleri kaldırdım ve ibra belgesini borçlu vekili ile beraber imzaladık ve bir nüshasını iyiniyetle borçlu vekili meslektaşıma verdim,tam para ödemesi yapılacağı esnada bu belge borçlunun eline geçti ve ödeme yapmamak için türlü bahaneler çıkartıldı ve uzun tartışmalardan sonra borçlu ,müvekkilime ödenmesi gereken parayı ödedi ancak kararlaştırılan avukatlık ücretini ödemediği gibi temyizden de feragat etmedi.Bu konuda borçlu vekili meslektaşımdan da gereken yardımı alamadım.Şu anda vekalet ücretimi almadığım gibi almadığım vekalet ücretinin KDV ve stopajını da ödemekle de karşı karşıyayım.Bu hususta danıştığım bir kaç meslektaş bu ibra belgesinin vekalet ücretini kapsamadığını,vekalet ücretinin tahsili amacıyla borçlu aleyhine ayrıca bir ilamsız takip yapableceğimi ve durumu baroya bildirmemi öneriyorlar.Bu konuda görüş ve önerilerinize şimdiden çok teşekkür ediyorum.saygılarımla
Old 29-12-2006, 10:19   #2
özspartaküs

sayın kılıç vekalet ücretinden kastın yargılama ve icra vekalet ücreti ise bu ücretler yargılama giderlerinden sayılacağından müvekkiline ait olup müvekkilin bu alacaklardan vazgeçmiş ise senin bunu karşı taraftan isteme hakkın yok
Old 29-12-2006, 13:46   #3
ares139

Vekalet ücreti yargılama giderlerindendir.Bundan dolayıdır ki ilamdaki vekalet ücretini icraya koyarken bile alacaklı olarak müvekkil gösterilir.Veya bir dosya temlik edilirken tüm ferileriyle birlikte (avukatlık ücreti dahil olmak üzere) devredilir.Sen ancak ibradan dolayı müvekkilinden talep edebilirsin.
Old 29-12-2006, 17:30   #4
AV. YUSUF DEVECİ

"eğer mukavele ibrayı hukuki bir sebebe istinat ittirmiş ise borçlu ibrası bir sebebe bağlıdır.böylece borçlunun diğer bir borcu dikkat ve ihtimamla noktası noktasına ve zamanında ifa etmesi şartıyla alacaklının muvafakkat ettiği ibra,şart tahakkuk etmediği taktirde hiçbir hüküm ifade etmez." (isviçre borçlar hukuku andreas von tuhr sayfa 650 çeviri avukat cevat edege ikinci baskı ankara 1983) yukarıdaki açıklamalara dayanılarak denilebilirki ibra karşılıklı şarta bağlıdır karşı taraf edilmerini yerine getirmediği gibi ifa ettiği edimleride süresinde yapmamıştır haliyle ibraya bağlı kalmamanız gerekir ödemeleri takip dosyasına bildirerek bakiye borç muhturası gönderebilirsiniz yine takip dosyasına ilgili ibranameyi ibraz etmeniz icra dairesi talebinizi reddi durumunda icra mahkemesinde sorunu çözersiniz
saygılarımla
Old 02-01-2007, 17:30   #5
Av.Selim Balku

İbranamede yargılama ücreti ile herhangi bir anlaşma yapılmamıştır. Vekalet ücretini Sayın Deveci'nin belirttiği gibi alabilirsiniz.
Old 02-01-2007, 18:19   #6
ragıp

sayın kılıç
vekalet ücretinizi almanız mümkün değil. Ancak, müvekkilinizden vekalet ücreti talep edebilirsiniz
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi