Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

mahkemenin vermiş olduğu tahliyeye ilişkin karar ile kararın kesinleşmesini beklemeden tahliye yapmak mümkün mü ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-03-2011, 14:49   #1
av.isa1923

Varsayılan mahkemenin vermiş olduğu tahliyeye ilişkin karar ile kararın kesinleşmesini beklemeden tahliye yapmak mümkün mü ?

müvekkilimin kiracısını tahliye etmek için başlattığım kiralanan konutun tahliyesine ilişkin icra takibinin kesinleşmesini üzerine açmış olduğum tahliye davasında mahkeme tahliyeye karar verdi. kiracıyı tahliye edebilmem için benim kararın kesinleşmesini beklemem gerekiyor mu? Gayrimenkullerin aynına ilişkin davalarda, kararların kesinleşmeden icraya konulamayacağını biliyorum. Söz konusu tahliyeye ilişkin mahkeme kararının kesinleşmesini beklemeden tahliyeyi yapabileceğimi tahmin ediyordum. Ancak benden oldukça tecrübeli bir meslektaşımın tahliyeye ilişkin mahkeme kararlarında da kesinleşmesini beklememin gerekeceğini belirtti. Bende tereddüde düştüm. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler
Old 14-03-2011, 15:08   #2
bilenmelek

İcra mahkemesi kararının,tahliyeye ilişkin bölümünün icra edilmesi için Yargıtauca onanmasını beklemeye gerek yoktur.Yalnız tahliye için,icra mahkemesi kararının borçluya tefhimi yeya tebliği tarihinden itibaren 10 gün geçmesi gerekir.(m. 269/c lll)İcra mahkemesinin ititrazın kaldırılması ve tahliye kararından 10 gün sonra,kiracı icra dairesi tarafından taşınmazdan zorla çıkarılır.Bunun için kiracıya ayrıca bir icra veya tahliye emri göndermeye gerek yoktur.Borçlu md.36 ya göre teminat yatırarak icra dairesinden bir süre alabilir ve bunun üzerine Yargıtay'dan tahliyeye ilişkin olarak icranın geri bırakılmasına karar verilmesini isteyebilir.(md.269/c,lll)
Old 14-03-2011, 16:33   #3
tiryakim

Olumlu Sulh Hukuk

Alıntı:
Yazan bilenmelek
İcra mahkemesi kararının,tahliyeye ilişkin bölümünün icra edilmesi için Yargıtauca onanmasını beklemeye gerek yoktur.Yalnız tahliye için,icra mahkemesi kararının borçluya tefhimi yeya tebliği tarihinden itibaren 10 gün geçmesi gerekir.(m. 269/c lll)İcra mahkemesinin ititrazın kaldırılması ve tahliye kararından 10 gün sonra,kiracı icra dairesi tarafından taşınmazdan zorla çıkarılır.Bunun için kiracıya ayrıca bir icra veya tahliye emri göndermeye gerek yoktur.Borçlu md.36 ya göre teminat yatırarak icra dairesinden bir süre alabilir ve bunun üzerine Yargıtay'dan tahliyeye ilişkin olarak icranın geri bırakılmasına karar verilmesini isteyebilir.(md.269/c,lll)

Peki Sulh Hukuk Mahklemesi kararında durum nedir ?
Old 14-03-2011, 16:54   #4
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan av.isa1923
müvekkilimin kiracısını tahliye etmek için başlattığım kiralanan konutun tahliyesine ilişkin icra takibinin kesinleşmesini üzerine açmış olduğum tahliye davasında mahkeme tahliyeye karar verdi. kiracıyı tahliye edebilmem için benim kararın kesinleşmesini beklemem gerekiyor mu? Gayrimenkullerin aynına ilişkin davalarda, kararların kesinleşmeden icraya konulamayacağını biliyorum. Söz konusu tahliyeye ilişkin mahkeme kararının kesinleşmesini beklemeden tahliyeyi yapabileceğimi tahmin ediyordum. Ancak benden oldukça tecrübeli bir meslektaşımın tahliyeye ilişkin mahkeme kararlarında da kesinleşmesini beklememin gerekeceğini belirtti. Bende tereddüde düştüm. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Sayın meslektaşım, gayrimenkulün aynına ilişkin davalarda kararın kesinleşmesi gerekir ama tahliye, gayrimenkulün aynına ilişkin bir dava değil.

Bu anlamda kesinleşmesini beklemeye gerek yok. Ancak kesinleşme gerçekleşmeden kiracı, 3 aylık kişra bedeli tutarını mahkemeye depo eder ise, tehiri icra kararı alabilir.

Zaten icra işlemi esnasında icra memuru belli bir süre kiracıya tahliye mehili de verecektir. bence siz işlemleriniz yarım kalmasın diye, kararı cabucak tebliğe çıkartıp, kiracının tehiri icra talepli temyiz edip etmeyeceğine bakın.
Old 14-03-2011, 16:58   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan tiryakim
Peki Sulh Hukuk Mahklemesi kararında durum nedir ?

10 günlük süre hariç, Sayın bilenmelek'in yazdığı gibidir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi